Drugi singiel projektu MYK. Posłuchaj utworu “Słony karmel” [RECENZJA]

“Słony karmel” to nowa propozycja projektu MYK, debiutującego latem przebojową piosenką “Ze mną leć”. Tym razem emocjonalnie przenosimy się w zupełnie inne rejony.

Choć MYK jest nowym projektem na polskim rynku muzycznym, to kryją się za nim osoby, które mają znaczący dorobek artystyczny. Marek Yan Kisieliński – kompozytor, multiinstrumentalista, producent muzyczny największych sukcesów zespołu Video i nie tylko, założyciel projektu MYK i producent nowego utworu “Słony karmel“. Wokalistką zespołu została natomiast Julita Zielińska (grupa Ziela). Nieodłączną częścią premierowego singla jest także tekst, za który odpowiada poetka, autorka tekstów, malarka – Marta Tondera. Artystka napisała nie tylko poruszające w swej wymowie słowa, ale przyczyniła się również do powstania teledysku do tej niebanalnej, choć wciąż mieszczącej się w szeroko pojętym popie piosenki.

fot. materiały promocyjne

Nie bez znaczenia jest więc klip, opierający się na uniwersalnej symbolice, w której można odnaleźć własną przestrzeń do interpretacji. Stąd pomysł na szeroko kadrowy obraz, gdzie nie liczą się twarze, ale swego rodzaju ekspresje twórcze. Zresztą klip łączy się z działalnością twórczyni, a jednocześnie podnosi wartość samej kompozycji umiejętnie z nią korespondując. Imponujące jest to, że teledysk został nakręcony… telefonem. Udało się jednak uchwycić w nim kilka ciekawych elementów (specyficzna kolorystyka, swobodny ruch obrazu, głębokie zdjęcia) i emocje.

Sam utwór jest dość stylowy, nieco intrygujący nie tylko w przekazie, ale w formie typowo muzycznej. „Słony karmel” oparty jest na prostej rytmice, lecz w połączeniu z instrumentarium ma ciekawy wydźwięk. Doskonała aranżacja dotyczy także chórków, które można usłyszeć w tle, choć najważniejszym spoiwem całości jest charyzmatyczny głos Julity Zielińskiej. To on rozciąga przestrzeń artystyczną tej propozycji, sprawiając, że staje się ona dogłębnie frapująca. Nie zabrakło w tym wszystkim pierwiastka rozrywkowego, który sprawia, że numer jest całkiem przystępny i doskonale się go słucha z różnych poziomów emocjonalności. Każdy może coś w nim odnaleźć dla siebie, co jednak nie znaczy, że piosenka jest skierowana do każdego, a tym samym do nikogo. Na pewno warto spróbować odnaleźć w niej coś intymnego, bo kilka czynników sprawia, że „Słony karmel” ma do zaproponowania coś więcej, niż tylko przebojowy vibe, który łatwo zobrazować w swojej głowie.

[rec. Łukasz Dębowski]

*****

Gdy rozum i serce grają do jednej bramki nie ma miejsca na wątpliwości, ale w życiu nie zawsze mamy taki komfort. Powodów, dla których „długo i szczęśliwie” wydaje się niemożliwe może być wiele, jednak kiedy kochanie albo niekochanie jest tylko grą, robi się niebezpiecznie. Bezuczuciowe motywacje nie mają szans wobec wyborów serca. O tym jest ta piosenka i o różnych kuszących pułapkach uczuciowych, w które zdarza nam się czasem wpaść.

Ilustracją do utworu jest klip przygotowany w całości przez jej autorów Martę Tonderę (tekst) i Marka Yana Kisielińskiego (muzyka), w całości nagrany i zmontowany na telefonie iPhone 14 Pro.

MYK to nowy projekt muzyczny, stworzony przez Marka Yana Kisielińskiego z gościnnym udziałem Julity Zielińskiej.

*****

Marek Yan Kisieliński, kompozytor, gitarzysta, pianista, multiinstrumentalista, producent muzyczny. Autor muzyki i producent największych przebojów zespołu Video: Papieros, Szminki róż, Fantastyczny lot, Środa czwartek, Wszystko jedno, Ktoś nowy, Alay i innych.  Jest kompozytorem największego hitu zespołu Bracia – Nad przepaścią, do którego tekst napisała Edyta Bartosiewicz. Pracował z czołówką polskiej sceny muzycznej. Zdobywca złotych i platynowych płyt. Jego piosenki mają łącznie ok. 200 mln. wyświetleń na YouTube.

Julita Zielińska, wokalistka, kompozytorka, obdarzona charakterystyczną barwą głosu, charyzmatyczna postać sceniczna. Z zespołem Ziela w 2019 roku wydała EPkę EP1. Ma na swoim koncie udział w wielu muzycznych projektach.

Film nagrany i zmontowany telefonem iPhone 14 Pro. Abstrakcja „Śmiech przez łzy” powstała w całości podczas kręcenia clipu.

*****

MYK – “Słony karmel”
Muzyka: Marek Yan Kisieliński
Słowa: Marta Tondera
Produkcja: Marek Yan Kisieliński

 

Leave a Reply