Wyjątkowy album “Hibernaculum” The New Solarism dostępny na winylu!

Płyta zatytułowana “Hibernaculum” projektu The New Solarism, to drugi solowy album gdańskiej skrzypaczki Izabeli Kałduńskiej.  Album jest już dostępny we wszystkich serwisach cyfrowych. Do sprzedaży trafiła także wydana z dużą dbałością winylowa wersja tej płyty.

Edycja winylowa dostępna jest na białym krążku w ilości limitowanej (500 sztuk).

fot. materiały prasowe

Hibernaculum (łac.) to miejsce, które zwierzęta wybierają sobie jako kryjówkę na czas  zimowego snu. Dlatego na album “Hibernaculum” składa się 5 utworów, które artystce kojarzą się z zimowym nastrojem – samotnością, pożegnaniem, początkiem wojny, odrodzeniem natury i samego siebie, oczekiwaniem na początek wiosny i kwitnące kasztanowce. W senny, rozmarzony sposób opowiada ona swoje historie różnorodnymi dźwiękami skrzypiec, za pomocą loopera, efektów oraz własnego głosu.

Mieszanka klasycznej muzyki skrzypcowej, średniowiecznego chorału, słowa mówionego, eksperymentalnej muzyki współczesnej, awangardy oraz minimal music sprawia, że jest to dzieło niezwykłe i jedyne w swoim rodzaju.

Album został nagrany w Lipsku w studiu K. Kauerhof, zmasterowany przez Echorausch, wydany przez Dran Musik i jest dostępny na wszystkich platformach streamingowych. Dostępny również jako winyl od jesieni 2023 r.

*****

Izabela Kałduńska urodziła się w Gdańsku w 1990 roku. Od 7 roku życia jest mocno związana ze skrzypcami. Po klasycznych studiach skrzypcowych na Hochschule fur Musik und Theater Leipzig oraz bogatych doświadczeniach jako skrzypaczka orkiestrowa, kameralna oraz solistka, zdecydowała się również na studia na kierunku jazzowym. Od 2017 roku pracuje nad swoim solowym projektem “The New Solarism“, z którym wydała już trzy albumy (,,Studies Of Myself”, ,,2020B”, ,,Hibernaculum”), i który możliwości brzmieniowe pojedynczej skrzypaczki na swój osobisty sposób.

Jako kompozytorka dostaje zlecenia na napisanie utworów – tak powstało “T.Wave” na zamówienie zespołu jazzowego Ambidexter w 2019 roku. W 2020 roku na zamówienie orkiestry Philharmonie Leipzig skomponowała i nagrała utwór pod tytułem “2020B – 4 Dekonstrukcje 2. Symfonii Beethovena” na osiem instrumentów solowych i głos męski. W 2021 napisała pieśń “Rezygnacja” dla Karoliny Borowczyk i jej projektu “Mickiewicz”. Obecnie pracuje nad muzyką do sztuki teatralnej “Francesca Caccini” teatru Ost Passage Theater w Lipsku, nowymi kompozycjami dla zespołu Ambidexter oraz Herje Mine.

W czerwcu 2021 ukazała się jej pierwsza solowa płyta “The New Solarism – Studies of Myself”, na której znajduje się sześć utworów na skrzypce i efekty. W ramach tego projektu zagrała już ponad 50 koncertów w Europie Środkowej.

Nagrywała dla stacji Arte Concert, Mitteldeutsche Rundfunk, Radio Berlin-Brandenburg, Polskie Radio 2, Radio Blau, Radio Corax.

*****

Album “Hibernaculum” w wersji winylowej dostępny jest pod linkiem: https://thenewsolarism.bandcamp.com/album/hibernaculum

fot. materiały promocyjne

The New Solarism – “Hibernaculum” [RECENZJA]

Leave a Reply