Cheap Tobacco z nowym singlem. Posłuchaj elektryzującego utworu “Bez słów” [RECENZJA]

“Bez słów” to nowy, jakże elektryzujący utwór zespołu Cheap Tobacco. Do singla powstał teledysk.

Cheap Tobacco nie pozwala o sobie zapomnieć, prezentując co jakiś czas coś nowego (od singli po live sesje). Tym razem zespół postawił na subtelny w podtekście, a tak naprawdę niezwykle porywający utwór “Bez słów“. Tutaj pieczołowicie utkane dźwięki przeplatają się ze stonowaną, delikatnie sensualną, a przy okazji dojrzałą interpretacją wokalistki Natalii Kwiatkowskiej. W jej słowach jest ukryta konkretna opowieść, a od strony wokalnej dostaliśmy wszystko to, co w takim przekazie powinno zostać uwidocznione.

fot. Zuzanna Kruczek

Stąd wymiar tej propozycji jest niezwykle głęboki, emocjonalny, nasycony uczuciami, choć muzycznie w niektórych momentach wydaje się powściągliwy (przynajmniej jeśli chodzi o zwrotki). Rozgrzany refren wibruje jednak nieco bardziej znamiennie, dopełniając wizję artystyczną, która kształtuje ten numer. Należy zwrócić uwagę na uwypuklony motyw gitary, który pojawia w wybranych momentach tej kompozycji. To on dodaje jej charakteru, co w ostateczny sposób przekłada się na wysoką jakość tej propozycji.

Oczywiście motoryczność tego utworu opiera się nie tylko na tym akcencie, bo do tego dochodzi starannie utkana rytmika, która wpływa na dynamikę całości. Nie będzie też niespodzianką, że jest mniej vintage, a więcej świeżości, wyzwolonej na kanwie indie pop-rockowej stylistyki, co zespół zaprezentował już na swojej ostatniej jak dotychczas płycie “Zobaczmy siebie”. Do tego dochodzi doskonała realizacja i produkcja muzyczna (za wszystko odpowiada współkompozytor Michał Bigulak).

Dzięki tym wszystkim elementom – choć nie bez znaczenia jest także teledysk –  singiel “Bez słów” staje się istotnym momentem w działalności Cheap Tobacco. Pokazuje również, że zespół nieustannie się rozwija, poszerzając zakres swoich artystycznych inklinacji. To bardzo ważne, bo to znaczy, że nie grozi im rutyna, a nieustanne bazowanie na tym, co już stanowi siłę ich dorobku, nie jest dla nich interesujące. Może się okazać, że dostaliśmy mocnego kandydata do piosenki tego roku, choć przecież band nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Pięknie gra w zapętleniu. Warto sprawdzić, bo utwór zdecydowanie elektryzuje.

[rec. Łukasz Dębowski]

*****

Zespół Cheap Tobacco podąża własną, niezależną muzyczną ścieżką, unikając kompromisów brzmieniowych, konsekwentnie realizując swoją wizję tworzenia muzyki. Wymykają się schematom, łącząc niekiedy skrajne gatunki muzyczne w całość. Charyzmatyczna wokalistka i zawsze szukający świeżych dźwięków muzycy z Cheap Tobacco, to ogniste połączenie nieokiełznanej energii i melodyjnych piosenek. Właśnie taki jest najnowszy utwór zespołu zatytułowany ,,Bez słów”.

,,Singiel Bez Słów to opowieść o relacji, o przyjaźni takiej, która rozumie się bez słów. O pełnym połączeniu i głębokim zrozumieniu, które czasem przychodzi do nas z zupełnie niespodziewanej strony. Można je nawiązać z zupełnie obcą osobą. Obcą ale tak jakby z tej samej planety. I to jest piękne. Nawet jeśli każdy później idzie w swoją stronę, to waga tego spotkania zostaje z nami. 

Jak to jest spotkać zupełnie obcego człowieka i zostać zrozumianym na tak głębokim poziomie, i rozumieć, ponad cielesnością, ponad fizycznością. A co jeśli wszyscy możemy być tak połączeni?  A co jeśli jesteśmy?” – Tak o singlu opowiada Natalia Kwiatkowska.

*****

Cheap Tobacco – energia, autentyczność i odważne balansowanie pomiędzy gitarowym, vintage’owym brzmieniem a taneczną i transową współczesną elektroniką. To wszystko połączone z elektryzującym i charyzmatycznym głosem dziewczyny z Bieszczad.

Ich album “Zobaczmy siebie” znalazł się na liście OLIS (lista 50 najlepiej sprzedających się płyt w Polsce!) to muzyka na najwyższym poziomie z niesamowitą dawką energii!

Frontmanką zespołu jest Natalia Kwiatkowska – czterokrotnie wybrana najlepszą bluesową wokalistką w Polsce oraz trzykrotnie dostała nominację do “Wokalistki Rocku Antyradia”.

Zespół za album “SZUM” zdobył nominację do nagrody Fryderyk 2019.

*****

Utwór dostępny we wszystkich serwisach streamingowych: https://adm.ffm.to/bezslow 

 

Leave a Reply