WZGÓRZE YA-PA-3 powraca po ponad 20 latach

Borixon i Wojtas znowu nagrywają razem. Legenda polskiego hip-hopu Wzgórze Ya-Pa 3 przedstawia premierowy utwór „Park (DJ Eprom Version)”.

W 2023 przypada 30. rocznica powstania grupy Wzgórze Ya-Pa 3. Raperzy celebrują jubileusz, oddając na ręce fanów unikatowy winyl z pamiątkowym singlem i zapowiadają, że to dopiero początek atrakcji związanych z obchodzoną rocznicą.

17 marca przyniósł nam odpowiedź na zagadkę związaną z nowopowstałym kanałem Wzgórze Ya-Pa 3 na YouTube, który stopniowo odkrywał tajemnicze ruchy aktywnych członków grupy. Filmiki pojawiające się w sieci były niczym innym, aniżeli zapowiedzią okazjonalnego singla, którego tytuł zabiera słuchaczy w podróż do miejsca, w którym „to wszystko się zaczęło”.

fot. materiały prasowe

Park (DJ Eprom Version)” jest singlem Wzgórza Ya-Pa 3 stworzonym po 21-letniej przerwie w działalności wydawniczej. Numer w nostalgiczny sposób odnosi się do czasów, w których skład formował się do swojej najmocniejszej wersji. Muzycznie rap został osadzony na oldschoolowym boombapowym bicie wyprodukowanym na samplerze AKAI.  Aktualnie grupę tworzą Borixon Wojtas ze wsparciem DJ Eproma. W singlu usłyszymy pośmiertne wersy Radoskóra – jednego z trzech założycieli WYP3.

– „Park” to efekt jednej z kilku sesji Wzgórza, które miały miejsce na przestrzeni ostatnich lat. Mimo iż zespół pozostaje nieaktywny muzycznie, moja przyjaźń z Wojtasem trwa niezmiennie od początku naszej znajomości. Nie silimy się na robienie nowej muzyki, podchodzimy do tego tak samo jak na początku, zajawkowo i bez ciśnienia. Ucinając pytania – filmy towarzyszące premierze nie są historią zespołu WYP-3 pisaną na nowo. Ich zadaniem było wprowadzenie Was w klimat „Parku”. Dlatego też nie ma w nich Zajki, który wiele lat temu zdystansował się od zespołu i zajął się swoim życiem. Nie zmienia to faktu, że Zajka jest współzałożycielem tej ekipy i jego miejsce w panteonie pionierów polskiego rapu jest niezaprzeczalne i mamy ze sobą sporadyczny kontakt. Nie szukajcie kosy gdzie jej nie ma, a może Was jeszcze zaskoczymy – mówi Borixon, odpowiedzialny za koncepcję i reżyserię video zajawek.

– „Numer powstał kilka lat temu i czekał w szufladzie na odpowiedni moment. 30-lecie Wzgórza to dla nas bardzo ważny jubileusz, dlatego postanowiliśmy sfinalizować i wyprodukować ten singiel. Zrobiliśmy to jak dawniej, spędzając kilka dni z Epromem w jego studiu, przypominającym nam najlepsze czasy oldskulowego rapu, który kochamy i nadal uprawiamy. A przy okazji świetnie się bawimy. Kto był na naszym koncercie, ten wie, jak wygląda show Wzgórza w 2k23”  dodaje Wojtas.

Premierze singla towarzyszy przedsprzedaż unikatowej płyty winylowej, która została wytłoczona w ściśle limitowanym nakładzie. Maxi singiel poza utworem, który dzisiaj ujrzał światło dzienne zawiera dodatkową wersję autorstwa Kes-a w koprodukcji DJ Eproma. Poza muzyką w wydaniu znajdziemy pamiątkowe zdjęcia związane procesem powstawania utworu oraz dużą naklejkę ze znakiem nawiązującym do logo WYP3 z lat 90. Warto zauważyć, że front „Parku”, żeby oddać hołd klasyce, został oparty o stylistykę okładki płyty Wzgórza Ya-Pa 3 z 1995 roku. Mało? Nie ma problemu. Dla ultrafanów zespół przygotował specjalny merch w postaci koszulek z bawełny premium uszytych w Polsce.

Park” jest singlem upamiętniającym funkcjonowanie zespołu i nie jest zaczątkiem żadnego większego projektu albumowego. Raperzy pisząc utwór chcieli przypomnieć w ten sposób złote czasy działalności składu. To ukłon dla słuchaczy szukających dziś z sentymentem brzmień, które przypomną im o początkach kultury hip-hop w Polsce.

Dzisiejsza akcja jest dopiero początkiem ruchów związanych ze świętowaniem jubileuszu. Artyści planują szereg działań, w tym koncertów, którymi będą przypominać o WYP-3.

Leave a Reply