Soulowa dusza. Joanna Chaba prezentuje utwór “I Wanna Love Forever” [RECENZJA]

29 września odbyła się premiera pierwszego singla Joanny Chaby. Utwór “I Wanna Love Forever” jest zapowiedzią albumu “Awakened”. Jedno w tym przypadku jest pewne, obok tego głosu nie można przejść obojętnie.

Joanna Chaba to debiutantka, choć jej zdobyte przez lata doświadczenie oraz umiejętność operowania głosem, wpłynęło na dźwięki, które ukształtowały niezwykle udany utwór “I Wanna Love Forever“. Właściwie mówienie o tej propozycji bez podkreślenia kwestii związanej z możliwościami wokalnymi artystki nie miałoby sensu. Siła, ale też barwa jej głosu budzi skojarzenia z największymi wokalistkami, które rządziły scenami na całym świecie. I to nie jest przesada, zresztą twórczyni wśród inspiracji wymienia, m.in. Whitney Houston i Arethę Franklin.

fot. materiały prasowe

Słuchając tej piosenki na myśli przychodzi jeszcze jedno nazwisko (z młodszego pokolenia), a mianowicie Jennifer Hudson. Do tego dochodzi soulowa, “stara” dusza Joanny, która powoduje, że ten kawałek staje się emocjonalną potęgą. Tak określony wyraz artystyczny sprawia, że mamy wrażenie obcowania z czymś po prostu ważnym. Nie ma w tym jednak nadęcia, czy też silenia się na coś szczególnie atrakcyjnego w tak określonym kolorycie muzycznym. Wiele dzieje się bardzo naturalnie, tworząc wymowny dialog ze słuchaczem i oddając szeroki wachlarz pozytywnych doznań. Na tym polega wysoka jakość wydarzenia związanego z tym utworem, który tak naprawdę jest dopiero pierwszym zwiastunem większego projektu. Należy więc dodać, że ten singiel zapowiada cały album Joanny Chaby, a więc możemy liczyć na więcej tak przyjemnych zaskoczeń.

I Wanna Love Forever” to piękna propozycja, na którą warto też spojrzeć pod względem realizacyjnym. Jej muzyczną formę określa wyłącznie żywe brzmienie instrumentów, starannie zaaranżowanych przez muzyka Grzegorza Duszaka (odpowiedzialnego również za gitarę prowadzącą i mandolinę). To on pozwolił urzeczywistnić pewne niedzisiejsze – jeśli chodzi o klimat – spojrzenie na tak wartościową ideę. Ten utwór rozbudza apetyt na więcej, a głos Joanny Chaby nie pozwala o sobie zapomnieć długo po wybrzmieniu tego singla. To taki numer, który raz usłyszany zostaje z nami na zawsze. Warto sprawdzić.

[rec. Łukasz Dębowski]

*****

Pierwszy album studyjny “Awakened” składa się z dwunastu utworów w języku polskim i angielskim, a jego zapowiedzią jest pierwszy singiel “I Wanna Love Forever“, który ukazał się 29 września na platformach streamingowych.

Materiał powstał w 2019 roku, kiedy to trzeci rok walczyłam z bólem kręgosłupa i aby siedzieć przy pianinie i komponować brałam podwójne dawki leków przeciwbólowych, są to moje osobiste historie przeplecione obserwacją świata i historiami ludzi, którzy stali się moją inspiracją, lekcją lub bratnimi duszami. – jak informuje artystka i dodaje:

Cały album, dźwięki i słowa, są przepełnione wachlarzem emocji i stały się dla mnie w jednakowo pięknym i trudnym czasie zarówno sposobem na przetrwanie, jak i dziękczynieniem za otaczające cuda i piękno życia. Aranżacje muzyczne stworzył Grzegorz Duszak, który jest również współautorem muzyki, a następnie w 2021 roku współpracę producencką zaproponował Roy Hamilton III. Partie instrumentalne zostały nagrane w lutym 2022 roku, a partie wokalne zostały zarejestrowane w okresie czerwiec-sierpień 2023.

*****

Joanna Chaba to wokalistka i songwriterka. Twórczyni oraz właścicielka WokArt Studio. Absolwentka Autorskiej Szkoły Muzyki Rozrywkowej i Jazzu II st. im. Krzysztofa Komedy na wydziale piosenki estradowej, Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie oraz Uniwersytetu Warszawskiego w Instytucie Kultury Polskiej. Laureatka Nagrody Specjalnej na Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Jeremiego Przybory “Stacja Kutno” od rodziny Jeremiego Przybory, I Nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym “Piosenka jest dobra na wszystko” , a także I Nagrody na Mazowieckim Konkursie Kabaretowym SDK w Warszawie. W sercu gra jej soul, a jej, wielkie inspiracje to Aretha Franklin, Whitney Houston, Queen oraz Michael Jackson.

Słuchaj utworu “I Wanna Love Forever” w serwisach cyfrowych: https://distrokid.com/hyperfollow/joannachaba/i-wanna-love-forever

*****

W nagraniach udział wzięli:

Grzegorz Duszak – gitara prowadząca, mandolina
Ernest Strachota – gitara towarzysząca
Rafał Łępa – piano
Jakub Dykiert – gitara basowa
Marcin Ścierański – perkusja
chórki: Brian Fentress i zespół wokalny TFE Singers, Joanna Chaba, Grzegorz Duszak

 

Leave a Reply