Dominika Sztonyk prezentuje subtelny utwór “Cel nieznany” [RECENZJA]

24 maja 2024 r. miała miejsce premiera nowego singla “Cel nieznany” Dominiki Sztonyk. Utwór powstał przy wsparciu kompozytora – Anthony’ego Little’a.

Cel nieznany” to subtelnie, a jednocześnie niezwykle urzekająco zaprezentowany utwór Dominiki Sztonyk. Tym razem wokalistka postawiła na piosenkę, która samoistnie staje się bliska jej wrażliwości oraz odsłania, kryjącą się za nią głęboką emocjonalność. Czystość intencji sprawia, że ta propozycja może stać się również bliska słuchaczowi, który szuka jasnych dźwięków, niosących coś więcej niż tylko czystą rozrywkę. W tym przypadku udało się zawrzeć przewodnią myśl, a może nawet jakąś prawdę, która w magiczny sposób staje się jedną całością z melodią, stanowiącą podstawę tego numeru.

fot. materiały prasowe (okładka singla)

Warto więc podkreślić, że to bardzo melodyjny utwór, oparty na lekkim głosie wokalistki. Być może sama forma piosenkowa nie jest nadmiernie wyszukana, bo mieści się w szeroko pojętym popie, ale poprzez ładne ukształtowanie całości, nie staje się czymś do bólu przewidywalnym. Zresztą gwarancją wysokiej jakości są kompozytorzy, czyli Anthony Little, Jennifer Day Morrison Nicole Ordes. Na uwagę zasługuje również motyw przewodni bazujący na brzmieniu pianina i wibrafonu (Jan Freicher), co sprawia, że estetyczny wymiar został należycie wypełniony. Stoi więc za tym zawodowstwo wszystkich twórców, choć bez należytego zaangażowania Dominiki nic nie mogłoby się udać. To jakby piosenka będąca jej częścią, mocno rezonująca z właściwie ukazanym przekazem (tekst jest jej autorstwa).

Słychać, że Dominika Sztonyk ma plan, który powoli, ale z powodzeniem realizuje, czego potwierdzeniem jest jej bardzo udany singiel “Cel nieznany“. Mając przy boku takich profesjonalistów, ale też intuicję do rzeczy wartościowych możemy być pewni, że kolejne odsłony dokonań artystki będą równie angażujące. Warto szukać własnego języka wypowiedzi artystycznej, bo może się to okazać furtką do sukcesu. Póki co, warto zanurzyć się w szeroką otchłań jej teraźniejszej propozycji, która zdecydowanie zasługuje na naszą uwagę.

[rec. Łukasz Dębowski]

*****

To kolejny balladowy singiel międzykontynentalnego duetu. Wyjątkowa muzyka Anthony’ego Little’a i tekst Dominiki Sztonyk, to ogromna porcja emocji, która jest w stanie poruszyć niejednego słuchacza. W utworze możemy usłyszeć wybitnego pianistę Jana Freichera, który zagrał tym razem również na wibrafonie, co nadaje oryginalności i klimatu.

Zatraćmy się w chwili, bądźmy tu i teraz, bez względu na przeszłość i przyszłość. Utwór jest o miłości, o przyjaźni, dodaje otuchy. To przesłanie na obecne czasy, a interpretacja może odnosić się zarówno do naszych codziennych relacji, jak również do zastanej rzeczywistości. Czy masz odwagę przejść koło takiego przesłania obojętnie?

*****

Dominika Sztonyk jest studentką psychologii, wokalistką i autorką tekstów. Zdobyła wiele nagród w konkursach ogólnopolskich wokalnych i literackich. Po raz drugi została finalistką Studenckiego Nobla w kat. Sztuka. Współpracuje z wieloma cenionymi muzykami: gitarzystą Sławkiem Kosa Kosińskim, pianistą i wibrafonistą Janem Freicherem, kompozytorem Anthonym Littlem. Swój warsztat doskonali pod okiem Eli Zapendowskiej i Kasi Łaskiej.

Singla “Cel nieznany” można posłuchać w serwisach cyfrowych:
https://bfan.link/cel-nieznany

 

Leave a Reply