Suita jazzowa “Pieśń o bębnie”. Stanisław Aleksandrowicz Oktet z nowym albumem

“Pieśń o bębnie” to najnowszy album projektu Stanisław Aleksandrowicz Oktet. Suita jazzowa jest 9-częściową kompozycją inspirowaną poezją Zbigniewa Herberta.

STANISŁAW ALEKSANDROWICZ – perkusista, kompozytor, producent muzyczny. Miłośnik muzyki w całym jej spektrum: od Brahmsa i Beethovena po 2paca i Olafura Arnaldsa. W wolnym czasie uwielbia górskie wędrówki i opowiadania Gogola.

Swoją muzyczną edukację rozpoczął w Koszalinie, gdzie ukończył szkołę muzyczną w klasie skrzypiec (I stopień) i perkusji (II stopień). Z  wyróżnieniem ukończył zarówno studia licencjackie jak i magisterskie na wydziale jazzu Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie obecnie robi doktorat.

fot. Bartosz Sejfert

Jest laureatem większości najbardziej prestiżowych stypendiów i nagród, takich jak: Nagroda Studenta Roku Akademii Muzycznej w Poznaniu, Nagrody Artystycznej Miasta Poznania, Stypendium „Młoda Polska”, Nagrody Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego czy Stypendium Ministra Kultury dla Studentów za Wybitne Osiągnięcia.

Współtwórca projektów jazzowych takich jak: „Kwaśny Deszcz”, „Anomalia”, „Unleashed Cooperation” oraz członkiem zespołów Macieja Fortuny. W 2020 roku ukazały się debiutanckie płyty zespołów “Anomalia” i “Kwaśny Deszcz” oraz krążek Jerzy Milian. Final Composition zarejestrowany z czołówką polskich jazzmanów: Kubą Stankiewiczem, Maciejem Kocinem Kocińskim, Piotrem Banysiem, Kubą Mielcarkiem oraz Maciejem Fortuną.

W 2022 premierę miały albumy 8 years formacji Unleashed Cooperation oraz Birds From Another Planet autorstwa bigbandu Piotra Scholza. Stanisław prowadzi również swój autorski kwintet oraz oktet, z którymi ukazały się doskonale przyjęte przez krytyków płyty: Teoria Względności (2022) oraz Pieśń o Bębnie (2023). Ma na koncie 9 płyt.

Występował na największych festiwalach jazzowych w kraju i za granicą, m.in: Jazz Jamboree, Jazz nad Odrą, Nisville Jazz Festival, Amersfoort Jazz Festival czy Szczecin Jazz Festival. Od paru lat jest regularnie obecny w ankietach czytelników i krytyków „Jazz Top” czy  „Jazz Forum”.

W trakcie studiów kształcił się pod okiem najwybitniejszych muzyków z Europy i USA takich jak: legenda AACM Ari Brown, Marius Neset, John Escreet, Verneri Pohjola, Ingebrigt Haker Flamen, Jim Brown. Współpracował m.in. z Rafałem Sarneckim, Krzysztofem Dysem, Maciejem Kocińskim, Felixem Robinem i Leszkiem Możdzerem.

W 2022 roku brał udział w ZAiKS Songwriting Camp, którego owocem były nagrania z Czesławem Mozilem, Mariką, Łoną, Leszkiem Możdzerem i Andrzejem Zielińskim.

 

Leave a Reply