Ewelina Flinta i Robert Cichy z wyjątkowym utworem “Na strychu”

Utwór “Na strychu” Eweliny Flinty i Roberta Cichego inspirowany był autentycznymi wydarzeniami z Obławy Augustowskiej.

“Wszyscy jesteśmy naznaczeni wojną i często nawet nieuświadomionymi traumami. Moja rodzina znała bardzo dobrze, to przerażenie, gdy trzeba się ukrywać, gdy każdy oddech, każdy drobny ruch mógł być tym ostatnim. Gdy śpiewam tę historię z obławy augustowskiej, przypomina mi się wszystko, o czym opowiadała babcia. “Na Strychu” to nie moja opowieść, a jednak tak bliska, że niektóre słowa z trudem wypływają z moich ust.” – mówi Ewelina Flinta

fot. Wojtek Olszanka

Na strychu” to historia opowiedziana z perspektywy kobiety, której mąż ukrywał się podczas Obławy Augustowskiej w przydomowym schowku. Sowieccy żołnierze przychodzili tam wielokrotnie, ale udało im się go pojmać dopiero wtedy, kiedy sąsiad stojący na czatach dał im fałszywy sygnał, że żołnierze już poszli. Prawdopodobnie był przekupiony.

Utwór zostanie zaprezentowany podczas specjalnego koncertu, którego dyrektorem artystycznym jest Robert Cichy.

Do współpracy przy projekcie artysta zaprosił m.in. Ewelinę Flintę, Marikę, Reni Jusis, Tulię czy Jagodę Kret. Koncert jak co roku odbędzie się w Augustowie, a wydarzenie to poprzedzi specjalnie przygotowany na tę okazję utwór ,,Na strychu”.

Do utworu zrealizowano również teledysk, w którym poza artystami udział wzięli członkowie rodzin Ofiar Obławy Augustowskiej. 

 

Leave a Reply