Tanecznie i niebanalnie. Neodym z nowym singlem “Money” [RECENZJA]

Neodym zapowiada duże zmiany. “W tym roku stawiam na taniec, luz i dobrą zabawę”. Nowy utwór “Money” powstał z Bartoszem Szczęsnym (Rebeka).

Przy tej okazji chciałoby się zaśpiewać “Money, Money, Money” zespołu ABBA. I choć nowy utwór Neodym nie nawiązuje do pamiętnego klasyka (raczej jest to inspiracja), to jego wymiar rozrywkowy jest równie angażujący. W tym przypadku “Money” jest przedłużeniem pewnego przekazu, który niewątpliwie już gdzieś słyszeliśmy (“pieniądze zawsze mają one ogromny wpływ na człowieka i jego życiowe wybory”). Ma to duże znaczenie, bo wokalistka po raz kolejny pokazała, że w jej twórczości chodzi o coś więcej, niż tylko o czystą zabawę. Dlatego z jednej strony otrzymaliśmy porywającą klubową muzykę, a z drugiej głębsze przesłanie, które podbija wartość tej propozycji.

fot. okładka singla

Tym razem artystka postawiła na cieplejsze elektroniczne brzmienie, które ucieka od alternatywnych zapożyczeń. Przez to może się wydawać, że jest bardziej przystępnie, a pomaga w tym całkiem przebojowy wydźwięk całości. Tutaj muzyka taneczna ma swoje pełnoprawne miejsce, choć wciąż jest to na tyle wyszukane i wysmakowane, by nie czuć dysharmonii podczas odsłuchu tego utworu. W jej twórczości jakość ma ogromne znaczenie, a że wciąż współpracuje ona z Bartoszem Szczęsnym (Rebeka), mamy pewność, że także jej nowy singiel trzyma wysoki poziom. I faktycznie tak jest.

Money” to świetnie dopracowana piosenka, która dorównuje światowym propozycjom z tego gatunku (skojarzenia z Kungs lub Jax Jones nie są przesadzone). I także w tym przypadku muzyka taneczna nie jest anonimowa, gdyż Neodym jest na tyle charyzmatyczną wokalistką, że jej oryginalny głos przebija się przez doskonałą produkcję. Ostatecznie to ona prowadzi ten kawałek, nie tracąc nad nim kontroli. To właśnie dowidzi o istocie teraźniejszych poczynań artystki.

Jak się okazuje doskonały pomysł i sprawna realizacja może przynieść zadowalający efekt końcowy, który staje się także znamienny dla samej piosenkarki. Wciąż nie rezygnując z tego, co jest dla niej ważne w muzyce, Neodym prezentuje utwory mające na celu dać nam coś więcej niż tylko zabawę, choć przecież ten element tworzy istotę muzyki tanecznej. Nie zmienia to faktu, że dobrze się bawiąc, możemy też coś przeżyć. I nawet jeśli jest to niewielka refleksja, to należy to odnotować. Ciekawie zapowiada się nowy rozdział w życiu artystycznym niezwykle kreatywnej twórczyni, która działa – nie tylko – na polskim rynku muzycznym na własnych zasadach, bez wsparcia jakiejkolwiek wytwórni fonograficznej.

[rec. Łukasz Dębowski]

*****

Piosenkarka i kompozytorka postanowiła zerwać z wpływami ciężkich syntezatorów oraz alternatywnych melodii, zaprezentowanych na swoim debiutanckim albumie „60” w 2023 roku. Obecnie wokalistka pracuje nad kolejnym bardzo klubowym krążkiem i ogłasza nową erę na swej artystycznej drodze.

Utwór „Money” stworzony wspólnie z polskim producentem Bartoszem Szczęsnym (Rebeka) niesie ze sobą chwytliwą melodię wokalną, doskonałe syntezatory i inspirującą perkusję. Nawiązując do Tiësto, Jaxa Jonesa i Sama Feldta, Neodym zabiera słuchacza w niezapomnianą podróż na parkiet.

Świat muzyki kręci się m.in. wokół pieniędzy, mówi Neodym. Być może większość piosenek opowiada o miłości, ale są też takie, w których motywem przewodnim są pieniądze. Artyści tacy jak Abba, Pink Floyd, Dire Straits, Republika czy Bruno Mars mają je w swoim repertuarze – to oni stali się częściową inspiracją dla Neodym przy tworzeniu jej kolejnego klubowego hitu.

Money” w swej warstwie lirycznej głęboko odzwierciedla dążenie ludzkości do nieustannego dobrobytu. Podejście do pieniędzy może być różne, ale zawsze mają one ogromny wpływ na człowieka i jego życiowe wybory. Czy pieniądze rządzą światem? Czy mogą oddziaływać na mózgi wielu ludzi niczym narkotyk, pozbawiając ich empatii i skupienia na sobie? Prawda czy fałsz? Oto jest pytanie…

*****

NEODYM – wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów z Wielkopolski, artystka o wyrazistym wizerunku i osobowości, na co dzień mieszkająca w Niemczech. Ma na swoim koncie wiele udanych występów na prestiżowych festiwalach w Polsce oraz za granicą oraz m.in. udział w Kansai Music Conference/Music Expo w Japonii w 2023.  Słynie z bardzo energetycznych koncertów i zwariowanych, futurystycznych stylizacji.

W Polsce Neodym wraz zespołem wystąpi 09. marca 2023 w Toruniu w Kominacie Kultury o godzinie 20:00. Przybywajcie!

 

Leave a Reply