KRUQON z nowym utworem “Maat” [RECENZJA]

31 lipca premierę miał nowy utwór kompozytora, producenta muzycznego i autora tekstów Piotra Becińskiego, który występuje pod pseudonimem artystycznym jako KRUQON. Do singla “Maat” powstało lyric video.

Piotr Beciński posiada dobrze ukształtowaną wizję, którą z powodzeniem urzeczywistnia pod pseudonimem artystycznym – Kruqon. Najlepszym tego potwierdzeniem jest jego nowy utwór “Maat“, pokazujący jasno określony koloryt muzyczny, wypełniający dosyć prostą, ale z pomysłem stworzoną kompozycję. Rytmiczna propozycja oparta na brzmieniu elektronicznym nie jest napastliwa, raczej tworzy pewną kreację, wyraźniej urzeczywistnioną poprzez wokal – także nieco tajemniczej – Caroliny. To jej głos jest ważnym elementem dodającym bardziej autentycznego, wręcz emocjonalnego wymiaru całości.

fot. Dominika Nowakowska

Sam utwór może wydawać się skromny w zastosowaniu różnych środków i na pewno dołączenie kilku żywych elementów wzbogaciłoby przyjętą tutaj formę. Należy jednak wziąć pod uwagę, że ten singiel jest elementem jasno wyzwolonej inscenizacji, co w takim otoczeniu muzycznym nabiera większego sensu. Świadczy o tym trochę “mechanicznie” – ale wciąż temperamentnie – uformowany wokal względem muzyki i treści, co daje efekt przeniesienia nas w jakby wirtualny świat (taki trochę soundtrack gry komputerowej). Znów przekaz wyzwala sugestywne przemyślenia, co podkreśla już sam tytuł “Maat“, który można tłumaczyć na kilka sposobów.

Maat to w mitologii egipskiej bogini praw porządku, harmonii oraz sprawiedliwości we wszechświecie i społeczeństwie, co przełożenie na słowa (“kolejny raz opisujesz plan, tak jakbyś chciał zmanipulować świat”) rodzi esencjonalność, choć tak naprawdę ostateczna interpretacja zostaje po stronie słuchacza. Tym bardziej, że każde słowo i dźwięk staje się swego rodzaju symbolem, mogącym tłumaczyć dosyć powściągliwie zaprezentowaną materię muzyczną. Numer jest także świetnie wyprodukowany, co nie jest zaskoczeniem, w końcu Piotr Beciński nie od dziś zajmuje się tworzeniem piosenek.

Reasumując, dostaliśmy ciekawy fragment z zapewne szerokiej palety różnych poczynań artystycznych twórcy. Czy złoży się to w szerszy obraz, określający jeszcze mocniej dokonania Kruqona? Zapewne tak, biorąc pod uwagę jego wcześniejsze propozycje, które w jakiś sposób się ze sobą łączą (nagrania z Damianem Manikowskim).

[rec. Łukasz Dębowski]

*****

KRUQON, czyli Piotr Beciński to producent muzyczny, kompozytor, autor tekstów. Członek Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków. Absolwent Music Laboratory. Współpomysłodawca i autor aranżacji widowiska muzycznego “Nocny Patrol” z 2021 roku, w którym wystąpili m.in. Olga Szomańska, Janusz Radek, Alicja Szemplińska, Maciej Balcar, Renata Przemyk. Laureat konkursów kompozytorskich: Prix Annelie de Man 2018, Wyróżnienie w Przeglądzie Portfolio See&Say 2018, Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski Legnica Cantat 2016 i 2017, Ogólnopolski Konkurs im. Piotr Perkowskiego w Toruniu 2014.

Absolwent Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy – kierunek Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej oraz Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy – kierunek Kompozycja i Teoria Muzyki (kompozycja w klasie dr hab. Hanny Kulenty-Majoor).

Współpracował jako chórzysta i dyrygent z Chórami Akademickimi UMK w Toruniu oraz UKW w Bydgoszczy. Jako wykonawca i twórca występował w trakcie takich wydarzeń jak: II i III Festiwal Muzycznych Interpretacji KONSTELACJE (2016,2017), Uniwersyteckie Forum Dyrygentów – Konfrontacje Młodych Chórmistrzów (2016), VI i VII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej NOWA MUZYKA (2018, 2019). Obecnie doktorant (dyscyplina: sztuki muzyczne) w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Słuchaj utworu “Maat” w serwisach cyfrowych: https://ffm.to/kruqonmaat

 

Leave a Reply