Kolejna muzyczna odsłona filmu “Chłopi”. L.U.C ft. Ralph Kaminski, Julia Wieniawa, Lor i Apolonia Nowak

L.U.C zaprezentował kolejny singiel ze ścieżki dźwiękowej do filmu „Chłopi”, która jest polskim kandydatem do Oscara. W utworze “Zima – nisko słonko” można usłyszeć Ralpha Kaminskiego i Julię Wieniawę w towarzystwie kultowej kurpiowskiej śpiewaczki ludowej Apolonii Nowak i zespołu Lor.

„Zima – nisko słonko” to trzeci singiel do malowanej adaptacji “Chłopów”. Do prac nad utworem L.U.C. & Rebel Babel Film Orchestra zaprosił tym razem grającą w filmie Julię Wieniawę oraz Ralpha Kaminskiego, zespół Lor i Apolonię Nowak.

fot. materiały promocyjne

Piosenka „Nisko słonko” w oryginalnej wersji jest tradycyjną pieśnią kurpiowską. Łukasz L.U.C Rostkowski stworzył na potrzeby filmu jej nową kołysankową, mroczną i dość trip-hopową wersję. Łączy ona mocny duet młodego pokolenia, magiczne brzmienia zespołu Lor oraz kurpiowski głos Apolonii Nowak.

Mroczna kompozycja napisana została do jednej ze scen, które niestety nie pojawiła się w filmie.

W „Zima – nisko słonko” najważniejszą rolę odgrywa senna, motoryczna pętla skrzypiec (Lor), których przeplatające się motywy tworzą podstawę muzycznego podkładu. Natomiast połączenie głosów Julii Wieniawy, Ralpha Kaminskiego i Jagody Kudlińskiej (Lor) oraz kultowego kurpiowskiego głosu Apolonii Nowak dopełnia całą kompozycję. Ten tradycyjny utwór idealnie wpisał się w klimat całej ścieżki dźwiękowej do „Chłopów”, która została nagrana wyłącznie za pomocą żywych instrumentów oraz głosów.

Podobnie jak Reymont zbudował barokową katedrę językową z prostych słów i powiedzeń chłopów, tak L.U.C stworzył bogatą i barwną muzykę filmową, używając wyłącznie autentycznych i akustycznych instrumentów historycznych. Tekst utworu został stworzony na podstawie setek słów i cytatów z “Chłopów”, co nadaje mu niezwykłą głębię.

Ta niezwykła kolaboracja pomiędzy Julią Wieniawą, Ralphem Kaminskim, zespołem Lor, Apolonią Nowak oraz kompozytorem Łukaszem L.U.C Rostkowskim, która przekracza granice tradycji, porusza wiele istotnych zagadnień współczesności.

Pierwszy singiel “Jesień – tańcuj” z tej ścieżki dźwiękowej zdobył już ogromne uznanie, uzyskując ponad 3,6 miliona odsłon w serwisie YouTube, a w kinach film przyciągnął już ponad 1,5 miliona widzów. To doskonały dowód na miłość fanów zarówno do muzyki, jak i filmu!

 

 

Leave a Reply