Nanga z nowym singlem “Cyberelfy”. Zapowiedź drugiego albumu

Po debiutanckiej płycie „Cisza w bloku” z 2021 roku, która została bardzo dobrze przyjęta przez publiczność oraz winylowej epce „Jesień w Pekinie”, zespół Nanga wypuszcza nowy singiel pt. „Cyberelfy” zapowiadający drugi album.

Nowa płyta grupy, która powstała po zawieszeniu działalności Lao Che, w którym grali Maciej, Karol i Filip oraz Gangu Śródmieście, który współtworzyła Magda, zatytułowana będzie „Sport, wojna i miłość” i ukaże się 21 kwietnia.

fot. Magdalena Kisio

Pierwszy singiel zapowiadający album, „Cyberelfy”, to impresja na temat cybernetycznego świata internetowych zależności, deep fake’ów, algorytmów, sieci społecznościowych. Podmiotem lirycznym utworu jest Fake News, który tak naprawdę wolałby być Cyberelfem. Chciałby się wyrwać z farmy botów, wyzwolić z fabryki trolli i wirusów i zamieszkać w chmurze.

– Akurat kiedy zaczęłam pisać teksty na nową płytę, wybuchła wojna w Ukrainie. Trudno mi się było odciąć od tego, co się działo. Między innymi tego, że momentalnie zalały nas fakenewsy; trolle i boty radykalnie zwiększyły swoją aktywność, a algorytmy grzały się do czerwoności – wspomina Magda Dubrowska, autorka tekstu i wokalistka. – Czułam się jak w matni i próbując tę sytuację jakkolwiek ogarnąć, zaczęłam pisać tekst, w którym wyobraziłam sobie wszystkie te wytwory sztucznej inteligencji jako zniewolone stworzenia. Piosenka kończy się jednak dość optymistycznie i daje nadzieję, że nadejdzie kres tyranii.

Pod względem muzycznym Nanga prezentuje się w „Cyberelfach” w zupełnie nowej odsłonie: brudny, pulsujący bas wraz z zimnofalową perkusją napierają na partyturę jak lodołamacz, a saksofony ujadają niczym polarne wilki. Klip promujący singiel „Cyberelfy” stworzył Sebastian Juszczyk, twórca teledysków i laureat licznych nagród w tej dziedzinie.

Singiel „Cyberelfy” to pierwsza zapowiedź albumu „Sport, wojna i miłość”, na którym znajdziemy 10 utworów (trzy z nich mieliśmy już okazję usłyszeć na epce, reszta to nowości).

Płytę współtworzyli Magda Dubrowska (wokal, teksty, bas), Maciej Dzierżanowski (instrumenty perkusyjne i instrumenty klawiszowe), Karol Gola (saksofony, flety, instrumenty klawiszowe, gitara) i Filip Różański (instrumenty klawiszowe). Za produkcję albumu odpowiadają Maciej Dzierżanowski i Filip Różański. Autorem większości nagrań, a także miksu i masteringu jest Filip Różański (Wieża Studio). W jednym z utworów na płycie usłyszymy gościnnie „Tę Ukrainkę”.

 

Leave a Reply