Głęboki nastrój. Justyna Reczeniedi i Aleksander Szwarnowiecki w pastorałce “Przyjdzie czas” [RECENZJA]

“Przyjdzie czas” to tytuł świątecznej, jakże wyjątkowej piosenki napisanej przez Pawła Gosposia. Utwór wykonali sopranistka, solistka Polskiej Opery Królewskiej – Justyna Reczeniedi oraz 13-letni wokalista – Aleksander Szwarnowiecki.

Zaskakujący to duet, ale też sytuacja artystyczna jest wyjątkowa, bo wiąże się ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia. Mowa o propozycji zatytułowanej “Przyjdzie czas“, która zachwyca nie tylko warstwą muzyczną, ale także wykonaniem jej przez wybitną sopranistkę – Justynę Reczeniedi oraz młodego wokalistę – Aleksandra Szwarnowieckiego. Zestawienie dwóch różnych głosów może wydawać się zadziwiające, lecz gdy wsłuchamy się w ten poruszający w swej wymowie utwór, z pewnością dostrzeżemy, że wybór tych właśnie artystów był co najmniej trafny.

fot. Mariusz Dyszlewski / grafika – Mateusz Stradomski

Właściwie wokalne dopełnienie całości w takiej formie wydaje się sensem, który podbija wartość niezwykle nastrojowej piosenki (współczesnej pastorałki). To znów pokazuje duże predyspozycje młodego Aleksandra, który odnalazł się w niełatwej do zinterpretowania, ale jakże klimatycznej pieśni. Walor wokalny w przypadku sopranistki wydaje się oczywisty, choć należałoby dodać, że pomimo takiej specyfiki nie otrzymaliśmy kawałka przerysowanego, gdzie nadmierna eksploracja artystki mogłaby stłumić jego lekkość.

W gruncie rzeczy dostaliśmy więc bardzo swobodnie płynącą kompozycję, dosyć oszczędnie zaaranżowaną, ale za to z pięknie uwypuklonymi harmoniami, które są jej znaczącym walorem. Za muzykę, ale także słowa odpowiada ceniony w świecie artystycznym – Paweł Gospoś. To on sprawił, że całość ma tak niesamowicie poruszający wydźwięk (tutaj należy też wyróżnić pracę, m.in. producenta muzycznego – Adriana Stodolaka).

Dzięki zaangażowaniu wielu osób możemy zatopić się w głębokim nastroju, idealnie współgrającym z obecną porą roku. I to wszystko bez banalnych zapożyczeń, dzwoneczków oraz bez śpiewnych, mało treściwych refrenów itd. “Przyjdzie czas” wyróżnia się więc nietuzinkowym charakterem oraz szlachetnością, która odcisnęła wyraźne piętno w tej piosence. Właściwie trudno szukać słabych momentów w tak zawodowo ułożonej propozycji, skierowanej do wybranego słuchacza. Należy jednak podkreślić, że podczas świąt każdy może odkryć w niej wiele zalet, którymi pobłyskuje ta stylowa pastorałka. Trochę brakuje w dzisiejszych czasach porównywalnie dojrzałego spojrzenia na ten gatunek muzyczny. Przy tej okazji warto dodać, że dostaliśmy również teledysk, uzupełniający ostateczny wymiar utworu “Przyjdzie czas“.

[rec. Łukasz Dębowski]

*****

6 grudnia miała miejsce wyjątkowa premiera współczesnej pastorałki “Przyjdzie czas“, którą wykonali wspólnie – Aleksander Szwarnowiecki, wybitnie utalentowany wokalnie 13-latek z Tarnobrzega i Justyna Reczeniedi, sopranistka, prawdziwa gwiazda operowa międzynarodowego formatu, solistka Polskiej Opery Królewskiej. Słowa i muzykę do piosenki napisał tarnobrzeżanin, muzyk i kompozytor – Paweł Gospoś.

Justyna Reczeniedli – urodzona w Warszawie, sopran, polonistka, doktor sztuk muzycznych w dziedzinie wokalistyki (Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy 2013). Ostatnia uczennica Bogny Sokorskiej „Słowika Warszawy”. Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie śpiewu prof. Zdzisławy Donat (dyplom z wyróżnieniem) oraz Uniwersytetu Warszawskiego na wydziale filologii polskiej. W latach 2004-2017 solistka Warszawskiej Opery Kameralnej. Obecnie solistka Polskiej Opery Królewskiej. Nagrała wiele płyt solowych z zespołem „Con Passione” Jerzego Cembrzyńskiego m.in.: „Tam mnie znajdziesz”, „Najpiękniejsze arie operowe na sopran liryczno-koloraturowy”, „Szczęśliwi”, „Pomiędzy światem a nami” (z Jerzym Zelnikiem), „Treny”, a także z Krystianem Adamem Krzeszowiakiem: „Święta z kolędą” (dla EMI Classics) oraz „Co-Opera” (do poezji Michała Zabłockiego i muzyki Marcina Nierubca), wreszcie „Anna. Pamięci Anny German”, „Pamięci Bogny i Jerzego Sokorskich”, „Pieśni Fryderyka Chopina”, a ostatnio „Chamber Music” (Pieśni Szymona Kawalli).

Z powodzeniem obraca się w różnych stylach muzycznych – od opery i oratorium poprzez pieśń, operetkę, musical, muzykę filmową oraz poezję śpiewaną. Nagrodzona odznaczeniem Zasłużony Dla Kultury Polskiej oraz Medalem Komisji Edukacji.

*****

Paweł Gospoś – muzyk, kompozytor, autor tekstów Oligofrenopedagogik, koordynator i pomysłodawca akcji charytatywnej “CHOINKA ŻYCZEŃ”, która już od 17 lat działa na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

W 2022 roku wydał swoją debiutancki płytę “OBUDŹ SIĘ CAŁKIEM NOWE DŹWIĘKI – PAWEŁ GOSPOŚ”, piosenki dla dzieci, młodzieży i dorosłych, na której gościnnie zaśpiewali znani wokaliści: Monika Urlik, Kasia Lisowska, Małgorzata Nakonieczna, Weronika Nowak, Andrzej Piaseczny, Kamil Bijoś, Adrian Stodolak i utalentowany młody wokalista Aleksander Szwarnowiecki z którym od 2 lat wszedł w muzyczną współpracę. W listopadzie napisał tekst i muzykę do piosenki “Więcej chcę”, która stała się singlem młodego wokalisty.

*****

Alekander Szwarnowiecki śpiewa odkąd pamięta, już jako trzylatek próbował naśladować wielu wokalistów. Uczęszcza na zajęcia do Studia Muzyki Rozrywkowej eMka w Nowej Dębie. Nie tak dawno świetnie radził sobie w programie “The Voice Kids”.

W trakcie swojej muzycznej przygody 13-latek zdobył wiele nagród: Grand Prix 25 konkursu piosenki Wygraj Sukces Tarnobrzeg 2020, Grand Prix Festiwalu MIT TON Piosenki Krystyny Kwiatkowskiej Warszawa 2022, Grand Prix HU HU HA Międzynarodowy Festiwal Piosenki Świątecznej i Zimowej 2022, Grand Prix Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek “GLORIA” 2023, Grand Prix Międzynarodowy konkursie “Kolęda w pokoju”2023, Grand Prix Ogólnopolski Festiwal Edukacji Muzycznej BEST OFFEM 2023.

*****

SŁOWA I MUZYKA – Paweł Gospoś

WOKAL – Justyna Reczeniedi, Aleksander Szwarnowiecki

PRODUKCJA MUZYCZNA, MIX, MASTERING – Adrian Stodolak (POWI)

REALIZACJA NAGRANIA MUZYCZNEGO – Dariusz Borycki (BorysStudio), Marek Wrona (United Records)

Teledysk:

SCENARIUSZ I REŻYSERIA – Hubert Stachura

ZDJĘCIA I MONTAŻ – Daniel Bród

 

Leave a Reply