Karolina Lizer i Folk Orkiestra z autorskim albumem “Onyks”

“Onyks” to druga po “Lśniącej. Łąkowe historie” w pełni autorska płyta Karoliny Lizer. Album jest efektem wielu miesięcy muzycznych poszukiwań i pracy nad utworami.

Współpraca Karoliny z muzykami Folk Orkiestry rozpoczęła się w 2021 roku od nagrania z zespołem Bum Bum Orkestar dwóch pierwszych utworów. Ostateczny skład zespołu uformował się  podczas przygotowywania projektu do nagrania albumu „Onyks”. W skład zespołu wchodzą: Mateusz Wachowiak – kierownik muzyczny, akordeon, Oliwier Andruszczenko – klarnet, saksofon, Kazimierz Nitkiewicz – trąbka, flugelhorn, Krzysztof Łochowicz – gitara, mandolina, Piotr Janiec – tuba, Jarema Jarosiński – perkusja. Do zespołu dołączyła również Zuznna Lenkiewicz, która wspiera wokalnie wykonania.

fot. Tomasz Bulenda

Gościnnie w niektórych projektach współpracuje z Karoliną grupa wokalno – taneczna z LZA PROMNI w składzie: Ola Barcińska, Katarzyna Kowalik i Martyna Staniec-Bialik oraz Andrzej Wołosz – choreograf.

Na album “Onyks” składa się trzynaście piosenek, które inspirowane są tradycyjną muzyką polską oraz muzyką polskich mniejszości narodowych i etnicznych, między innymi Żydów, Serbów, Cygan, Greków. Całość zespolona słowiańskim korzeniami i słowiańskim zacięciem wokalistki, łącząca wielobarwną muzykę, a także wiele tradycji narodów zamieszkujących wspólnie na jednym terytorium Polski. W utworach, które czerpią z tradycyjnej polskiej muzyki ludowej np. z Kurpi, czy Śląska Cieszyńskiego, z muzyki krakowskich Żydów, Serbów, Romów czy Greków słychać również wpływy muzyki z innych stron świata, takich jak Argentyna, Francja, Meksyk czy nawet z krajów arabskich.

 

fot. okładka płyty

Leave a Reply