Artur Dutkiewicz – wyjątkowy ambasador NTG

New Talents Generation ma do przekazania niezwykle radosną wiadomość. Ambasadorem portalu został Artur Dutkiewicz – mistrz jazzowego fortepianu, który jest wyjątkowym gościem wśród grona znanych autorytetów wspierających projekt.

Dlaczego? Otóż już w 2012 roku pianista zyskał miano „Ambasadora polskiego jazzu” /Magazyn Jazz Forum/. Artur Dutkiewicz jest jednym z najczęściej koncertujących za granicą polskich muzyków jazzowych. Wystąpił w ponad 70 krajach, na dziesiątkach festiwali muzycznych na całym świecie. Poza tym Artur jest to najdłużej znany mi osobiście twórca jazzowy, jaki został Ambasadorem New Talents Generation.Paulina Mazur

fot. Rafał Latoszek

Artur Dutkiewicz – pianista jazzowy i kompozytor, nazywany „Ambasadorem polskiego jazzu” (Magazyn Jazz Forum 12/2012). Jeden z najczęściej koncertujących za granicą polskich muzyków jazzowych. Wystąpił w ponad 70 krajach na całym świecie od USA i Amerykę Południową przez Europę, Afrykę, Bliski i Daleki Wschód, po Australię i Nową Zelandię.

​Urodził się w Pińczowie. Jest Honorowym Obywatelem tego miasta. Został odznaczony srebrnym medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis. Ukończył z wyróżnieniem Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie kompozycji i aranżacji. Laureat wielu konkursów muzycznych w Polsce i za granicą. Finalista Thelonious Monk International Competition w Waszyngtonie.

Jako pierwszy polski muzyk jazzowy miał swój recital na MIDEM w Cannes          w 1988 roku z transmisją w Radio France. W latach 90-tych często przebywał we Francji występując tam z uznanymi muzykami francuskimi: Pierrem Michelot i Alainem Brunet, a także z legendarnym polskim saksofonistą Tomaszem Szukalskim.

​Koncertował ze znakomitymi muzykami, m.in przez 25 lat z Tomaszem Szukalskim, w Kwartecie oraz Duecie, ze Zbigniewem Namysłowskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Tadeuszem Nalepą, Urszulą Dudziak, Grażyną Auguścik, Deborah Brown, Michelle Hendrics, Carlosem Johnsonem

​Artur Dutkiewicz występuje SOLO oraz prowadzi własny zespół ARTUR DUTKIEWICZ TRIO.

Jego albumy „Mazurki”, „Prana” oraz „Traveller”, „Comets Sing” zostały entuzjastycznie przyjęte przez słuchaczy i krytyków.

Najnowszy projekt Artura Dutkiewicza NOWOSIELSKI AUDIOVISUAL to nowe kompozycje pianisty o charakterze medytacyjnym połączone z wielkoformatowymi wizualizacjami i kolażami obrazów Jerzego Nowosielskiego tworzonymi „na żywo” podczas koncertu przez artystę wizualnego.

Artur Dutkiewicz występował na dziesiątkach festiwali muzycznych na całym świecie m.in.: Jazz Jamboree – Warsaw, Munster Jazz Festival, Northsea Jazz Festival – Haga, Copenhagen Jazz Festival, Festival Opera De Paris, Sziget Festival – Budapest, Int. Jazz Pianists Festival – Kalisz, Jazz Plaza – Havana, Polish Film Festival – Los Angeles, Glasgow Jazz Festival, Thesaloniki Ethno Festival, Duesseldorf Jazz Rally, World Culture Festival – Berlin, Notturni in Palestro Festival – Mediolan, Sonidos Urbanos – Lima, BJ Ninegates, Jazz Festival – Pekin, Kontu Festival – Helsinki, Quimera Festiwal – Mexico, Utsav Jazz Festival – New Delhi,Melbourne Int. Jazz Festival, Wellington Int. Jazz Festival, Izmir Jazz Festival, Chopin au Jardin – Paris., Baku Int. Jazz Festival, Paderewski Int. Festival – Warsaw, Mapocho Recoletta Jazz Festival – Santiago de Chile.

W 2011 roku Artur Dutkiewicz wystąpił na Stadionie Olimpijskim w Berlinie na World Culture Festival gdzie zaaranżował i zagrał, w gronie pianistów z całego świata, utwór na 30 fortepianów. Koncert, którego wysłuchało ok. 35 tys osób, był wyrażeniem szacunku dla różnorodności kultur i przesłaniem pokoju dla świata.

Występował również na scenie nowatorskiego Teatru Instrumentalnego Ryszarda Gwalberta Miśka występując tam jako aktor i muzyk (tzw. muzitor), współtworząc muzykę do spektakli “Proces” Kafki i “Taniec Lokatora”.

Przez wiele lat prowadził klasę fortepianu na Międzynarodowych Warsztatach Jazzowych w Puławach i w Chodzieży. Często zasiadał w jury Międzynarodowego Konkursu Pianistów Jazzowych w Kaliszu. Był przewodniczącym jury na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Wilnie. Prowadził wiele MasterClass dla studentów na całym świecie.

Ostatnie ważniejsze koncerty:

St. Giles Cathedral – Edinburgh 2024

​Festival de Musica European – Algier 2023

Triennale di Milano – Mediolan 2022

Opera de Arame – Curitiba / Brazil 2022

Izmir European Jazz Festival – Turkey 2021

Odessa Jazz Fest 2020

PHILIPPINES Tour 2019

Katara European Jazz Festival – Katar 2019

Cineast Festival – Luxembourg 2019

Polish Film Festival – Izola / Slovenia 2019

Mapocho Recoletta Jazz Festival – Santiago de Chile 2018

The National Philharmonic – Warsaw 2017

Paderewski Int. Festival – Warsaw 2017

Chopin au Jardin Festival – Paris 2017

Denmark Radio Concert Hall – Copenhagen 2017

De Lamar House – New York 2017

Izmir European Jazz Festival – Turkkey 2017

CANADA TRIO TOUR 2016 /Vancouver, Kelowna, Edmonton, Calgary /

AUSTRALIA /NEW ZEALAND SOLO TOUR 2016 /Sydney, Canberra, Melbourne, Perth, Wellington, Hamilton, Auckland, Tauranga, Waiheke Island/

Utsav Int. Jazz Festival – New Delhi 2015

AUSTRALIA TOUR 2015 /Adelaide/ Brighton Concert Hall, Perth Int. Jazz Festival, Melbourne Int. Jazz Festival, Brisbane Int. Jazz Fest.,

Sydney/Foundry 616/

Wellington Int. Jazz Festival, 2015

Salihara Theatre – Jakarta 2015

Palacio Foz – Lisbon 2015

St. Katarine Church Concert Hall – Vilnius 2015

Festival de Jazz Europeau – Brasilia 2015

EuroJazz Festival – Mexico City 2015

ASIAN TOUR 2014/China, Thailand, Vietnam /

Auditori Axa, Barcelona 2014

Sudashiri Sobha Concert Hall – Bangkok 2014

Polish Jazz For Budapest Festival – Budapest 2013

Quimera Festival – Mexico 2013

Kontu Festival – Helsinki 2013

Music Conservatory – Moscow 2013

Jazz Bez Festiival – Lvov, Philharmonic Hall 2012

A-Train Jazz Club – Berlin 2012

BJ Ninegates Jazz Festival – Beijing 2012

ASIAN TOUR 2012/China, Singapore, India/

Hue Festival – Vietnam 2012

BALKAN TOUR /Slovenia, Bosnia, Macedonia, Albania/ 2012

Mersin Music Festival – Turkey 2012

Dusseldorf Jazz Rally Festival 2011

Salle de Moliere – Lyon 2011

World Culture Festival – Berlin 2011

Notturni in Palestro Festival – Milan 2011

Sonidos Urbanos Festival – Lima 2011

Katzen Art Center – Washington 2010

Glasgow Jazz Festival 2010

Ethno Jazz Festival – Thessaloniki 2010

Porgy & Bess – Vienna 2010

The National Opera – Beijing 2010

CHINA TOUR 2010/Beijing, Guangzhou, Shenzhen, Hong Kong Concert Halls/

 

Leave a Reply