Kazik i Kwartet ProForma powracają. Nowy singiel “Rudy 102” już dostępny!

Po niemal dokładnie siedmiu latach od premiery ostatniego wspólnego albumu, Kazik Staszewski powraca do grania z poznańskim Kwartetem ProForma. Swoją premierę miał właśnie utwór „Rudy 102”, będący pierwszą od 2017 roku premierą formacji i zarazem zapowiedzią nowego wspólnego albumu.

Taki tekst może napisać tylko Kazik – jest ostro, wymownie, krytycznie i jak zawsze celnie! „Rudy 102” ukazał się 6 czerwca na kanale YouTube wytwórni SP Records i od razu zyskał przychylność fanów. Cechuje go przede wszystkim mocny, polityczny przekaz – Kazik jest znany ze swojej bezkompromisowości i krytycznej, bezpardonowej czasami oceny rzeczywistości.

fot. Jakub Wittchen

Tym razem w nowym utworze na celownik bierze postawy polityków i to, co dzieje się w polskim światku politycznym. Każdy bez problemu rozszyfruje, o kim mowa. Kazik jak zawsze nie gryzie się w język – jego fani właśnie za to go kochają.

Utworowi towarzyszy teledysk powstały wg koncepcji Sławka Pietrzaka i Kazika Staszewskiego. Nie brakuje w nim nawiązań do bieżącej sytuacji politycznej i ironicznego komentarza do aktualnych wydarzeń z polskiej polityki.

Rudy 102” to zapowiedź albumu Kazika i Kwartetu ProForma. Nowe wydawnictwo zawierać będzie 14 premierowych utworów napisanych i zaśpiewanych przez Kazika Staszewskiego. Muzyczna cała paleta doznań – od lirycznych ballad po mocne komentarze. Album ukaże się pod koniec września bieżącego roku, natomiast start przedsprzedaży planowany jest na drugą połowę czerwca. Fani będą mogli wybierać spośród płyt CD, kaset magnetofonowych, a także winyli.

Kazik i Kwartet ProForma to projekt Kazika Staszewskiego stworzony z udziałem muzyków poznańskiego Kwartetu ProForma – jedynego pięcioosobowego kwartetu na świecie. Kazik Staszewski to jeden z najwybitniejszych polskich wokalistów, autor i wykonawca niezliczonej liczby utworów. Kwartet ProForma zaś – w składzie: Przemysław Lembicz, Piotr Lembicz, Wojciech Strzelecki, Marek Wawrzyniak, Marcin Żmuda – słynie z wykonywania poezji śpiewanej i nie tylko; w swoim repertuarze sięgają między innymi do Leonarda Cohena, Jacka Kaczmarskiego, Nicka Cave’a czy Toma Waitsa. Kazik oraz muzycy Kwartetu wydali dotychczas wspólnie dwa albumy: coverową “Wiwisekcję” (2015) i “Tatę Kazika kontra Hedora” z tekstami Stanisława Staszewskiego (2017; album uzyskał status Złotej Płyty). Oba ukazały się nakładem wytwórni SP Records.

 

Leave a Reply