Subtelnie i niebanalnie. Paulina Mazepa z utworem “Szukaj mnie” [RECENZJA]

“Szukaj mnie” to drugi, niezwykle klimatyczny singiel Pauliny Mazepy. Utwór zapowiada albumu wokalistki, który ukaże się wiosną tego roku.

Szukaj mnie” to przykład tego, że piosenki o miłości mogą być niebanalne, wręcz mogą nosić dużą dawkę szlachetności. Paulina Mazepa jest dosyć konsekwentna, pozostając w przestrzeni artystycznej, która mocno rezonuje z jej wrażliwością. Już pierwszy singiel zatytułowany “Boję się” wyraźnie to podkreślał. To daje nadzieję, że jej debiutancki album będzie dosyć spójny, w swym przekazie treściwy, a do tego wysmakowany. Póki, co skupmy się na nowej propozycji, która jest niezwykle dojrzałą wypowiedzią wokalistki. Jak mówi sama Paulina: “to piosenka o romantycznej relacji, marzeniach, emocjach, czekaniu, wzajemnym poszukiwaniu. O czułości, bliskości i zakochaniu z lekką nutą niedopowiedzenia”. 

fot. Łukasz Wodziński

I to wszystko możemy wyczuć w tej jakże zawodowo nakreślonej piosence. Warto dodać, że niemal za wszystko w tym przypadku odpowiada sama artystka – od tekstu, aż po kompozycję i produkcję muzyczną. Całość ubarwił subtelnymi dźwiękami gitary – Patrycjusz Zastawny (ładna wstawka instrumentalna). Motywem przewodnim staje się jednak powtarzalny refren, który prowadzi ten numer niemal do samego końca (“Gdzie jesteś, gdzie, szukaj mnie, szukam Cię”). To on sprawia, że utwór szybko zapada w świadomości słuchacza. Do podkreślenia tej propozycji posłużył starannie zobrazowany teledysk, gdzie motyw tańca w sposób symboliczny dopełnia przekaz. A ten w takim otoczeniu staje się bardzo czytelny, jasny, ale jednocześnie delikatnie urzeczywistniony. W tym przypadku również udało się ustrzec przed patosem, który potrafi się czasem wkraść do tego typu finezyjnych i lekko unoszących się w przestrzeni piosenek.

Singiel “Szukaj mnie” nie razi dosłownością, choć jego wydźwięk jest przejrzysty. Nie przytłacza przesadzonym nastrojem, choć to bardzo klimatyczny utwór. I w końcu nie odpycha banałem, a magnetyzuje czarem oraz wyszukaną estetyką. Intymny to świat, ale jaki piękny.

[rec. Łukasz Dębowski]

*****

SZUKAJ MNIE” od początku w mojej głowie miało jasny, zielony kolor. To piosenka o romantycznej relacji, marzeniach, emocjach, czekaniu, wzajemnym poszukiwaniu. O czułości, bliskości i zakochaniu z lekką nutą niedopowiedzenia. O wspólnym tańcu – tym dosłownym i symbolicznym i o pragnieniu bycia razem. Spotkajmy się!

SZUKAJ MNIE” jest drugim singlem promującym debiutancką płytę Pauliny, autorki muzyki oraz tekstów do wszystkich utworów, które się na niej znajdują. Klip wideo do piosenki, to romantyczna opowieść o relacji dwojga ludzi, której akcja toczy się w domowym zaciszu, zaś motywem przewodnim zdaje się być wspólny taniec.

Zdjęcia odbyły się w styczniu 2024 roku, a za realizację i reżyserię klipu odpowiada Bartłomiej Szura. Wszystkie etapy związane z procesem powstawania utworów oraz klipu wideo to efekt niezależnej pracy autorki oraz grona zaproszonych osób, dzięki czemu całość pozostaje w zgodzie z artystycznym zamysłem. Premiera albumu planowana jest wiosną 2024 roku.

*****

Paulina Mazepa – wokalistka, autorka muzyki i tekstów, producentka, pedagog wokalny. Tworzy muzykę zarówno do tekstów już istniejących, jak i swoich. Autorka muzycznych projektów z tekstami poetów takich jak Halina Poświatowska, Zygmunt Rumel, Krystyna Angielska, Jacek Hadam.  Od wczesnych lat zaangażowana w lokalne, rodzinne, podkarpackie muzykowanie, co w naturalny sposób zdeterminowało zawodowy oraz życiowy kierunek. Wrażliwa, poszukująca autentyczności zarówno w życiu jak i w muzyce. Po wieloletnich poszukiwaniach, w 2023 roku ukończyła pracę nad autorskim repertuarem na debiutancką płytę, którą zdecydowała się nagrać oraz wyprodukować sama. Są to osobiste historie wyrażone w formie piosenek. Kocha śpiewać, grać oraz tworzyć.

Paulina jest absolwentką wokalistyki jazzowej w ZPSM im. F. Chopina w Warszawie, UMCS w Lublinie oraz Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. Jest również absolwentką klasy fortepianu PSM I stopnia w Lubaczowie, skąd pochodzi. Laureatka konkursów,  m. in. Międzynarodowych Spotkań Wokalistów Jazzowych w Zamościu, Festiwalu „Piosenkarnia” w Krakowie, Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Szlakiem Bardów” w Warszawie. Współpracowała z wieloma muzykami polskiej sceny jazzowej oraz rozrywkowej.

Leave a Reply