Maya Krav i Patrycja Sobierańska we wspólnym utworze “Vistula” [RECENZJA]

24 listopada ukazała się “Vistula” Mai Krav i Patrycji Sobierańskiej, czyli piosenka, która gorzko oddaje emocje związane z życiem w Polsce. Z jednej strony dostaliśmy więc głęboką refleksję, a z drugiej żywioł muzyki elektronicznej.

Jeżeli ktoś zna wcześniejsze dokonania Mai Krav, ten nie będzie zaskoczony nową propozycją artystki. To wciąż gustownie i z pomysłem podana elektronika, gdzie ważne miejsce zajmuje solidna konstrukcja kompozycyjna, która nie trąci banalnymi odniesieniami do tego rodzaju muzyki. Niespodzianką jest natomiast gościnny udział Patrycji Sobierańskiej, która dodała temu numerowi dodatkowej atrakcyjności, kryjącej się nie tylko za głosem wokalistki, ale też za ciekawie ukształtowanym przekazem.

fot. materiały prasowe

Jak czytamy w materiałach prasowych, treść propozycji o charakterze społecznym “oddaje ducha i emocje związane z życiem w Polsce”. Faktycznie owa refleksja jest dosyć czytelna, choć tak naprawdę tekst jest bardziej uniwersalny i można w nim odnaleźć różnokierunkowe refleksje (“zostaję tu, choć padam z nóg, gdy patrzę na Twój ból, zostaję tu, bo wierzę, że dla wszystkich nas miejsce jest”). Najważniejsze jest jednak to, że wymiar rozrywkowy nie przesłania głębszych przemyśleń, które ta propozycja bez wątpienia wyzwala. Właściwie nie da się jej nie słuchać, bez odkrywania treści zawartych w tym jakże chwytliwym numerze. To zasługa wokalistki, w głosie której możemy odnaleźć wiele emocji – od melancholii, rozczarowania, smutku, aż po nadzieję.

Sama warstwa muzyczna jest dosyć czytelnie zaznaczona, gdzie pomiędzy syntetycznymi dźwiękami płynie jasna melodyka, rozświetlająca ten utwór od strony czysto artystycznej. W twórczości Mai Krav kryje się brzmienie, które niesie ze sobą coś więcej, niż tylko czysto klubowy puls, jednoznacznie kojarzący się z muzyką elektroniczną. Do tego dochodzi pogłębiony klimat całości, który zahacza nawet o lata 80., choć współczesny pierwiastek nie pozwala patrzeć na ten kawałek jednowymiarowo. Więcej tu dzisiejszych rozwiązań aranżacyjnych, tak głęboko osiadłych w zmyślności twórczej, którą artystka posiada.

Zapewne można było jeszcze bardziej urozmaicić formę muzyczną tej kompozycji, jednak nie mamy wątpliwości, że dostaliśmy zawodowo ukształtowany numer, który po kilku przesłuchaniach zostaje w naszej pamięci. A to największa sztuka związana z tworzeniem piosenek w każdym gatunku muzycznym. Warto więc posłuchać, bo “Vistula” nie przynosi żadnych rozczarowań.

[rec. Łukasz Dębowski]

*****

Produkcja autorstwa Mai Krav i Patrycji Sobierańskiej ma na celu dotknąć serca słuchaczy, którzy mogą się utożsamiać z tekstem, ale i rozgrzać parkiety elektronicznymi dźwiękami.

Vistula” to utwór, który nie tylko wywołuje taneczny zachwyt, ale także zawiera treści o charakterze społecznym. Tekst piosenki oddaje ducha i emocje związane z życiem w Polsce, jednocześnie zachęcając do refleksji, ale również przynosząc nadzieję na lepsze jutro. Nie bez powodu został wybrany ten tytuł singla, który z angielskiego oznacza “Wisła”.

Ten utwór to nie tylko doskonałe połączenie rytmów i dźwięków, ale także odzwierciedlenie emocji i myśli artystek. Wiosną 2023 roku dziewczyny postanowiły wyrazić swoje odczucia poprzez muzykę. Wynikiem tego twórczego procesu jest “Vistula“, która niesie ze sobą głębokie przesłanie i inspirujący przekaz. Z jednej strony tekst jest przepełniony bólem i żalem, a z drugiej przynosi nadzieję, że “jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie normalnie”.

Maya Krav i Patrycja Sobierańska to utalentowane artystki, które łączą swoje siły, tworząc niezwykłą mieszankę elektronicznych dźwięków. Ten singiel wraz z teledyskiem jest efektem ich wspólnej pracy.

*****

Maya Krav to brokatowa producentka muzyki elektronicznej, która swoją energiczną osobowością nie raz poruszyła cały tłum do tańca. Występowała, m.in. przed sanah, na wielu juwenaliach, Sound Project 2023 we Francji oraz FEST Festivalu 2022. Pochodzi ze Śląska, a każdy jej live-act to turbo imprezowe SHOW!

Patrycja Sobierańska jest absolwentką edukacji muzycznej. Aktualnie studiuje wokalistykę jazzową i estradową na wydziale Jazzu PANS w Nysie. Na co dzień tworzy projekt bezcukru.

*****

Maya Krav wystąpi w najbliższym czasie 30 listopada w Voodoo w Warszawie, 1 grudnia w Wyjściu Awaryjnym w Opolu i 3 grudnia w Sosnowcu w Comityvie 2.0. 

 

Leave a Reply