Paweł Jabłoński z bardzo osobistym przekazem. Posłuchaj singla “Dostałem czas” [RECENZJA]

Paweł Jabłoński zaprezentował właśnie swój nowy, niezwykle osobisty singiel “Dostałem czas”, który ukazuje kolejne oblicze wokalisty. Do utworu powstał teledysk.

Paweł Jabłoński stara się poruszać w swojej twórczości tematy ważne, co potwierdza jego najnowsza propozycja zatytułowana “Dostałem czas“. To za nią kryje się bardzo osobisty tekst, który w sposób bezpośredni nawiązuje do tego, co wokalista doświadczył jeszcze nie tak dawno. Zmaganie się z chorobą, walka o życie, trud związany z oswajaniem każdego dnia – to wszystko mieści się w słowach, niosących ten utwór (“Poznałem strach śmiertelnych przejść / Choć życie piękne, kruche jest / Zrozumie ten, kto otarł o brzeg (…)”. Przekaz jest więc istotną częścią całości i tak naprawdę to on wynosi tę piosenkę ponad przeciętność.

fot. okładka singla

Tutaj wiążąca jest treść, ale nie bez znaczenia staje się również forma muzyczna, w którą twórca zdecydował się ubrać tak ważki nie tylko dla niego tekst. Muzykę stworzył doświadczony producent i gitarzysta RobGitarnik (Robert Madziarz), stąd w podtekście można wyczuć subtelny sznyt rockowy, który ubarwia dosyć lekko zaprezentowaną kompozycję. Przy okazji jest przebojowo, a więc piosenka doskonale pasuje nawet do ogólnopolskich rozgłośni radiowych.

Owszem, propozycja nie zaskakuje niczym oryginalnym, ale też nie staje się banalnym kawałkiem, który został napisany jedynie na potrzeby jakiegoś wymyślnego projektu. Poza tym słychać, że wokalista jest mocno związany z każdym elementem budującym jego strukturę. To po prostu utwór o nim, a więc taka sytuacja musi wpływać w wyraźny sposób na ostateczny odbiór tego singla. Wielu artystów eksploruje muzykę w sposób reprezentatywny dla siebie i do nich zalicza się Paweł Jabłoński, który wie, co jest dla niego ważne w piosenkach, nawet jeśli “Dostałem czas” nie jest to produkcją z najwyższej półki. Dlatego w tym przypadku dostaliśmy tylko – a może aż – piosenkę popową, ładnie zasymilowaną z jego wrażliwością. A przecież o to w tym wszystkim tak naprawdę chodzi.

[rec. Łukasz Dębowski]

*****

Dostałem czas” to propozycja popowa z rockowym sznytem. Jej specyfika jest nierozerwalnie związana z przekazem, więc w sposób bezpośredni nawiązuje do zawartej w niej opowieści. Artysta ,,przechodzi(ł)’’ nowotwór, nie tak dawno, bo 3 lata (15 czerwca 2021) temu został u niego zdiagnozowany chłoniak złośliwy śródpiersia. Półtora roku później ta piosenka była już gotowa do wydania, jednakże leżała w szufladzie.

Paweł śpiewa: “(…) WYGODNE BUTY MAM BY DALEJ BIEC, ODKRYWAĆ WIELKI ŚWIAT, DOSTAŁEM CZAS, NA NOWO JESZCZE RAZ, ZAŁOŻE JE, DO PRZEJŚCIA CAŁY SWIAT…”.

“Musiałem odczekać, dojrzeć do oddania siebie, wylania swojej historii, odrobiny łez… do pokazania walki i magii, jaka się wówczas rozgrywała w moim życiu. Ludzie nie chcą smutku… świat nie wierzy łzom… – jak śpiewał Pan Janusz Laskowski, dlatego w mojej piosence przeważa radość oraz charyzma. Taka charyzma jaka mnie prowadziła przez niełatwy okres chemioterapii, radioterapii… Tylko z silną głową i wiarą można pokonać <go>. Tak mi się wydaje, mówię to tylko z mojego doświadczenia. Szczerze… Powiem WAM jestem gotowy by dalej biec” – jak informuje Paweł Jabłoński

*****

Paweł Jabłoński to wokalista pochodzący z Tokarni koło Kielc. Jest autorem tekstów i melodii wokalnych do własnych piosenek – tworzy w gatunku pop. Nagrywa i wydaje od 2015 roku. Wcześniej z zespołem Miasto Nocą, w duecie Orawiecki & Jabłoński, aktualnie – od 4 lat, tworzy solowo. Mimo choroby nowotworowej jaka go dotknęła, nie zrezygnował z muzyki i marzeń o wielkich scenach. Współpracuje z kilkoma producentami muzycznymi z województwa świętokrzyskiego, śląskiego i małopolskiego.

Ma na swoim koncie 10 utworów utrzymanych w gatunku pop. ,,Tobą tak” – ze stycznia 2020 roku – to Pawła pierwszy solowy singiel, który znalazł się później na EP ,,TOBĄ”. Najpopularniejszy utwór Pawła o tytule ,,Wakacyjny sen’’ ma już 121 tysięcy wyświetleń teledysku na platformie YouTube i kilkanaście tysięcy na innych platformach cyfrowych. Pawła ostatni utwór (poprzedzający “Dostałem czas“), to piosenka napisana dla córeczki o tytule ,,Malutka nas kupiła’’ z okazji jej roczku. Artysta w najbliższej przyszłości planuje wydać płytę – długogrający krążek.

Smart link do serwisów cyfrowych: https://paweljablonski.ajdi.pl/dostalemczas

*****

muzyka: Robert (RobGitarnik) Madziarz

słowa: Paweł Jabłoński

Wydawca: ID Records 
Dystrybucja: Universal Music Polska | Ingrooves | UMG

 

Jedna odpowiedź do “Paweł Jabłoński z bardzo osobistym przekazem. Posłuchaj singla “Dostałem czas” [RECENZJA]”

Leave a Reply