Kult świętuje 41-lecie działalności. Posłuchaj utworu “Parada wspomnień”

KULT świętuje XLI-lecie działalności, ich twórczość to potężny rozdział historii polskiej muzyki. W tym tygodniu sięgamy  do utworu “Parada wspomnień” z albumu o tym “Your Eyes”, wydanego po raz pierwszy w roku 1991.

fot. Adam Staśkiewicz

To był wyjątkowy czas. W Polsce dopiero co zmienił się ustrój polityczny, a także gospodarczy – wolny rynek, wolne wybory, wolni obywatele…
Równocześnie wyjątkowo działo się w Kulcie – po okresowym kryzysie twórczym i kadrowym wykrystalizował się skład zespołu. Dołączył do niego na stałe Krzysztof Banan Banasik, ex Armia – grał w kapeli do roku 2008. Zespół podpisał także umowę z firmą fonograficzną Zic Zac, kierowaną przez Marka Kościkiewicza – kontrakt z komercyjną wytwórnią miał przynieść przede wszystkim większe dochody, ale też profesjonalizację działania.

Optymizm, nadzieja, wiara w przyszłość – a jednak coś mija bezpowrotnie. Tym czymś jest młodość – muzycy Kultu kończyli lub wkrótce mieli ukończyć 30 lat, w międzyczasie założyli rodziny, szukali stabilizacji. Lata 80., choć ponure, trudne, nico mroczne, kojarzyły się też całkiem przyjemnie.

I o tym jest właśnie “Parada wspomnień“. Tytuł nawiązuje do dokumentu o opozycjonistach stanu wojennego i ich wspomnieniach z tym związanych. Treścią zaś są wspomnienia – samego Kazika – o tej dziwnej dekadzie. Z jednej strony właśnie nieciekawych – upływających pod znakiem protestów, strajków, niebezpieczeństwa ze strony esbecji. A z drugiej – lat młodości, czyli imprez, miłości, ciekawych znajomości.

Mocny punkowy riff, szybkie tempo, radosny pozornie refren – “Parada wspomnień” miała wszystkie warunki, by stać się hitem. I tak też było, najpierw podbił rozgłośnie radiowe z Trójką na cele, potem – dzięki teledyskowi autorstwa Beaty Dunajewskiej – zaczął pojawić się w telewizji.

 

Jedna odpowiedź do “Kult świętuje 41-lecie działalności. Posłuchaj utworu “Parada wspomnień””

Leave a Reply