“Polskie Nagrania catalogue selections” SACD. Wśród nowych wydań “Mental Cut” Maanamu

Po kilku wydaniach płyt na nośniku Super Audio CD, ukażą się kolejne albumy będące kontynuacją limitowanej serii Polskich Nagrań. Wśród nich znajdują się tym razem, m.in. “Mental Cut” Maanamu i “Mrowisko” zespołu Klan. Premiera już 1 grudnia 2023.

fot. Andrzej Świetlik

W cyklu wydawane są najważniejsze płyty z katalogu Polskich Nagrań. Serię rozpoczęło, wydanych we wrześniu, pięć albumów Czesława Niemena w tym “Dziwny jest ten świat”, jedna z najważniejszych płyt w historii polskiej muzyki rozrywkowej, długo oczekiwane reedycje “Katharsis” i “Idée Fixe” a także “Niemen Enigmatic” oraz “Niemen vol. 1 i Niemen vol. 2 (Marionetki)”.

Wszystkie albumy są na nowo zremasterowane przez Damiana Lipińskiego. Polsko-angielskie książeczki zawierają słowo wstępu autorstwa Marka Romańskiego. Fani znajdą w nich pierwszy raz opublikowane protokoły z sesji nagraniowych. Znakiem rozpoznawczym serii jest tzw. obi, nałożone na lewy grzbiet opakowania. Szatę graficzną serii zaprojektował Łukasz Hernik.

To pierwsza w Polsce edycja płyt z muzyką rozrywkową zrealizowana w formacie SACD. Wybór formatu Super Audio CD jest ukłonem w stronę fanów ceniących wysoką jakość dźwięku. Technologia ta umożliwia najdoskonalsze zbliżenie się reedycji albumów do analogowego oryginału, wynosząc je na niespotykany dotąd na polskim rynku muzycznym poziom. Reedycja najważniejszych płyt z naszego katalogu w formacie SACD, jest możliwa dzięki dostępności analogowych taśm matek w archiwach Polskich Nagrań.

W celu zapewnienia pełnej zgodności ze standardowymi odtwarzaczami płyt CD, niniejsza seria SACD została wykonana jako hybrydowa i zawiera dodatkową warstwę danych w formacie CD Audio, czytaną przez wszystkie odtwarzacze CD.

SACD (ang. Super Audio Compact Disc)
SACD to format fizyczny dźwięku wysokiej rozdzielczości, który jako nośnik informacji cyfrowej wykorzystuje kodowanie DSD (ang. Direct Stream Digital) oparte o modulację gęstości impulsów PDM (ang. Pulse-Density Modulation). Kodowanie DSD w odróżnieniu od kodowania PCM (ang. Pulse-Code Modulation) znanego ze standardowych płyt CD zamiast wielobitowych próbek o stałej ilości bitów opisujących zdarzenie muzyczne, wykorzystuje jednobitowy sygnał strumieniowy. Kodowanie DSD w miejscach, gdzie jest to konieczne, wytwarza więcej punktów charakterystycznych niż w przypadku kodowania PCM, przez co odzwierciedla możliwie najdokładniej przebieg sygnału analogowego, stając się de facto jego cyfrowym odpowiednikiem.

Częstotliwość próbkowania strumienia danych DSD wykorzystywanego w przypadku płyty SACD jest 64 razy wyższa niż na płycie audio CD i wynosi 2,824MHz. Format SACD umożliwia przeniesienie imponującego zakresu dynamiki sięgającego 120dB. Co oczywiste umożliwia w pełni przeniesienie dźwięku w jakości studyjnej, pozbawionej limitów znanych z tradycyjnych płyt CD.

1 grudnia 2023 ukażą się: “Mental Cut” Mannamu, “Mrowisko” zespołu Klan, “Wołanie o słońce nad światem” Dżambli, “Astigmatic” Komedy Quintet, “Cień wielkiej góry” Budki Suflera oraz “Krywań, Krywań” Skaldów.

 

Leave a Reply