41-lecie zespołu Kult. Posłuchaj utworu “Kochaj mnie, a będę Twoją” z Violettą Villas

W tym tygodniu przenosimy się do roku 1996 i płyty “Tata 2” zespołu Kult.  To z tego albumu pochodzi utwór “Kochaj mnie, a będę Twoją”.

Tata 2” to album dyskontujący popularność “Taty Kazika” – zespół ponownie sięgnął po teksty i kompozycje Stanisława Staszewskiego (choć nie tylko – Staszewski opracowywał m. in. poezję Gałczyńskiego). Wybór utworów na drugą część był jednak znacznie mroczniejszy, kawałki – poważniejsze i w zdecydowanie smutniejszych aranżacjach. W efekcie “Tata 2”, choć intymny w wymowie (zwłaszcza “Śmierć poety” i “A gdy będę umierał” – powstały podobno w ostatnich dniach życia Staszka) i choć sprzedawał się całkiem nieźle, nie zyskał takiej popularności, jak poprzedni album.

fot. Adam Staśkiewicz

A nie brakuje przecież na “Tacie 2” perełek – jedną z nich jest utwór “Kochaj mnie, a będę Twoją“. Nie jest jednak autorstwa Staszewskiego – powstał przed wojną, ze słowami Andrzeja Własta i muzyką Henryka Warsa. Włast i Wars stworzyli – razem i osobno – dziesiątki przedwojennych hitów, obecnych w polskiej muzyce do dziś. Smutna historia portowej prostytutki nie stała się bardzo popularna w swoich czasach, lecz ma w sobie gigantyczny potencjał dramatyczny – stąd w Kulcie pojawił się pomysł, by refren powierzyć kobiecie. Komuś, kto udźwignie ten dramatyzm, kto ubarwi tę historyjkę… Tak właśnie w studio zagościła Violetta Villas.

Pomysł zaproszenia Villas – dysponującej przecież przepotężnymi warunkami wokalnymi, sopranem koloraturowym w skali prawie pięciu oktaw i niesamowitym talentem – wydawał się być dość karkołomnym. Ale gwiazda, choć znana z trudności we współpracy, wyraziła zgodę. Bardzo długo kazała jednak na siebie czekać – “Kochaj mnie…” powstał jako ostatni numer, praktycznie po zamknięciu pracy nad całą płytą. Muzycy Kultu, choć już przecież doświadczeni, wspominają w “Białej księdze” styczność z artystką jako obcowanie z gwiazdą absolutną.

Warto było jednak czekać, bo partia Villas zaśpiewana jest mistrzowsko. Lirycznie, barwnie, porażająco.  Czekać też mieli na stworzenie teledysku – Violetta Villas wyraziła wstępnie zgodę, była zadowolona z współpracy z Kultem, jednak już po nagraniach dotarły do niej informacje medialne o stosunku Kazika do religii. Było to dla niej, jako osoby głęboko wierzącej, nie do przyjęcia, zatem realizacja wideoklipu nie doszła do skutku. Niejako w zastępstwie powstało wideo do “Jeśli zechcesz odejść – odejdź”. Ale to już inna opowieść…

 

Kult świętuje 41-lecie działalności. Posłuchaj utworu “Ręce do góry”

Jedna odpowiedź do “41-lecie zespołu Kult. Posłuchaj utworu “Kochaj mnie, a będę Twoją” z Violettą Villas”

Leave a Reply