Mad Ship z albumem “Time Shift”. Posłuchaj utworu “Big Time”

“Time Shift” to tytuł nowego albumu kwartetu Mad Ship, za którym stoi gitarzysta Kuba Wójcik. Jednym z utworów, który znalazł się na tej płycie jest “Big Time”.

Time Shift” to nowy album kwartetu gitarzysty Kuby Wójcika z udziałem wyśmienitych muzyków: Tomasza Licaka – saksofon tenorowy i sopranowy, Grzegorza Tarwida – fortepian i syntezatory, oraz Krzysztofa Szmańdy – perkusja i perkusjonalia (kwartet Mad Ship).

Zespół rozwija język muzyczny zaprezentowany na świetnie przyjętej debiutanckiej płycie “Flash Years” i poszerza stylistykę w której się porusza, czerpiąc z wielu muzycznych źródeł. Motywem przewodnim wydawnictwa jest czas – ujęty w możliwie wielu aspektach, oraz przemiany, które po drodze (w międzyczasie) się dzieją.

fot. materiały prasowe

W każdej epoce ludzkość doświadcza pewnego momentu granicznego pełnego napięć, z którego wyłania się nowy paradygmat, porządek – poprzedzony okresem chaosu i niepewności. Wszystko wskazuje na to, że i my właśnie w takim momencie historycznym jesteśmy. Z całą pewnością będziemy mogli to jednak stwierdzić dopiero z perspektywy (no właśnie) czasu. Na ten czas zostaje nam podzielić się muzyczną ekspresją tego, co na co dzień widzimy (choć nie zawsze dostrzegamy) i czujemy (choć często nie dopuszczamy do świadomości). O tym właśnie, a także o tym, o czym w dzisiejszych czasach jeszcze nie da się powiedzieć ani napisać, jest ta płyta.

Kwartet Mad Ship został założony w 2018 roku i od początku działa w oryginalnej konfiguracji – bez kontrabasu. Pierwszy album zespołu – “Flash Years” – wydany w 2020 roku, został świetnie przyjęty przez krytyków i słuchaczy. Nazwa zespołu, nawiązująca do XV-wiecznej satyry Branta oraz słynnego obrazu Boscha – Das Narrenschiff, dokonuje konwersji głównego motywu, przypisując mu cechy pozytywne. W tym przypadku pozorne szaleństwo załogi łączy się z umiejętnościami pilotażu statku kosmicznego, a podróż, do wzięcia udziału w której zaproszeni zostają słuchacze, nie jest chaotyczną ekskursją, lecz ma konkretny cel i kierunek, co znajduje wyraz w kompozycjach lidera.

*****

Album “Time Shift” dostępny tutaj: https://madship.bandcamp.com/album/time-shift

 

Leave a Reply