Szymon Tokarski z kolejnym przebojowym utworem “Magia chwil” [RECENZJA]

„Magia chwil” to trzeci singiel 13-letniego Szymona Tokarskiego,  laureata festiwali i konkursów muzycznych, uczestnika czwartej edycji programu The Voice Kids.

Szymon Tokarski jest bardzo konsekwentny w swoich działaniach artystycznych, a “Magia chwil” to już kolejna jego całkiem udana propozycja. Wokalista śpiewa piosenki, które wpisują się w życie młodego człowieka, dlatego ich forma jest czytelna, ale też całkowicie bezpretensjonalna. Na tle wcześniejszych utworów, ten wydaje się jednak najbardziej rozbudowany muzycznie, a więc ładnie, a przy tym zawodowo rozwinięty od strony aranżacyjnej. Dlatego to właśnie singiel “Magia chwil” staje się jego najważniejszym akcentem, wzbudzającym wyłącznie pozytywne emocje.

fot. okładka singla

Piosenka powstawała pod czujnym okiem kompozytora Szymona Folwarcznego oraz autora tekstu Sebastiana Płatka. Ich zawodowe podejście, a także czujność sprawiła, że utwór nie tylko prezentuje się bardzo dobrze, ale idealnie wpisuje się w predyspozycje wokalne oraz wrażliwość Szymona. Można powiedzieć, że to strzał w dziesiątkę, dzięki któremu młody wokalista może spełniać swoje dalsze marzenia związane z muzyką. Oczywiście należy wziąć pod uwagę, że jest to przede wszystkim propozycja skierowana do jego rówieśników, choć szeroka forma muzyczna mieszcząca się w popie, nie jest w żaden sposób zamknięta na dojrzałego słuchacza. Zresztą inspiracją do napisania słów były… “Naiwne pytania” Dżemu, gdzie pojawiają się słowa – “w życiu piękne są tylko chwile”. To właśnie ten kawałek wokalista usłyszał w radiu i tak zrodziła się inspiracja do stworzenia tekstu “Magii chwil” (“chcę, gonić za marzeniami, Niech, magia chwil mnie unosi. Niech słońce zatańczy, niebo zaśpiewa melodię zanuci wiatr”).

Warto także zauważyć smaczki muzyczne, które wypełniły przestrzeń artystyczną tej piosenki – subtelnie płynący puls, świeże brzmienie instrumentów, w tym zmyślnie dograna solówka gitarowa, a także przyjemnie poprowadzona melodyka, sprawiająca, że piosenka szybko zapada w pamięć.

Cieszy fakt, że na polskim rynku muzycznym jest miejsce dla takich propozycji, które nie próbują usilnie wpisywać się w główny nurt muzyczny, a raczej stają się drogowskazem do pokazania, że muzyka młodzieżowa także ma rację bytu i w szerszej perspektywie może być istotna. I należy wierzyć, że znajdzie ona właściwych odbiorców w tak zakreślonej gatunkowej przynależności. A Szymonowi Tokarskiemu trzeba pogratulować talentu, nieustannego rozwoju oraz doskonałej umiejętności odnalezienia się w miejscu, które idealnie do niego pasuje.

[rec. Łukasz Dębowski]

*****

Piosenka powstała przy współpracy z labelem muzycznym Kids & Teens Records. Kompozytorem piosenki jest Szymon Folwarczny. Słowa napisał Sebastian Płatek, który jest również autorem okładki singla. Gościnnie na gitarach zagrał Robert Zając – muzyk współpracujący m.in. z Miuoshem czy grupą Hengelo. 

Nagrania piosenki odbyły się pod koniec kwietnia w Katowicach. „Magia chwil”, to utwór zmuszający do refleksji nad upływającym czasem. Chwile, każdy z nas rozumie inaczej.  Raz jest to mrugnięcie okiem, a innym razem coś co trwa przez jakiś czas. Do jednych chwil chętnie wracamy wspomnieniami, a do innych niekoniecznie. Szczególnie te chwile, które były dla nas przyjemne i miłe chcielibyśmy zatrzymać na dłużej.

„Pewnego dnia jadąc z mamą samochodem usłyszałem w radiu piosenkę zespołu Dżem „Naiwne pytania” z tym znanym refrenem „W życiu piękne są tylko chwile…” i bardzo mi się spodobała. Po powrocie do domu, odszukałem utwór w serwisie.  Po jednej z rozmów z Panem Sebastianem który jest autorem tekstów moich dotychczasowych piosenek „Przyjaźni Moc” oraz „Twój Rytm”, wspomniałem właśnie o piosence zespołu Dżem. Rozmawialiśmy o chwilach, które były dla mnie ważne i wyjątkowe. I właśnie  ta rozmowa stała się inspiracją do powstania mojej nowej piosenki „Magia Chwil” – wspomina Szymon i dodaje:

„Chwile to nie tylko wspomnienia, ale także to, co nas czeka w przyszłości. Warto więc gonić za marzeniami, by takich magicznych chwil było jak najwięcej. Każdy z nas ma swoje ulubione chwile, do których lubi wracać wspomnieniami. Dla mnie to z pewnością były chwile w programie The Voice Kids, nagrania moich piosenek, występy w telewizji, w teatrze czy też moje koncerty i spotkania z publicznością. Właśnie te wszystkie chwile, stale mnie inspirują i motywują mnie do dalszej pracy…”.

Szymon debiutował w sierpniu 2022 roku piosenką „Przyjaźni moc”. Utwór zagościł na playlistach kilku rozgłośni radiowych. Piosenka przez 10 regulaminowych tygodni zajmowała miejsce 1 na Liście Przebojów Polskiego Radia Dzieciom oraz zdobyła miejsce pierwsze na Top Liście Przebojów Polskiego Radia Dzieciom – czyli zestawienia najpopularniejszych piosenek emitowanych na antenie stacji w okresie od 1 kwietnia 2021 do 1 kwietnia 2022 roku. Szymon miał okazję zaprezentować swoją piosenkę w takich  programach  telewizyjnych jak: ”Pytanie na Śniadanie” (TVP2), „Teleexpress” (TVP1, TVP Polonia) oraz Mini Jack (TVP3 Katowice). Drugi singiel Szymka zatytułowany „Twój rytm” ukazał się w marcu 2022 roku. Piosenka powtórzyła sukces poprzedniego singla, również przez 10 tygodni zajmując miejsce pierwsze na Liście Przebojów Polskiego Radia Dzieciom. „Twój Rytm” zajął drugie miejsce na Top Liście Przebojów Polskiego Radia Dzieciom w 2023 roku.

*****

Szymon Tokarski jest uczniem Szkoły Podstawowej w Lewkowie. Jest koleżeński, ambitny i bardzo wrażliwy. Poza muzyką lubi grać w piłkę. Największą pasją Szymona jest śpiew, którego od szóstego roku życia uczył się w Ostrowskim Centrum Kultury. Obecnie jest uczniem śpiewu w Stowarzyszeniu Tryton przy Szkole Muzycznej w Kaliszu. Swoje umiejętności wokalne rozwija również pod okiem trenerki wokalnej Anety Dąbskiej. Jest laureatem wielu konkursów. Mimo młodego wieku jest aktorem w Teatrze „Buffo” w Warszawie, gdzie wciela się w rolę chłopca zagubionego w spektaklu „Piotruś Pan”.

W 2019 Szymon otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego w kategorii Młody Talent oraz wziął udział w czwartej edycji programu The Voice Kids. W Przesłuchaniach w ciemno zaprezentował utwór „Nie daj się” z repertuaru Dody. Występował w drużynie Cleo. Dotarł do etapu Bitew, gdzie wspólnie z Maksymilianem Belniakiem i Korneliuszem Łakomym wykonał utwór „Bananowy song” grupy VOX. W lipcu 2021, otrzymał Grand Prix na Festiwalu Piosenki Bajkowej w Łęcznej. W styczniu został wybrany Odkryciem Roku 2021 serwisu muzycznego NetFan.pl, a jego piosenka „Przyjaźni Moc” w plebiscycie na Przebój 2021 Roku NetFan.pl zajęła 3 miejsce.

W 2023 Roku w powiecie ostrowskim został wybrany Osobowością Roku Głosu Wielkopolskiego. Został również finalistą plebiscytu Ostrowianin Roku 2022, gdzie był nominowany w kategorii Talent Roku.

Autorzy singla:

Szymon Folwarczny –  kompozytor i producent muzyczny. Współpracował m.in z Moniką Brodką, Anią Dąbrowską, Kamilem Bednarkiem czy Erykiem Waszczukiem. Na swoim koncie ma kilka platynowych płyt. Na co dzień prowadzi studio. Jego muzykę można usłyszeć w produkcjach filmowych i telewizyjnych na całym świecie. Współpracuje m.in. z wytwórniami Universal Production Music (USA) i APM Music (USA) i BMG Production Music (UK).

Sebastian Płatek – autor tekstów, twórca i właściciel muzycznych serwisów informacyjnych netfan.pl oraz netfankids.pl. Współpracował z takimi młodymi wykonawcami jak: Eryk Waszczuk, Zuzia Janik, Asia Janc czy Kuba Krajkowski. Współzałożyciel labelu Kids And Teens Records.

 

Leave a Reply