Refleksja i gitarowa melancholia. Michał Madajczyk z utworem “Dobre złe” [RECENZJA]

“Dobre złe” to kolejny nowy singiel poznańskiego muzyka i wokalisty Michała Madajczyka, który ukazał się 15 grudnia.

Michał Madajczyk systematycznie publikuje nowe propozycje, które w pewien sposób łączą się ze sobą, tworząc swego rodzaju spójną – pod względem stylu – wizję artysty. “Dobre złe” to kolejny, jakże udany utwór muzyka, który wie, jakich środków użyć, by nadać własnej twórczości odpowiedniej wymowy. A wszystko dzieje się w charakterystycznym dla niego otoczeniu muzycznym, opartym na swobodnym brzmieniu gitarowym oraz nieco alternatywnym, ale wciąż niezwykle piosenkowym klimacie, który w tym przypadku nadaje sensu całości. Natomiast refleksyjny nastrój pomaga w uwypukleniu melodii, pozwalającej szybko zasymilować się również z przekazem.

fot. materiały prasowe

Tutaj trzeba zaznaczyć, że muzykę ponownie Michał stworzył wraz ze Stefanem Czerwińskim (właściwie to już doskonale działający duet). Jednak w tym przypadku gitary stanowią jakby otoczenie, które na pierwszy plan ma wysunąć słowa, opisujące pewną historię. Dlatego nie odnajdziemy tu nadmiernej ekspresji, energetycznie wyzwolonych dźwięków, ale za to dostaliśmy głęboki klimat nasączający ten numer.

Właśnie tekst jest siłą napędową całości, bo artysta ma łatwość w wyrażaniu krótkich, aczkolwiek treściwych myśli – “mnie nigdy nie przestanie zaskakiwać, że / że w jednym ciele jest twarzy wiele, jest wiele miejsc / na niepotrzebne słowa wysilam się / a w niewypowiedzianych, utyka dobre złe”. Do tego warstwa liryczna wydaje się być zawsze “na czasie”, bo artysta jest tu i teraz, bez przeszkód więc używa odnośni do naszego życia. Nie ma tym nadmiernego filozofowania, a raczej czerpanie z codzienności (“I w końcu w Netflix skończył się ten dziwny świat Który się cieszy ja? Czy to się cieszę ja?”). Ten powtarzalny refren wbija się w pamięć. Warstwa liryczna wydaje się wręcz fundamentem do dalszej – tej związanej z muzyką – eksploracji artystycznej (choć to nie znaczy, że tekst musiał powstać jako pierwszy).

W kolejnych propozycjach Michała Madajczyka warto szukać własnej przestrzeni, bo pewien uniwersalizm daje nam możliwość znalezienia się blisko jego historii. Przynajmniej tak dzieje się w nowym utworze “Dobre złe“, który jest ważnym akcentem na muzycznej drodze twórcy. Od strony czysto kompozycyjnej jest po prostu dojrzale i swobodnie, a zawodowe podejście pozwala traktować ten kawałek, jako pełniejszy obraz jego istotnej działalności artystycznej. W tym przypadku nie należy silić się na porównania, ale jeśli znacie poznańską scenę muzyczną, to można domniemywać, czego należy się spodziewać po kolejnym singlu tego jakże kreatywnego muzyka.

[rec. Łukasz Dębowski]

*****

Choć tytuł utworu mógłby świadczyć o zero jedynkowości przekazu, “Dobre złe” to moje spojrzenie na, mimo wszystko wielowymiarowość i wielowątkowość naszego ja, które czasami utyka, zawieszone pomiędzy dobrym i złym – wyborem lub słowem, pokazuje różne twarze, a czasami błądzi. I ktoś w końcu pokazał jakby wyglądał koniec tej naszej istoty, a ja sam sobie zadaję retoryczne pytanie, dlaczego mi się to podoba, i która z moich twarzy się z tego cieszy, ale o tym refren. Polecam się do odsłuchu! – Michał Madajczyk

Michał Madajczyk – na stałe mieszka, tworzy i pracuje w Poznaniu. Z muzyką, która stanowi ważny element jego życiowej układanki, związał się zawodowo w roku 2016 zakładając studio nagrań i rozwijając swoje umiejętności w kierunku realizacji dźwięku. Gitarzysta, wokalista, autor tekstów, producent, współautor muzyki, którą tworzy razem ze Stefanem Czerwińskim (Muchy, Terrific Sunday). W roku 2021 debiutował z autorskim materiałem na scenie, występując w poznańskim klubie Tama oraz w Ostrowskim Centrum Kultury. W dotychczasowych nagraniach i podczas koncertów, obok Stefana Czerwińskiego, towarzyszyli mu również poznańscy muzycy, Piotr Jaraszkiewicz (Przybył, Hubert Tas & The Small Circle), Paweł Kosicki (Lombard), Marcin „Mały” Górny (Poluzjanci, Natalia Kukulska) oraz Adam Stasiński. W roku 2022 debiutował z materiałem studyjnym. Aktualnie skupia się na kolejnych produkcjach i publikacjach, a “Dobre złe” to jego drugi singiel wydany w 2023 roku.

Słuchaj singla “Dobre złe” w serwisach cyfrowych: https://adm.ffm.to/dobrezle

*****

Muzyka: Michał Madajczyk, Stefan Czerwiński

Słowa: Michał Madajczyk 

***

Stefan Czerwiński – gitara elektryczna, gitara basowa, instrumenty klawiszowe

Piotr Jaraszkiewicz – perkusja 

Michał Madajczyk – wokal, gitara elektryczna, instrumenty klawiszowe

Nagrano w poznańskim studio Włada2 – studio&sala oraz warszawskim Media Studio.

 

Leave a Reply