Psychodelia, miłość i lęk. maryjka prezentuje pierwszy singiel “dobranoc” [RECENZJA]

maryjka to pseudonim artystyczny Mariki Bocewicz. W maju ukazał się się jej debiutancki singiel “dobranoc”, w którym delikatność łączy się z psychodelią, miłością, lękiem i bezwstydem.

Wejście w intymny świat Mariki Bocewicz, występującej jako maryjka, to niebywała przyjemność, choć podszyta szczyptą niepokoju, ale też czymś głębokim w swej emotywnej wymowie. Przydymione, lekko psychodeliczne tło jej debiutanckiego singla “dobranoc” staje się wyznacznikiem odważnie odkreślonej stylistyki muzycznej, która składa się z akcentów wyraźnie alternatywnych. Nie jest to jednak propozycja zbyt hermetyczna, przekombinowana, czy też trudna w ostatecznym odbiorze. Wręcz przeciwnie, to muzyka skierowana frontem do słuchacza, podsuwająca mu pewne obrazy i wzbudzająca niejednoznaczne emocje.

fot. materiały prasowe

To chyba można uznać za największą wartość tak nieszablonowo skonstruowanego utworu, bo w końcu każdy może odnaleźć w nim coś zupełnie innego. Tym bardziej, że tekst jest metaforyczny, oszczędnie oddający charakter samej piosenki. W ten sposób samemu mamy możliwość zmierzenia się z nią we własnej świadomości. To bardzo ważne, bo pokazuje, że debiutancki singiel artystki nie staje się bezrefleksyjnym wypełniaczem jakiejś banalnie określonej przestrzeni muzycznej. Przy okazji to mocno naznaczona kobiecością propozycja, co także ma swoje niemałe znaczenie.

W tym przypadku dotychczasowe doświadczenie pozwoliło wokalistce wyraźniej zakreślić wymiar artystyczny tego singla, co pozwala nam jeszcze głębiej docierać do jego istoty. maryjka mówi o debiutanckiej piosence, że „dobranoc” to pierwszy krok ku spełnieniu artystycznemu na własnych zasadach. Czekamy więc na kolejne elementy tej starannie rozplanowanej układanki, bo faktycznie ten numer pozwala myśleć o szerszym aspekcie jakiegoś konceptu. Czas pokaże, jak będzie naprawdę. Na pewno dostaliśmy jeden z ciekawszych utworów – z szeroko pojętego nurtu związanego związanego z muzyką alternatywną – ostatnich tygodni. Całość przemyśleń można więc podsumować słowami, które pojawiają się na końcu teledysku – “jest nadzieja, że będzie dobrze”. W końcu “dobranoc to początek”.

[rec. Łukasz Dębowski]

*****

maryjka to pseudonim artystyczny Mariki Bocewicz. Artystki wielowymiarowej, producentki, kompozytorki, tekściarki. Twórczyni teledysków, kobiety doświadczonej i świadomej, współzałożycielki zespołu AMBA.

Debiutancki singiel „dobranoc” to pierwszy krok ku spełnieniu artystycznemu na własnych zasadach. Całość projektu została stworzona od podstaw do końca przez maryjkę. Grafika będąca okładką jest autorskim obrazem „circle of cigarettes”.

„dobranoc” to początek. 

Tekst, produkcja wokalna, a także samodzielnie stworzony i zmontowany teledysk to pełna dymnej metafory opowieść kobiety powracającej do siebie. Stawającej na własnych nogach. To osobisty manifest i motywacja. Obnażenie słabości dające siłę i nadzieję, że będzie już tylko lepiej.

*****

Słuchaj singla “dobranoc” w serwisach cyfrowych: http://maryjka.art/dobranoc

 

fot. okładka singla (“circle of cigarettes“)

Leave a Reply