Viktoria debiutuje osobistym albumem “Echoes”!

“Echoes” to debiutancki album Viktorii, będący zapisem jej osobistych doświadczeń życiowych.

Płyta “Echoes” powstała z prawdziwych doświadczeń życiowych, które mają zamiar przenieść słuchaczy w emocjonalną podróż. Każda z kompozycji jest autorska. Płyta mieszcząca się w szeroko pojętym gatunku pop składa się z 12 utworów, z których trzy zatytułowane są w języku polskim. 

fot. okładka płyty

Teksty poruszają tematy bliższe naszemu codziennemu życiu; opowiadają historie młodej kobiety, która próbuje utrwalić swoje przeżycia w każdym z utworów. 

Jako mała dziewczynka musi się pogodzić z chorobą ojca, który odgrywa w jej życiu istotną rolę. Ma wtedy 9 lat. Jako dziecko „migrantów” w Niemczech bardzo szybko doświadcza różnicy w szkole. Musi w młodym wieku dorosnąć do życia, odnajdując swoją pasję w muzyce. Uczęszcza do szkoły muzycznej na zajęcia ze śpiewu, gitary oraz pianina. Jej pierwsze muzyczne kroki stawia w kościele. Po maturze zastanawia się co dalej; muzyka czy medycyna? Wybiera medycynę. Kończy asystenta chirurgicznego i poznaje miłość swojego życia. W 2021 roku decyduje się na studia medyczne we Wrocławiu i wraca do Polski. Rok później umiera jej ojciec.

Po śmierci ojca wraca ponownie do muzyki; komponując własne piosenki, pisząc teksty o życiu, miłości, przyjaźni – zastanawiając się nad sensem „quo vadis?”. Podróżuje pomiędzy Polską a Niemcami, pracując na opłaty za studia oraz muzykę.

Płyta powstała w małym studenckim apartamencie za pomocą jednego mikrofonu, paru instrumentów, kreatywności oraz znajomego producenta muzycznego. Każdy chórek jest dziełem samej autorki, która potrafi zaśpiewać ze słuchu w różnych głosach. 

Nawiązując do początku; każdy utwór jest zadedykowany pewnej sytuacji życiowej. Teksty powstawały w korkach na autostradzie, w samolocie oraz w nocy. 

Pierwszym utworem na płycie jest „Echoes“, opowiadający o miłości, która czasami potrafi nas strasznie zranić. Spotykamy osobę, w której się zakochujemy, czasami do szaleństwa. Jesteśmy przekonani, że to uczucie jest prawdziwe; lecz często tak nie jest. 

Kolejnym utworem to „Niebo“, opowiadający o samym życiu, które mija w napędzie. Musimy łapać życie całymi garściami, nie zagłuszając naszych marzeń.

Utwór ,,Alive” nawiązuje do przyjaźni. Nie zawsze spotykamy lojalnych ludzi na swojej drodze. Czasami spotykamy osoby, które chcą nas uciszyć i zgasić w nas płomień – płomień, który jest ważny dla naszego rozwoju. Żeby nie poddać się zniszczeniu powinniśmy pójść swoją drogą mówiąc „I am alive, don’t need to worry, baby…”

Rhythm of the Night“, “Run” oraz “Hold me close” to trzy utwory skomponowane w różnych stylistykach, które nawiązują do największego z pragnień każdego człowieka: miłości. Lecz czasami dwie osoby potrafią się zagubić w codzienności, jak opowiada piosenka „Cold Heart“. Życiowe sytuacje, nieodpowiednie słowa oraz zachowanie prowadzą do pewnego rozstaju dróg pozostawiając ranę w naszym sercu. Wtedy człowiek zadaje sobie pytanie, czy to tylko była zabawa, która pozostawia po sobie melodię – jak można usłyszeć w „Hurricane“.

Piosenka „Nowy dzień” to kolejny polski utwór, który zaczyna się słowami – „wyruszyłam w daleki świat nie wiedząc, że wszystko już zapisane jest na górze.” Piosenka powstała w szpitalnym korytarzu podczas dyżuru. Dalej możemy usłyszeć: „Nieważne czy biedny, bogaty, nikt nie zna końca swojej drogi”.

Dziesiąty utwór to „Prayers” – dedykowany osobie najbliższej naszemu sercu. Tutaj sam tekst pozostawia słuchaczom wolny wybór.  

Ostatnie utwory „Jazz bez Łeź” oraz „Forever Home“, który jest zakończeniem płyty – są odpowiedzią na dwa najważniejsze tematy, które porusza płyta:

Nieważne kim jesteś, co przeżywasz – życiowe tango gra. „W życiu liczą się te chwile, słodkie jak daktyle”. 

Miłość nie wybiera. Miłość potrafi być bolesna, a nadzieja jest jej zastrzykiem. 

*****

Album „Echoes” został nie tylko zainspirowany własnymi doświadczeniami autorki, lecz również muzyczną inspiracją dla artystki byli wykonawcy tacy jak Tina Turner, Billie Eilish, Rita Ora, Prince oraz Adele.  

Na rok 2024 Viktoria wraz z zespołem planuje trasę koncertowa, prezentując nie tylko album „Echoes” w wersji „na żywo”, ale również pozostałe utwory miedzy innymi piosenkę „Ty i ja”, którą skomponowała jako memoire dla jej ojca. 

Medycyna potrafi ukoić ciało, lecz tylko muzyka jest w stanie zaspokoić dusze. 

Album jest dostępny w formie fizycznej i cyfrowej.

 

Leave a Reply