Alhena prezentuje nowy singiel. Posłuchaj utworu “Nemesis” [RECENZJA]

Nowy utwór bydgoskiego zespołu Alhena nosi tytuł “Nemesis 2.0”. To doskonała propozycja dla fanów rockowo-metalowego brzmienia.

Utwór “Nemesis” pokazuje, że zespół Alhena jest mistrzem w swoim gatunku. Bezkompromisowo, z należytym kunsztem do formy kompozycyjnej, a przy okazji bardzo szlachetnie. Tak w kilku słowach można zdefiniować ich nową, jakże udaną pod wieloma względami propozycję. Grupa potrafi budować niebanalny i faktycznie ujmujący nastrój, ale nic nie miałoby sensu, gdyby nie jasno i jakże umiejętnie określona dynamika gitarowa.

fot. materiały prasowe

Choć właściwie należy powiedzieć o swego rodzaju sprzężeniu instrumentalnym, które następuje w drugiej części trwania tego utworu (warto też zwrócić uwagę na partię skrzypiec, za którą odpowiada wokalistka Dominika Kapuśniak). Wtedy pojawia się mocniejsze zaznaczenie poszczególnych akcentów. Tak naprawdę kompozycja nabiera rozpędu od samego początku, stopniowo przybierając na sile, przez co coraz bardziej zyskuje na swoim znaczeniu. Nie jest to jednak siłowanie się z materią, a faktycznie obrazowo zdefiniowany – w rockowo-metalowej stylistyce – wyraz artystyczny. Jednocześnie w tle łatwo wyczuć przestrzenne brzmienie, które pogłębia klimat całości.

Jest w tym również jakiś “symfoniczny” rozmach, może nawet patos, ale wszystko dzieje się w świeżej scenografii artystycznej, dlatego utwór “Nemesis” broni się bez względu na to, z której strony będziemy próbowali na niego spojrzeć. Czuć w tym także zawodowstwo wszystkich muzyków, co pozwala całkowicie zatracić się w tej propozycji. To zdecydowanie kawałek dla fanów gatunku, chociaż jego rozmach może być zadziwiający dla słuchaczy wyglądających daleko poza tego typu art rockową konwencję. Twórczo wyzwolony dramatyzm Alheny w takiej odsłonie nie pozwala o sobie zapomnieć. Warto sprawdzić.

*****

Jak mówią sami muzycy: “Początkowo “Nemesis” był utworem instrumentalnym, jednak dopiero po dodaniu wokalu stał się utworem kompletnym. W założeniu to kompozycja bazująca na muzycznej pętli, która narasta i wybucha przechodząc przez pomosty klawiszowe. Całość jest wzbogacona partiami skrzypiec, a wszystko kończy się dość dramatycznie“.

Grupa Alhena powstała w 2010 roku z pasji i potrzeby tworzenia. Muzyka zespołu to swoista mieszanka rockowo-metalowego grania, łączącego w sobie elementy rocka i metalu progresywnego z wpływami klimatycznego art rocka oraz akcentem metalu symfonicznego. Wrażenie niesamowitości potęguje dodatkowo sekcja rytmiczna, a dopełnieniem jest silny wokal Dominiki Kapuśniak, której wokalne harmonie dodają muzyce zespołu pewnej majestatyczności. Ich mocną i wyjątkową muzykę najlepiej oddają koncerty na żywo.

Debiutancki minialbum “Alhena” został wydany w 2011 roku. Płyta spotkała się z dobrym przyjęciem słuchaczy i zebrała w mediach bardzo pochlebne opinie, doczekując się ponad 100 recenzji. W 2019 roku ukazał się album “Breaking the Silence… …by Scream“. Ta płyta także zebrała szereg pozytywnych ocen i cieszyła się dużą popularnością wśród odbiorców.

Obecnie zespół pracuje nad nowym materiałem, który wypełni ich kolejny krążek. Kilka premierowych propozycji można usłyszeć na koncertach grupy.

Aktualny skład zespołu to: Dominika Kapuśniak (wokal, skrzypce), Tomasz Bogulski (gitara), Piotr Grugel (perkusja), Maciej Tonder (bas), Piotr Pryka (klawisze) i Bartosz Kazimierski (gitara).

 

Leave a Reply