Muzyczny oddech. Anna Jopek z utworem “Born Anew” [RECENZJA]

“Born Anew” to premierowy utwór Anny Jopek (piano, kompozycja), w której gościnnie pojawiła się wokalistka Ola Chaładaj, będąca także autorką tekstu.

Born Anew” to czystość kompozycyjna niesiona na szlachetnych dźwiękach klasycyzmu. Nie powinno to dziwić, w końcu Anna Jopek to wykształcona kompozytorka i pianistka, czemu wyraz mogła dać w tym utworze. Po doskonale przyjętym albumie “Insight“, artystka zaprezentowała coś równie mocno splecionego z jej wrażliwością, ale przy okazji poszerzającego jej zapatrywania artystyczne. Świadczy o tym chociażby zaproszenie wokalistki soulowej, songwriterki – Oli Chaładaj, od dziecka związanej z muzyką i śpiewem (zresztą obie panie studiowały na Akademii Muzycznej w Gdańsku).

fot. materiały prasowe

I trzeba przyznać, że jej niezwykle charakterystyczna barwa głosu staje się dodatkowym kolorytem wzbogacającym formę tej kompozycji. Swobodnie wysnute motywy muzycznie wraz z wokalem płyną w stronę klasyczno-jazzowej lekkości, ale rozciągniętej w pejzaż ilustracyjny. Stąd wytrawny charakter tej propozycji staje się przystępny, blisko rezonując z emocjami słuchacza, który dzięki niej może sobie pozwolić na chwilę wytchnienia.

Born Anew” zaskakuje nie tylko filmową otoczką, wyzwalającą retrospekcję wybranych przeżyć, ale umiejętnością wtapiania się w wyobraźnię słuchacza, co nadaje jej wyjątkowego tonu. Tym bardziej, że wszystko dzieje się bardzo naturalnie, jakby zostało wyzwolone trochę bezwiednie. Udało się osiągnąć pewien cel poprzez zawodowstwo i sprawność poruszania się Anny Jopek w tak doskonałej, pełnej artyzmu przestrzeni. I przy tej okazji należy dodać, że brzmienie utworu jest przestrzenne, nieskażone zbędnymi naleciałościami. Ta klarowność jest dodatkowo ujmująca. Tutaj po prostu muzyka staje się głębokim oddechem.

[rec. Łukasz Dębowski]

*****

Born Anew” to historia o mnie, o Tobie. O każdym, kto w zagubieniu poszukując, na nowo odnajduje wewnętrzne światło. W sobie.

Singiel powstał we współpracy z trójmiejską wokalistką Olą Chaładaj. Jest to duet wokalno – instrumentalny w klimacie muzyki filmowej oraz ilustracyjnej. Tekst oraz linia melodyczna w sposób naturalny przenika się z minimalistycznym instrumentarium. Ważną rolę pełni również teledysk utworu stworzony przez Szymona Cieślaka, który uzupełnia koncepcję artystki. Obraz ukazuje wędrówkę postaci w swoim odbiciu.

Anna Jopek – kompozytorka, aranżerka, pianistka, studentka kompozycji na Akademii Muzycznej w Gdańsku. Nominowana do Fryderyka 2023 w jazzowej kategorii Fonograficzny Debiut Roku. W 2022 roku wydała debiutancką płytę “Insight” nakładem wytwórni Alpaka Records. Laureatka Ogólnopolskiego konkursu Jazz Nad Odrą we Wrocławiu (2023) oraz Międzynarodowego Konkursu Młodych Zespołów Jazzowych Jazz Juniors (2022) z duetem Jopek/Klemensiewicz. Ponadto z tymże zespołem otrzymała wyróżnienie podczas XXIV Przeglądu Jazzowego Sax Clubu (2023), a także na konkursie JAZZiNSPIRACJE w ramach Lublin Jazz Festival (2021). Znalazła się w gronie finalistów konkursu Young Crocus Jazz Contest podczas Krokus Jazz Festival (2021). Artystka uczestniczyła w wielu projektach artystycznych, koncertach, warsztatach. Posiada wieloletnie doświadczenie sceniczne m.in. Komeda Jazz Festiwal czy koncert w NOSPR.

*****

fot. okładka singla

Leave a Reply