Michał Adamowicz prezentuje album “n.p.m.”

“n.p.m.” to tytuł nowego albumu w estetyce rocka i ambientu – Michała Adamowicza. To muzyka, która skłania do kontemplacji, refleksji, a także do bycia tu i teraz.

fot. Jarosław Fethke

Najciekawsze projekty powstają na styku dziedzin. Muzyka i fascynacja naturą, wzmocniona jeszcze dwoma latami, które niedawno autor spędził górskiej dziczy, skłoniły go do zgłębienia najbardziej pierwotnych, niemal atawistycznych ludzkich doświadczeń. Utwory na albumie “n.p.m.” można podzielić na trzy kategorie.

Pierwsza to te, które mówią właśnie o najbardziej podstawowych bodźcach: strachu przed ciemnością, bezradności wobec sił natury podczas burzy wysoko w górach, a także obawie o własne bezpieczeństwo w obliczu zagrożenia lawinowego.

Druga kategoria to utwory traktujące stricte o przyrodzie. Natura odgrywa spektakl, który każdego dnia odbywa się bez ludzkiej widowni. Aby być jego świadkiem, trzeba wejść w jej łaski.

Trzecia kategoria to utwory, w których natura – w tym przypadku góry – stanowi tło dla ludzkiej historii. Z naszego punktu widzenia góry są niemal niezmienne. Dopiero na tym tle wyraźnie widać jak płynie czas i jak meandruje nasze życie.

n.p.m.” to muzyka, która skłania do kontemplacji, refleksji, a także do bycia tu i teraz – jakkolwiek trudne jest to zadanie w dzisiejszym, pełnym przebodźcowania świecie.

Album “n.p.m.Michała Adamowicza zawiera osiem utworów utrzymanych w estetyce rocka i ambientu – siedem piosenek z tekstem zaśpiewanych przez autora, i jedną przez wokalistkę Joannę Borysowicz oraz jeden utwór instrumentalny.

Materiał składający się na ten album powstawał równolegle ze ścieżką dźwiękową do filmu “Kohut“, którego Adamowicz jest współautorem. Teksty piosenek osadzone są w tematyce gór, przyrody i relacji człowieka z naturą. Warstwa muzyczna opiera się na brzmieniu pianina, gitary klasycznej i akustycznej, z dodatkiem wstawek syntezatorowych i ekspresyjnych partii solowych gitary elektrycznej.

Michał Adamowicz urodził się w 1994 roku w Warszawie. Album “n.p.m.” jest jego trzecim solowym projektem muzycznym z autorskimi utworami po “Pod tym samym niebem” (2018) i “Szklanych figurach” (2019). Wraz z Filipem Chudzyńskim jest współautorem oraz autorem muzyki do filmów dokumentalnych: “Pustać. Ostoja cietrzewia” (2018) i “Kohut” (2022), nawiązujących do tematyki relacji człowieka z naturą. Dotychczas występował jako członek zespołu Shade, artysta solowy, w 2023 roku założył zespół Cicho.

 

fot. okładka płyty

Leave a Reply