ALHENA z mocnym singlem. Posłuchaj nowego utworu “Scarlet”! [RECENZJA]

“Scarlet” to tytuł nowego singla rockowo-metalowego zespołu ALHENA. Utwór, który zapowiada ich nowy album, doczekał się teledysku.

ALHENA ma już doskonale określony styl, na który składa się kilka elementów. To nie oznacza, że zespół stoi w miejscu, nie rozwijając swoich umiejętności w zakresie mistrzowskiego budowania klimatu. Ich nowy utwór “Scarlet” pokazuje, że za zawodowstwem, doskonale rozciągniętą strukturą muzyczną, a także głębokim nastrojem, istnieje także wyraźnie zaznaczone miejsce dla samej wokalistki – Dominiki Kapuśniak. To ona jest dodatkową siłą napędową bandu, gdzie obok jej zjawiskowego głosu dają o sobie znać również skrzypce. Zresztą każdy, kto zna wcześniejsze dokonania grupy, to wie, że ten instrument jest mocnym akcentem w ich propozycjach. Tak też stało się tym razem.

fot. #teamalhena

Gdy pojawiają się pierwsze dźwięki kompozycji – klimatyczne instrumenty klawiszowe – wtedy dochodzą skrzypce, które otwierają dalszą, bardziej rozbudowaną część tego utworu. Można powiedzieć, że jest to art rockowy motyw, przypominający, że band czerpie z wielu odmian muzyki rockowej, gdzie nawet element metalu symfonicznego staje się czymś niezwykle interesującym. Zresztą mieszanie wielu gatunków związanych z mocnym uderzeniem zawsze wychodziło ALHENIE doskonale, dlatego tym razem także nie można mieć zastrzeżeń, że zespół bardzo dobrze wypada w stylistyce, którą reprezentuje.

Za tym utworem idzie kunszt, imponujące rozbudowanie muzyczne, ale też starannie utkana forma kompozycji, gdzie pojedyncza solówka gitarowa wydaje się czymś bardziej osobliwym. Każdy element – od klawiszy, skrzypiec, gitar, rytmiki, aż po wokal – spaja się więc w swoistą opowieść, tak spektakularnie przedstawioną przez cały band. Nie będzie to żadnym zaskoczeniem ani nowością, że grupa już dawno przekroczyła granice, mając możliwość dotarcia ze swoją twórczością daleko poza Polskę. “Scarlet” pokazuje ogromne możliwości ALHENY, ale potwierdza też, że zespół jest na dobrej drodze do tego, by iść ze swoją twórczością jeszcze dalej. Można im wręcz pozazdrościć tak ogromnej świadomości twórczej, prowadzącą ich we właściwym kierunku. Ten singiel staje się więc pięknym obrazem tego, co może wydarzyć się na ich nowej płycie, na którą już teraz warto czekać.

[rec. Łukasz Dębowski]

*****

Bydgoska grupa Alhena powstała w 2010 roku z pasji i potrzeby tworzenia. Muzyka zespołu to swoista mieszanka rockowo-metalowego grania, łączącego w sobie elementy rocka i metalu progresywnego z wpływami klimatycznego art rocka oraz akcentem metalu symfonicznego. Progresywny pierwiastek w twórczości zespołu widoczny jest zwłaszcza w wielowątkowych, bogato zaaranżowanych kompozycjach oraz kunsztownych i melodyjnych gitarowych solówkach, doskonale prezentujących się na tle głębokich, wirtuozerskich partii klawiszowych.

Wrażenie niesamowitości potęguje dodatkowo sekcja rytmiczna, a dopełnieniem jest silny wokal Dominiki Kapuśniak, której wokalne harmonie dodają muzyce zespołu pewnej majestatyczności. Ich mocną i wyjątkową muzykę najlepiej oddają koncerty na żywo.

Debiutancki minialbum “Alhena” został wydany w 2011 roku. Płyta spotkała się z dobrym przyjęciem słuchaczy i zebrała w mediach bardzo pochlebne opinie, doczekując się ponad 100 recenzji. W 2019 roku ukazał się album “Breaking the Silence… …by Scream“. Ta płyta także zebrała szereg pozytywnych ocen i cieszyła się dużą popularnością wśród odbiorców.

Od początku swojej kariery Alhena aktywnie koncertuje, grając między innymi koncerty klubowe, jak również występując na festiwalach, m.in. Ostrów Rock Festival, Festiwal Rocka Progresywnego im. Tomasza Beksińskiego. Grupa dzieliła scenę z Threshold, Riverside, ATAN, Collage, Millenium, Tides From Nebula i Closterkeller.

Obecnie zespół pracuje nad nowym materiałem, który wypełni ich kolejny krążek. Kilka premierowych propozycji można usłyszeć na koncertach grupy.

*****

Aktualny skład zespołu to: Dominika Kapuśniak (wokal, skrzypce), Tomasz Bogulski (gitara), Piotr Grugel (perkusja), Maciej Tonder (bas), Piotr Pryka (klawisze) i Bartosz Kazimierski (gitara).

 

fot. Jarek Chłąd

Leave a Reply