Kabaret OT.TO prezentuje wakacyjny singiel “Parawan”

7 lipca br. odbyła się premiera singla „Parawan” oraz klipu nagranego przez Kabaret OT.TO.  

Lato rozpoczęło się na dobre, więc Ryszard Makowski, Wiesław Tupaczewski i Andrzej Tomanek, czyli Kabaret OT.TO, autorzy wydanej w czerwcu płyty „To już lato”, zawitali nad polskie morze.

Tam nakręcili teledysk do kolejnej piosenki z płyty, utworu „Parawan”Andrzej Tomanek przyniósł na próbę pomysł i zagrał kolegom melodię, która brzmiała, jakby ją wymyślił ktoś nad Sekwaną. Wiesław Tupaczewski zaproponował tekst, który dopełnia klimat i zamiar kompozytora. Oto „Parawan”!

Ryszard Makowski i Wiesław Tupaczewski, tekściarze OT.TO, natychmiast złapali wiatr w skrzydła, ale to ten drugi, zainspirowany roboczym tytułem “Lata żar”, zaproponował tekst, który w subtelny sposób, dopełnia zamiar kompozytora. Koledzy zaakceptowali tekst niemal bez poprawek, a autor zmienił tytuł na jeszcze bardziej brzmiący z francuska – „Parawan”.

Kolejny żart onomatopeiczny, to pojawiająca się w refrenie nazwa nadmorskiej miejscowości. W pierwszej wersji był to Kołobrzeg, ale został zmieniony na Niechorze, po pierwsze ze względu na osobiste wspomnienia kompozytora, ale też w opinii wszystkich bardziej pasując z powodów dźwiękonaśladowczych w kontekście języka francuskiego.

Wtedy piosenką zajął się utalentowany Wojciech Kostrzewa, który odpowiada za aranżacje utworów na dwu ostatnich płytach Kabaretu OT.TO, a Chopin University Big Band poprowadzony przez swego twórcę i dyrektora, ojca Wojciecha, Piotra Kostrzewę, perfekcyjnie zrealizował zamierzenia młodszego z Kostrzewów.

W czasie nagrania i prac w studiach Polskiego Radia, S-3 i kultowym S-4 im. Jerzego Wasowskiego nad ostatecznym brzmieniem piosenki „Parawan”, realizator i producent nagrania, Rafał Paczkowski, postanowił wyeksponować wokal Andrzeja Tomanka, żeby piosenka była bardziej osobista, choć w refrenach śpiewają wszyscy członkowie Kabaretu OT.TO.

Zachęceni wspaniałą letnią aurą panowie Ryszard Makowski, Wiesław Tupaczewski i Andrzej Tomanek zapakowali do samochodu długi parawan, kamerę i – by dać przykład wszystkim plażowiczom – udali się na bałtycką plażę, czego efekty uwiecznili w przygotowanym przez siebie teledysku do piosenki „Parawan”.

 

Leave a Reply