Najlepiej sprzedające się płyty i najpopularniejsze radiowe single 2022

Związek Producentów Audio Video zaprezentował roczne podsumowanie sprzedaży płyt na nośnikach fizycznych (OLiS) oraz zestawienie najczęściej odtwarzanych radiowych przebojów (Airplay).

W minionym roku Polacy najchętniej kupowali najnowszy album sanah zatytułowany Uczta. Polskie stacje radiowe podbił natomiast dance’owy przebój Where Did You Go? przygotowany przez brytyjskiego DJ-a i producenta Jaxa Jonesa z gościnnym udziałem MNEK.

OLiS

Już tradycyjnie podsumowanie sprzedaży fizycznej albumów zdominowane jest przez polskich wykonawców, a zdecydowaną liderką jest sanah, która w pierwszej dziesiątce umieściła wszystkie cztery swoje albumy, zaczynając od miejsca pierwszego, które należy do Uczty, wydanej w kwietniu 2022 roku. Pozostałe jej wydawnictwa zajęły kolejno miejsca: Irenka – 3., sanah śpiewa Poezyje – 5., Królowa dram – 8. Pozostałe jedno miejsce na podium przypadło Dawidowi Podsiadło, który z albumem Lata dwudzieste uplasował się na pozycji drugiej.

Pierwsze hip-hopowe wydawnictwo znalazło się na miejscu 6. i jest to album Hotel Maffija 2 przygotowany przez raperów z kolektywu SB Maffija.

Artyści spoza Polski, w pierwszej setce rocznego podsumowania, łącznie zajęli 29 pozycji, a najwyższą lokatę wypracował Harry Styles, który z albumem Harry’s House zajął miejsce 10. Kolejnym zagranicznym twórcą w zestawieniu jest K-popowy boysband BTS, którego wydawnictwo Proof zajmuje pozycję 20. Trzeci najlepiej sprzedający się album zagraniczny to wydawnictwo Nevermind Nirvany, które zajmuje miejsce 25. We wszystkich 52 notowaniach, które zostały opublikowane w roku ubiegłym, pojawiły się łącznie 364 nowości – to o 55 mniej niż przed rokiem, a trzy albumy były notowane na każdej liście i są to: sanah – Irenka, sanah – Królowa dram i Męskie Granie Orkiestra 2021.

Airplay

W odróżnieniu od zestawień sprzedaży fizycznej albumów na playlistach radiowych prym wiedli artyści zagraniczni. Miejsce pierwsze rocznego zestawienia Airplay zajmuje singiel brytyjskiego DJ-a i producenta Jaxa Jonesa Where Did You Go, na którym gościnnie udziela się MNEK. Miejsce drugie należy do kolejnego brytyjskiego producenta – Sigali i utworu Melody. Podium zestawienia zamyka australijsko-nowozelandzki duet Shouse z singlem Won’t Forget You.

Pierwszym polskim utworem w stawieniu jest remiks utworu bryskiej odbicie (Mark Neve Remix), który dotarł do miejsca 6. W top 20 rocznego zestawienia jeszcze dwie pozycje zajmują polscy artyści: na miejscu 15. uplasował się Igo z utworem Helena oraz na miejscu 20. B.R.O z przebojem Jeszcze będzie pięknie.

Łącznie w pierwszej setce zestawienia Airplay za rok 2022 znajduje się 35 utworów, w które zaangażowani byli polscy artyści.

Top 20 wykonawców Airplay, czyli zestawienie sumujące słuchaczy wszystkich utworów danego artysty otwiera, podobnie jak przed rokiem – sanah. Na miejscu drugim uplasował się amerykański zespół Imagine Dragons. Podium zestawienia zamyka brytyjski artysta – Ed Sheeran.

Leave a Reply