Holeviaters z utworem w stylu retro folk. Posłuchaj utworu “Savetuca”

“Savetuca” to najnowszy singiel zespołu Holeviaters, do którego powstał teledysk. Ta propozycja to rumuński utwór ludowy w stylu retro folk.

Teledysk do piosenki “Savetuca” powstał w Willi Pan Tadeusz, która jest perłą architektury lat przedwojennych z 1930 roku.

“Klimat jaki tam panował zachwycił nas i dzięki uprzejmości właścicieli mogliśmy skorzystać z wnętrz tego zabytkowego obiektu. Inspirując się głównie muzyką Łuku Karpat, wybraliśmy utwór rumuński, który zaaranżowaliśmy na styl określany przez nas jako “retro folk”.”

fot. materiały prasowe

Do współpracy zaprosiliśmy aktorów: Dorotę Trebunię i Dominika Remiasza. Przedstawiają historię małżeństwa które nocuje na Podhalu. Mąż słysząc że w hotelu gra zespół, chce się za wszelką cenę wybrać posłuchać muzyczki. Jest już nawet wyszykowany, jednak żona ciągle czuwa…” – Holeviaters

*****

HOLEVIATERS to polski zespół, charakteryzujący się niecodziennym połączeniem szeroko pojętej muzyki folk z brzmieniem swingowych standardów i ballad jazzowych. Repertuar grupy oparty jest na utworach muzyki Łuku Karpat zaaranżowanych na styl rozkwitającego w latach 30-40 swingu i jazzu. Otwartość na poszukiwania inspiracji kieruje grupę w zaskakujące kojarzenie utworów z odmiennych sobie gatunków. Doszukując się podobieństw w harmonii, linii melodycznej sprytnie spajają ze sobą tradycyjną muzykę ludową ze znanymi amerykańskimi kompozycjami jazzowymi. Niebywały warsztat gry instrumentalnej połączony z charyzmatycznym, żywiołowym folklorem daje poczucie ciągłej tanecznej euforii. Poprzez muzykę i wizerunek lansowany na złotą epokę tych gatunków, grupa zabiera w podróż do przeszłości wszystkich pasjonatów dalekich wypraw. Wykonywane gatunki to swing & folk, retro folk, pieśni patriotyczne, kolędy i pastorałki.

Założycielami grupy są Anna Malacina – Karpiel (wokalistka zespołu) oraz Krzysztof Czech (skrzypek). Holeviaters powstał w 2013 roku.

*****

W teledysku do utworu “Savetuca” wystąpił zespół HOLEVIATERS w składzie: Anna Malacina-Karpiel (wokal), Zbigniew Bałdys (gitara), Janusz Korczyk (akordeon), Bartłomiej Stuchlik (kontrabas), Łukasz Walczak (perkusja), gościnnie Dawid Czernik (skrzypce).

 

Leave a Reply