OS.SO zapowiada projekt “Szymborska – zachwyt i rozpacz”. Posłuchaj singla “Niebo”

OS.SO zapowiada album z muzyką do wierszy Wisławy Szymborskiej. Pierwszą odsłoną tego projektu jest utwór “Niebo”.

Szymborska – zachwyt i rozpacz” to interdyscyplinarny projekt muzyczno-literacki – oprócz płyty z utworami skomponowanymi do wierszy poetki, której stulecie urodzin obchodzimy w tym roku (2023 jest oficjalnym rokiem noblistki), OS.SO nagrała także live session w krakowskim mieszkaniu Szymborskiej, a materiał zabrzmi na żywo na jesiennej trasie koncertowej.

fot. Maja Hutnik

“Od tego trzeba było zacząć: niebo”, pisała w swoim wierszu Szymborska, dlatego zdecydowałam się wypuszczanie singli z płyty właśnie od “Nieba” – mówi OS.SO. Dla mnie to także prawdziwy początek całej przygody z komponowaniem muzyki do poezji Wisławy, bo “Niebo” jest pierwszą piosenka, którą powstała na album. Moje “Niebo” powstało, kiedy dość mocno chorowałam i może dlatego czuję każdą linijkę tego tekstu – choć w mojej głowie zwykle roi się od ciemnych chmur, nie czekam na idealny moment, żeby myśleć “chwilo trwaj!”. 

“Scalając muzykę i poezję, spełniam też swoje muzyczne marzenie – studiowałam literaturoznawstwo, a wieloznaczna przestrzeń między językiem i dźwiękami to świat, w którym czuję się najlepiej.”

*****

OS.SO – kompozytorka, producentka muzyczna, autorka tekstów, basistka. Gra również na perkusji, pianinie, gamelanie (indonezyjskich idiofonach) i śpiewa. We 2022 pod pseudonimem OS.SO wydała pierwszą autorską płytę – “Lethe” znalazła się w zestawieniu najlepszych debiutów 2022 roku Gazety Wyborczej.

 

Jedna odpowiedź do “OS.SO zapowiada projekt “Szymborska – zachwyt i rozpacz”. Posłuchaj singla “Niebo””

Leave a Reply