Great September 2023, czyli trzy dni festiwalowe, które warto wspominać

Trzy dni z różnorodną polską muzyką, ponad 100 artystów, 500 delegatów i fantastyczna publiczność – druga edycja Great September Showcase Festival & Conference przeszła do historii.

fot. Filip Preis

Bez ograniczeń gatunkowych i wiekowych. Artyści grający hip-hop, muzykę eksperymentalną, jazz czy pop. Gwiazdy estrady świętujące swoje okrągłe, piękne jubileusze i młodzi wykonawcy, o których dopiero zrobi się głośno. Oprócz koncertów liczne spotkania i pasjonujące rozmowy, panele dyskusyjne na ważne tematy oraz pokazy filmów i specjalne wystawy. A to wszystko wtopione w niesamowitą i inspirującą przestrzeń Łodzi. Great September zamienił na trzy dni to miasto w wielki festiwal, w którym wzięli udział najważniejsi przedstawiciele branży muzycznej w Polsce: muzycy i ich menedżerowie, promotorzy i wydawcy, producenci muzyki i dźwiękowcy, twórcy okładek płyt i teledysków, content creatorzy i dziennikarze. Występy ponad 100 artystów oklaskiwało XX tysięcy publiczności, zamieniając reprezentacyjną ulicę Łodzi – Piotrkowską i jej okolice – w niesamowitą przestrzeń tętniącą muzyką.

„W tym roku jeszcze bardziej przeniknęliśmy w miejską tkankę Łodzi i wykorzystaliśmy mocniej jej potencjał, organizując festiwalowe aktywności w kultowych i klimatycznych, ale też w nietypowych miejscach. Zależało nam, by Great September przeżywać na wiele sposobów, słuchając gwiazd i odkrywając nowe muzyczne talenty, rozmawiając z nimi podczas niezliczonej ilości spotkań, ale też odbierać festiwal poprzez kluby, ulice, galerie i podwórka, w których się rozgrywał. Druga edycja jeszcze silniej potwierdziła, jak wielkie święto muzyki, którym jest Great September, wspaniale wpisuje się w postindustrialny charakter Łodzi” – mówi Artur Rojek, dyrektor artystyczny festiwalu.

W tym roku każdy dzień Great September Showcase Festival & Conference rozpoczynał się panelami dyskusyjnymi, w których rozmawiano na najciekawsze tematy związane ze współczesną muzyką i jej aktualnymi kierunkami. Oraz przy udziale znakomitych gości – z Vito Bambino, Jannem i Kaśką Sochacką, którym poświęcono specjalne spotkania, na czele. Pierwsze koncerty startowały już o godzinie 15:00 i rozgrywały się do późnych godzin wieczornych w 13 lokalizacjach. Scena Główna mBank/Mastercard stanęła przy Al. Rubensteina i była otwarta dla wszystkich fanów dobrej muzyki. To dla nich zagrali na niej m.in. Daria Zawiałow, Baranovski i Mrozu. Na innych, mniejszych scenach, mieliśmy okazję oglądać na żywo blisko setki najciekawszych nowych polskich artystów, którzy na Great September – tak jak kiedyś ich idole – szukali swojej szansy na większą rozpoznawalność i branżowe kontakty.

Za organizację festiwalu odpowiadała Fundacja Independent oraz Miasto Łódź.

 

fot. Filip Preis

Leave a Reply