Sztuczna inteligencja w melancholijnym ujęciu. Na Tak prezentuje utwór “Pracownik miesiąca”

“Pracownik miesiąca” to nowy utwór zespołu Na Tak, który kilka dni temu miał swoją premierę. Tym razem jest trochę sci-fi, bo zespół bierze na tapetę temat sztucznej inteligencji. Swobodnie, w charakterystycznym dla nich melancholijno – ironicznym ujęciu.

Tekst utworu opowiada historię tytułowego “Pracownika miesiąca“, który zostaje zastąpiony przez szybszy, wydajniejszy i bezduszny wynalazek epoki, który nie potrzebuje snu i nie ma ludzkich słabości. To opowieść o człowieku, który prawdopodobnie nie wie, jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości, a teledysk obrazuje jego nieustanny bieg bez celu.

fot. okładka singla

Sztuczna Inteligencja zostaje zaś ciekawie ukazana, nieuchronnie i mitycznie, za pomocą znanych kodów kulturowych. Przedstawiona jest jako spełnienie modernizmu na tle zmiksowanych obrazów Vincenta van Gogha z Eugène’em Delacroixem czy Edvardem Munchem z Sandro Botticellim.

Jednak nie tylko treść tekstowa jest interesująca. O Na Tak można powiedzieć tyle, że na pewno nie mieszkają w getcie stylistycznym. W warstwie muzycznej słychać indie rocka, trip hop i pop w ciekawych proporcjach. Cały utwór oparty jest na pochodzie basowym, który jest grany na analogowym syntezatorze. Choć słychać trochę gitar i klawiszy, całość jest utrzymana w tonie minimalistycznym, co nadaje utworowi wyjątkową atmosferę.

Pracownik miesiąca” to kolejny dowód na kreatywność i eksperymentalny charakter grupy Na Tak. Ich zdolność do łączenia różnych elementów muzycznych i tematów tekstowych sprawia, że są jednym z bardziej intrygujących zespołów na scenie muzycznej. Nowy singiel z pewnością zaskoczy i zaintryguje zarówno fanów grupy, jak i wszystkich miłośników muzyki o głębszym przesłaniu.

Klip wspiera kampanię „Muzyka Przeciwko Rasizmowi” Stowarzyszenia “NIGDY WIECEJ”.

 

fot. okładka singla

Leave a Reply