Sorry Boys z utworem “Moje serce w Warszawie”. 79. rocznica Powstania Warszawskiego

Utwór “Moje serce w Warszawie” pochodzi z albumu Sorry Boys, który ukaże się 21 lipca 2023 roku z okazji 79. rocznicy Powstania Warszawskiego.

Album zawiera osiem autorskich kompozycji z tekstami Beli Komoszyńskiej, Miuosha, Zuzanny Ginczanki i Pabla Nerudy. Nie zabrakło również nowego wykonania legendarnej piosenki Czesława Niemena „Sen o Warszawie”, która dopełnia całość. Płyta nosi tytuł „Moje serce w Warszawie”.

fot. Ola Bodnaruś

„Moje serce w Warszawie” to podróż przez lato 1944 roku, historię miłości młodych warszawiaków, nadziei, która towarzyszyła Powstańcom w początkowej fazie Powstania, aż po śmierć, stratę i ucieczkę w marzenia. Unosimy się nad Warszawą, oglądamy tamte wydarzenia jak przez sen. Bohaterką płyty jest też sama stolica, pięknie personifikowana w utworze „Miasto Warszawa” – erotyku napisanym przez chilijskiego poetę i noblistę, Pabla Nerudę.

„Stolica od lat pozostaje niezmiennie inspiracją dla artystów, dlatego album stworzony przez zespół Sorry Boys na 79. rocznicę Powstania Warszawskiego zatytułowaliśmy «Moje serce w Warszawie». Przechowujemy w pamięci historie osób, które tu żyły, marzyły, kochały, walczyły i ginęły. Uczucia
te i opowieści znalazły swój wyraz w przejmującym albumie, który usłyszymy 21 lipca na koncercie w Muzeum Powstania Warszawskiego” – powiedział Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Jednym z utworów na płycie jest piosenka „Jan”. To zaśpiewana treść autentycznego listu Powstańca Jana Kluczewskiego, dziadka członka Sorry Boys – Piotra Blaka. Jan Kluczewski, pseudonim Krawczyk, był żołnierzem kompanii „Koszta”. Wraz z kuzynami swojej żony Danki, Jackiem i Witkiem Gosławskimi, zginął 6 września 1944 roku podczas bombardowania kamienicy przy ul. Moniuszki 7. Jan miał wówczas 24 lata. Na początku i końcu utworu znajdują się słowa Danki o zmarłym mężu i czasie Powstania, które nagrała kilka lat przed swoją śmiercią. Dożyła 97 lat.

„Ta płyta rosła w nas od kilku lat. Warszawa jest dla mnie wielką inspiracją, piszę o niej piosenki na niemal każdą płytę Sorry Boys. Codziennie rano, kiedy przez okna naszego domu patrzę na horyzont Warszawy, witam się z miastem, którego mogło nie być. A ona odżyła, dzięki miłości. I z miłości do tego miasta powstał nasz album «Moje serce w Warszawie» – powiedziała Bela Komoszyńska, wokalistka z zespołu Sorry Boys.

W oprawie graficznej płyty znalazły się powstańcze listy, zdjęcia i inne materiały należące do Piotra Blaka, który od ponad siedmiu lat prowadzi działalność poszukiwawczą związaną z kompanią „Koszta”, za co w 2022 roku otrzymał nagrodę BohaterON. Jan Kluczewski, pseudonim Krawczyk, jest również bohaterem wywiadu z cyklu „Korzenie pamięci”, czyli rozmów przeprowadzanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego z członkami rodzin Powstańców. Rozmowa z Piotrem Blakiem, wnukiem Jana Kluczewskiego „Krawczyka” oraz krewnym Witolda Gosławskiego „Garbatego” i Jacka Gosławskiego „Kostka”, jest dostępna na YouTube.

Za produkcję muzyczną albumu odpowiadał Jan Biedziak. Gościnnie wystąpili: Robert Gawliński, Natalia Szroeder, Dawid Tyszkowski i Jan Biedziak. Za oprawę graficzną odpowiada Ola Bodnaruś.

 *****

Sorry Boys to rzadki przypadek polskiego zespołu, któremu w naprawdę udany i konsekwentny sposób udało się połączyć na swoich pięciu płytach popowe kompozycje z alternatywnymi wpływami. Ich, wiedziony zjawiskowym głosem Beli Komoszyńskiej, pełen dźwiękowego przepychu art-pop nigdy nie traci wyrazistości. Podobnie jest w wypadku wydanego w 2022 roku albumu grupy pt. „Renesans”, który otrzymał nominację do nagrody Fryderyk w kategorii „Album Roku – Indie Pop”.  Zespół ma na swoim koncie milionowe odtworzenia takich singli jak „Wracam”, „Jesteś pragnieniem”, „Jadę do domu” czy „Absolutnie, absolutnie”, który stał się największym przebojem grupy, osiągając status „Platynowego Singla”. Od początku działalności trzon grupy stanowią: Bela Komoszyńska oraz Tomasz Dąbrowski i Piotr Blak. Sorry Boys intensywnie koncertują grając trasy klubowe i uczestnicząc w najważniejszych festiwalach muzycznych w Polsce.

 

Leave a Reply