Patricia Kazadi i Kayah w utworze “Ganesha”

“Ganesha” to nowy utwór, który został nagrany przez Patricię Kazadi wspólnie z Kayah.


Łącząca rytmy R’n’B oraz etniczne, egzotyczne brzmienia, niezwykle osobista kompozycja Patricii Kazadi, z poruszającym tekstem, jest zapowiedzią najnowszej płyty artystki.

“Ganesha” to utwór wyjątkowy dla mnie na wielu płaszczyznach. To muzyczna podróż w głąb siebie, opowieść o poszukiwaniu a co za tym idzie odnajdywaniu swojego spokoju, balansu i szczęścia. Od pierwszych sekund, gdy usłyszałam ten hipnotyzujący, etniczny sampel czułam, że powstanie z tego coś magicznego. – mówi Kazadi.

Współpraca z Kayah jest zwieńczeniem dekady kariery muzycznej Patricii – w tym roku mija dokładnie 10 lat od wydania pierwszej płyty artystki. Autorkami pełnego symboli tekstu są Paulina Przybysz i Kazadi.

Pisząc melodię “Ganeshy” od razu wiedziałam, że będę chciała zaprosić do niej Kayah – wizualizowałam sobie jej wokalizy, głębię brzmienia jej głosu. Duet z nią był moim marzeniem od dziecka – jestem ogromnie wzruszona, że udało się je zrealizować. Świadomość, że Kayah śpiewa moją kompozycję, że stała się jej bliska i jej się spodobała, napawa moje serce radością po brzegi. Dopełnieniem magnetyzmu linii melodycznej jest tekst, który powstał we współpracy z kolejną Kobietą muzyki, którą podziwiamPauliną Przybysz.

Jestem przekonana, że pochłonie on słuchacza bez reszty, jego interpretacja zmieniać się będzie przy każdym kolejnym odtworzeniu, a jego odczucie będzie głębsze. Mam nadzieję, że „Ganesha” na długo stanie się towarzyszem podczas własnych podróży, zarówno tych fizycznych, jak i meta. – dodaje Kazadi.

Kayah w kilku słowach o współpracy:

Moim wielkim życiowym szczęściem jest to, że mam przywilej spotykania wielu interesujących ludzi, którzy mnie inspirują, a jednocześnie twierdzą, że ja inspiruję ich… I tak powstają ciekawe kolaboracje. Są dla mnie źródłem ogromnej satysfakcji, a także wielką przygodą. Tak się też stało tym razem dzięki współpracy z kochaną Patricią Kazadi, przyjaciółką od serca, wieloletnią sąsiadką i bardzo zdolnym człowiekiem. Uwielbiam takie kobiece współprace, bo są pełne żeńskiej, mądrej i silnej energii. W tej wielkiej przygodzie połączyłyśmy się naszym bólem, nadzieją, wiedzą i świadomością. To dla mnie zaszczyt. Trzymam kciuki za Patricię, bo jest zdolna, pracowita, kreatywna i serdeczna. A nową płytą objawi się, jako bardzo dojrzała artystka o sprecyzowanej wizji siebie. Dzięki Patka!


Utworowi towarzyszy wyjątkowy, nowatorski klip, w reżyserii utalentowanego artysty Dawida Ziemby. Powstał przy użyciu najnowszych technologii, z wykorzystaniem AI – to nowatorskie rozwiązanie, które dopiero się rozwija i ewoluuje. Sam czas postprodukcji trwał ponad 3 tygodnie – dopracowywany był najmniejszy szczegół.

Kazadi o teledysku:

Wizja teledysku zrodziła się w mojej głowie już w trakcie pisania utworu. Leżałam o 2 w nocy w łóżku i wizualizowałam sobie różne przestrzenie, przeplatające się światy, jaźnie i stany świadomości, przez które przechodzimy jako ludzie w drodze do samopoznania – te mniej i bardziej realne. Gdy zderzyłam moją koncepcję z reżyserem Dawidem Ziembą, stwierdziliśmy, że świetnym pomysłem będzie zaangażowanie w ten proces sztucznej inteligencji, czyli dosłownie – innej świadomości.

Utwór jest idealnym dopełnieniem albumu, którego premiera już pod koniec września. Płyta to podróż przez etapy życia Patricii ostatnich kilku lat – proces dojrzewania, pracy nad samoakceptacją, docenieniem własnych wartości i przepracowaniem traum. „Ganesha” jest zwieńczeniem tej podróży i tego procesu.

fot. okładka singla

Leave a Reply