Stanisław Grzesiuk – “Piosenki, komentarze i monologi barda warszawskiego przedmieścia”

Po raz pierwszy w serwisach streamingowych pojawiło się ponad pięćdziesiąt piosenek i niemal trzydzieści ciekawych monologów Stanisława Grzesiuka ze wznawianego właśnie w formie tradycyjnej CD.

Wydawnictwo jest niezwykłym zapisem muzycznej historii warszawskiej ulicy. Premierowo ten zestaw nagrań ukazał się nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia w formie dwupłytowego albumu CD w 2007 roku.

Teraz nastał czas, by wprowadzić do serwisów streamingowych wszystkie utwory z tej unikalnej kolekcji Archiwum Polskiego Radia zawierającej „Piosenki, komentarze i monologi barda warszawskiego przedmieścia”.

fot. materiały prasowe

Stanisław Grzesiuk, pisarz, pieśniarz, kompozytor, piewca obyczajów i specyficznego kolorytu starej Warszawy, zwany bardem Czerniakowa, żył w latach 1918-1963. Jakkolwiek nie urodził się w stolicy, ale mieszkał tu od drugiego roku życia.

Popularność przyniosła Grzesiukowi wydawana w latach 1958-1964 (ostatni tom ukazał się w rok po śmierci autora)  w pewnym sensie autobiograficzna trylogia: „Pięć lat kacetu”„Boso, ale w ostrogach” i „Na marginesie życia”.

Natomiast piosenki z Czerniakowa i innych przedmieść przedwojennej Warszawy  Stanisław Grzesiuk wykonywał „od zawsze”, grając przy tym na bandżoli i mandolinie. Przed wojną, w czasie wojny (kiedy podtrzymywały na duchu i rozjaśniały ponure życie obozowe wykonawcy oraz jego współwięźniom w kolejnych niemieckich obozach pracy i koncentracyjnych), no i oczywiście po wojnie.

Nagrania radiowe i telewizyjne uczyniły z Grzesiuka prawdziwą gwiazdę warszawskiej ulicy, jednocześnie przyczyniając się do popularyzacji gatunku określanego w literaturze muzycznej jako folklor miejski.

 

Leave a Reply