Anna Lan prezentuje debiutancki singiel. Posłuchaj utworu “Walizka” [RECENZJA]

Anna Lan debiutuje utworem “Walizka”, do którego powstał teledysk. Artystka pisze piosenki dla wrażliwców, którzy, tak jak ona, odczuwają ten świat „trochę bardziej”.

W prostocie jest siła. Właściwie tak można odnieść się do debiutanckiego singla “Walizka” wokalistki, która stawia na czytelny przekaz, dzieląc się przy tym bezpośrednimi emocjami. Zapewne Anna Lan nie od dziś tworzy piosenki, choć dopiero teraz postanowiła oficjalnie wyjść z nimi do słuchacza i bardzo dobrze, bo świadomość jej działań jako artystki jest niezwykle przekonująca. W tym przypadku tytułowa walizka ma znaczenie emblematyczne, stając się symbolem rozłąki, rozstania, niekoniecznie z własnego wyboru.

fot. materiały prasowe

Metafora jest jasna, ale posiadająca głębszy przekaz, który w tym przypadku odnosi się do wydarzeń na Ukrainie, choć przecież sytuacji, kiedy decydujemy się zostawić swój dom może być więcej. To może być każdy z nas, kto ucieka przed niekomfortową sytuacją, w której często znaleźliśmy się niekoniecznie z naszej winy – emigracja zarobkowa, poszukiwanie spokoju, ucieczka przez złymi wspomnieniami, a gdzieś na końcu także wojna. To znów wiąże się czasem z rozstaniem z ukochaną osobą. Należy więc docenić przekaz samej propozycji, która bez wątpienia skłania nas do refleksji.

Od strony czysto muzycznej, utwór posiada wiele przyjemnych walorów estetycznych, dodatkowo pogłębionych wrażliwością, ale również kobiecością artystki. To z jej punku widzenia zaczynamy odbierać ten utwór, który w pewnym momencie zaczyna mocniej z nami rezonować. Muzyka wyłania się z delikatnych dźwięków instrumentarium (gitara, bas, klawisze), co nadaje jej charakteru avant art popowego, choć tak naprawdę nie do końca jest istotne szufladkowanie twórczości Anny Lan. W tym przypadku wygrywa intensywność emocji, tylko pozornie podana w kruchy, jakby zbyt wydelikacony sposób. “Walizka” pokazuje, że drzwi do świata artystycznego wokalistki są otwarte. A co jeszcze znajdziemy za ich progiem? Zapewne wkrótce się o tym przekonamy, a przynajmniej mamy taką nadzieję.

*****

“Walizka” to nostalgiczna impresja na temat rozstania, zainspirowana wydarzeniami w Ukrainie. Jednak może w niej odnaleźć się każdy, kto przeżył kiedyś rozłąkę z bliską osobą.

Anna Lan – wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka. Pisze piosenki dla wrażliwców, którzy, tak jak ona, odczuwają ten świat „trochę bardziej”. Jeśli musiałaby określić swój styl, wypadłaby gdzieś pomiędzy art pop a indie pop. Jej inspiracje to m.in. Tori Amos, Mela Koteluk, Kaśka Sochacka, Agnes Obel, Aurora.

Jest absolwentką Szkoły Piosenki Elżbiety Zapendowskiej. W 2019 r. z autorskim utworem “Sinusoidalnie” została laureatką Międzynarodowego Konkursu Piosenki Hartbex Carpathia Festival w Rzeszowie.

Słuchaj utworu “Walizka” w serwisach cyfrowych: https://mugo.lnk.to/Walizka

 

Leave a Reply