Subtelna opowieść o stracie. Wild Woods, Holy z utworem “I’ll Try Again” [RECENZJA]

“I’ll Try Again” – taki tytuł nosi debiutancki singiel folkowej artystki występującej jako Wild Woods, Holy.  To bardzo osobista opowieść o stracie.

I’ll Try Again” to bardzo subtelnie zaprezentowana piosenka, w której ważne miejsce zajmuje sam przekaz. Stąd akustyczne brzmienie nie zostało w żaden sposób przesłonięte dodatkowymi elementami. Dostaliśmy jedynie dosyć surowo prezentujące się dźwięki gitary, a do tego delikatny, ale wyróżniający się na tle całości głos wokalistki oraz czystą emocjonalność, która w takiej przestrzeni dociera bezpośrednio do potencjalnego słuchacza. To wystarczyło, by w tym zawrzeć głęboką istotę, kryjącą się za bardzo osobistym tekstem. Utwór jest debiutem wokalistki, występującej pod pseudonimem – Wild Woods, Holy (urodzona w Polsce, ale mieszkająca we Francji).

fot. materiały prasowe

To jednocześnie bardzo znaczący początek niezwykle świadomej artystki, która zdecydowanie ma coś do powiedzenia. Jej wizja jest pełna, a przy okazji w swej oszczędności bardzo przeszywająca, szczególnie jeśli weźmiemy słowa (w tym zapętlający się refren “I’ll Try Again“). Jak mówi sama wokalistka: “powtarzający się charakter refrenu sprawia wrażenie, jakby próba i płacz były nieuniknioną częścią procesu powrotu do siebie”.

Pomimo głębokiej nostalgii i uzewnętrzniającego się smutku, propozycja nie została nacechowana patosem. Wręcz jej oszczędny wymiar sprawia, że jest ona minimalistyczna, zwiewna, ale nieulatująca naszej uwadze. Dlatego utwór staje się w pewnym stopniu przeszywający, szczególnie, gdy odetniemy się od wszelkich bodźców zewnętrznych, pozwalając sobie na odrobinę refleksji. Tym bardziej, że słowa dotyczą każdego z nas, bowiem każdy przeżył kiedyś stratę bliższej lub dalszej osoby.

Ostatecznie należy umieścić pierwszy singiel Wild Woods, Holy w kategoriach muzyki folkowej z naciskiem na hasło singer-songwriter. A dzięki tak obudowanej konstrukcji słowno-muzycznej możemy mówić o piosence najwyższej próby, która faktycznie staje się istotnym początkiem w życiu artystycznym wokalistki. Być może takich wykonawców możemy znaleźć wielu nie tylko na polskim rynku muzycznym, ale w żaden sposób nie ujmuje to Karolinie Błaszyk (bo tak właściwie się nazywa). Twórczość piosenkarki wyróżnia umiejętne wyważenie emocji, które dzięki powściągliwości w wyrazie – wbrew pozorom – mocniej trafiają do naszej świadomości. I to chyba będzie najlepsze podsumowanie dobrze zapowiadającego się debiutu. Już teraz wiadomo, że warto czekać na więcej.

[rec. Łukasz Dębowski]

*****

I’ll Try Again” to debiutancki utwór Wild Woods, Holy, nagrany w technice “one take” w wersji akustycznej. To bardzo osobista i intymna piosenka o stracie i wynikającej z niej dezorientacją. Utwór jest formą pojednania z samą sobą wiele lat po stracie i przekonaniem, że cokolwiek zostało utracone, jest w jakiś sposób obecne gdzieś we wszechświecie.

Wild Woods, Holy to muzyczny projekt Karoliny Błaszyk – folkowej wokalistki i kompozytorki pochodzącej z Polski, ale mieszkającej we Francji, u podnóży gór Vercors.

To macierzyństwo i okres spędzony w domu z dzieckiem na francuskiej prowincji sprowadziły artystkę na drogę muzyczną. Wild Woods, Holy używa muzyki jako sposobu wyrażania emocji straty i tęsknoty, a także nadziei i wiary. Kierując się przemieniającą mocą kreatywności, jej piosenki zagłębiają się w doświadczenie życia, eksplorując emocjonalne krajobrazy pragnienia i odkrywania samego siebie.

Singiel “I’ll Try Again” dostępny na Spotify

 

Leave a Reply