Znamy laureatów Fryderyków 2024!

30. jubileuszowa Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu Fryderyk Festiwal 2024 za nami. Hania Rani Artystką Roku, Lech Janerka Artystą Roku, a jego piosenka „Dupa jak sofa” została utworem roku.

fot. materiały prasowe

W piątek 22 marca PreZero Arena Gliwice rozbłysła od gwiazd. Do województwa śląskiego zjechali najlepsi artyści i artystki w kraju, by swymi występami uświetnić 30. jubileuszową Galę Muzyki Rozrywkowej i Jazzu. Nowoczesna PreZero Arena Gliwice, znana z organizacji spektakularnych wydarzeń kulturalnych, już drugi raz stała się sceną wręczenia najważniejszych nagród muzycznych w kraju. Do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropoli tłumnie ściągnęli także fani muzyki, by oklaskiwać swoich ulubieńców i trzymać kciuki za nominowanych.

Triumfatorem wieczoru okazał się Lech Janerka, którego powrót na rynek po osiemnastu latach przerwy zaowocował pięcioma nominacjami i… pięcioma statuetkami. Akademia Fonograficzna nagrodziła go w kategorii Artysta Roku, Autor Roku i Kompozytor Roku, jego album Gipsowy odlew falsyfikatu dostał tytuł Albumu Roku Alternatywa, a pochodzący z niego singiel Dupa jak sofa statuetkę w kategorii Utwór Roku.

Dwa Fryderyki dostali „poeci hip hopu”, czyli team Łona x Konieczny X Krupa za krążek Taxi w kategorii Album Roku Hip Hop oraz w kategorii Zespół/Projekt Artystyczny Roku. A klip do ich utworu Bym poszedł przyniósł wyróżnienie reżyserowi Krzysztofowi Kiziewiczowi za Teledysk Roku.

Mrozu ponownie wyjechał z Gliwic z Fryderykami, tym razem dwoma – za MTV Unpplugged w kategorii Najlepsze Nagranie Koncertowe oraz za pochodzący z tego krążka utwór Nie stało się nic w kategorii Najlepsze Nowe Wykonanie.
Tyle samo statuetek zebrała Hani Rani wyróżniona tytułem Artystki Roku i Producentki Roku oraz Daria Ze Śląska, uhonorowana Fryderykiem w kategorii Fonograficzny Debiut Roku i Album Roku Indie Pop za płytę Tu była.

WaluśKraksaKryzys odebrał nagrodę za krążek +piekło+ niebo wyróżniony w kategorii Album Roku Rock, a L.U.C i Rebel Babel Film Orchestra statuetkę za soudtrack do filmu Chłopi w kategorii Muzyka Filmowa Teatralna i Ilustracyjna.

Daria Zawiałow zakończyła wieczór z Fryderykiem za album Dziewczyna Pop w kategorii Album Roku Pop, a Paulina Przybysz z nagrodą w kategorii Album Roku Soul/R&B/Reggae za krążek Wracając.

Fryderykiem za Album Roku Jazz zostały nagrodzone ex aequo dwie płyty Parallel Agi Derlak oraz Flying Lion w wykonaniu Andrzej Święs Trio. Agę Derlak Akademia wyróżniła również w kategorii Artysta Roku Jazz. Druga statuetka w tej kategorii została przyznana Zbigniewowi Jakubkowi za pośmiertny album Tribute to Zbigniew Jakubek. Artysta odszedł po długiej chorobie 1 maja 2023 r.

Tradycyjnie kulminacyjnym punktem wieczoru było wręczenie Złotych Fryderyków – honorowych nagród przyznawanych przez Akademię za wybitne osiągnięcia artystyczne. Anna Markowska – wiceprzewodnicząca Związku Artystów Wykonawców STOART wręczyła statuetkę Kazimierzowi Jonkiszowi, muzykowi jazzowemu i perkusiście, a Katarzyna Kuczyńska-Budka, radna miasta Gliwice wraz z dziennikarzem muzycznym Piotrem Metzem uhonorowali jedną z najbardziej charakterystycznych wokalistek – Martynę JakubowiczSebastianowi Imbierowiczowi (DJ 600 Volt) producentowi muzyki hip-hopowej, Złotego Fryderyka wręczył przedstawiciel sceny rapowej Paluch.

Przez trzy dekady przyznawania Fryderyków kategoria Piosenka Roku/Utwór Roku była tą, która wzbudzała największe emocje. Z okazji 30-lecia nagrody, Związek Producentów Audio Video, organizator Fryderyków wraz z radiem RMF FM przygotował plebiscyt dla fanów polskiej muzyki. Przez 10 dni słuchacze głosowali na Fryderykowy przebój 30-lecia. Wygranym okazał się utwór Długość dźwięku samotności Myslovitz.

Za nami pełna emocji 30. jubileuszowa edycja Gali Muzyki Rozrywkowej i Jazzu Fryderyk Festiwal. Wszystkim nominowanym i laureatom serdecznie gratuluję. To dzięki wam scena muzyczna w naszym kraju jest tak różnorodna i pełna dobrej muzyki. Życzę Wam dalszych sukcesów i inspiracji. Niech ta edycja Fryderyków będzie dla was dobrą prognozą na przyszłość – powiedział Bogusław Pluta, dyrektor generalny ZPAV.

FRYDERYK 2024 – LAUREACI

MUZYKA ROZRYWKOWA

FONOGRAFICZNY DEBIUT ROKU
Daria ze Śląska
ALBUM ROKU ROCK
WaluśKraksaKryzys
+piekło+niebo+
Wydawca: Mystic Production
ALBUM ROKU METAL
FLAPJACK
SUGAR FREE
Wydawca: Stage Diving Club
ALBUM ROKU ALTERNATYWA
Lech Janerka
Gipsowy odlew falsyfikatu
Wydawca: Mystic Production
ALBUM ROKU ELEKTRONIKA
Zima Stulecia
Minus 30° C
Wydawca: Astigmatic Records
ALBUM ROKU SOUL, R&B, REGGAE
Paulina Przybysz
Wracając
Wydawca: Universal Music Polska
ALBUM ROKU HIP HOP
Łona x Konieczny x Krupa
TAXI
Wydawca: Def Jam Recordings Poland
ALBUM ROKU INDIE POP
Daria ze Śląska
Tu była
Wydawca: Jazzboy Records
ALBUM ROKU POP
Daria Zawiałow
Dziewczyna Pop
Wydawca: Sony Music Entertainment Poland
ZESPÓŁ / PROJEKT ARTYSTYCZNY ROKU
Łona x Konieczny x Krupa
ARTYSTA ROKU
Lech Janerka
ARTYSTKA ROKU
hania rani
UTWÓR ROKU
Lech Janerka
Dupa jak sofa
Wydawca: Mystic Production
TELEDYSK ROKU
Krzysztof Kiziewicz
za teledysk: Bym poszedł – Łona x Konieczny x Krupa
Wydawca: Def Jam Recordings Poland
NAJLEPSZE NAGRANIE KONCERTOWE
MROZU
MTV Unplugged
Wydawca: MROZU
ALBUM ROKU MUZYKA KORZENI
EABS meets JAUBI
In Search of a Better Tomorrow
Wydawca: Astigmatic Records
ALBUM ROKU BLUES
PORTER/KARCZEWSKA
On The Wrong Planet
Wydawca: Mystic Production
PRODUCENT/PRODUCENTKA/TEAM PRODUCENCKI ROKU
hania rani
KOMPOZYTOR/KOMPOZYTORKA/TEAM KOMPOZYTORSKI ROKU
Lech Janerka
AUTOR/AUTORKA/TEAM AUTORSKI ROKU
Lech Janerka
ALBUM ROKU MUZYKA FILMOWA, TEATRALNA, ILUSTRACYJNA
L.U.C. & Rebel Babel Film Orchestra
Chłopi
Wydawca: Agora S.A.
ALBUM ROKU PIOSENKA POETYCKA I LITERACKA
Katarzyna Groniec
Konstelacje
Wydawca: Adapter / Warner Music Poland
ALBUM ROKU MUZYKA DZIECIĘCA
Czesław Mozil i Grajkowie Przyszłości
Inwazja Nerdów vol. 1
Wydawca: Spivart Czesław Mozil
NAJLEPSZE NOWE WYKONANIE
MROZU
Nie stało się nic (MTV Unplugged)
Wydawca: MROZU

MUZYKA JAZZOWA

FONOGRAFICZNY DEBIUT ROKU JAZZ
Michał Aftyka
ARTYSTA ROKU JAZZ
Aga Derlak
Zbigniew Jakubek
ALBUM ROKU JAZZ
Aga Derlak
Parallel
Wydawca: Echo Production
Andrzej Święs Trio
FLYING LION
Wydawca: SJ Records

Leave a Reply