Aga Derlak z wyjątkowym utworem “The Word” [RECENZJA]

31 stycznia ukazał się najnowszy singiel “The Word” promujący trzeci album Agi Derlak. Utwór nagrany z Atom String Quartet, znajdzie się na płycie “Parallel”, której premiera odbędzie się w kwietniu tego roku.

The Word” to utwór ukazujący w sposób niestandardowy formę kompozycyjną, która w naturalny sposób rozwija się w znamienną improwizację jazzową. Aga Derlak dosyć odważnie dokonała wyboru singla promującego jej trzeci album, a to dlatego, że nowa propozycja trwa ponad… 10 minut. A rozpoczyna się ona niespiesznie, nieco niepozornie, ale na swój sposób nastrojowo i melodyjnie. W klimat utworu wprowadza kwartet smyczkowy Atom String Quartet, rozpisując melodię w kierunku zmieniającym się po dodaniu kolejnych instrumentów.

fot. Aleksandra Borysiewicz

Pomimo pewnego spiętrzenia muzycznego, które następujące w dalszej części, nie dostaliśmy kompozycji przeładowanej nadmierną ilością elementów. Artystka czuwa nad całością, niepozornie dołączając w mniej oczywistych momentach motywy wokalne. Do tego dochodzi subtelne podbudowanie całości brzmieniem pianina. W ten sposób temat muzyczny staje się mało oczywisty, choć cały czas trzyma się wyznaczonego szlaku, który wzbogaca cały zespół. A w jego skład weszli wybitni muzycy, tj. Jerzy Małek (trąbka), Wojciech Lichtański (saksofon altowy), Marcin Kaletka (saksofon tenorowy), Michał Kapczuk (kontrabas), Szymon Madej (perkusja). Sama kompozycja ma ładnie określoną dynamikę, a ciepłe dźwięki sprawiają, że jej nastrój wydaje się jasny, a przy okazji wzbudzający rzeczywiste zainteresowanie. To właściwie cała historia muzyczna określona gustownym, nieprzesadnym w takiej wymowie anturażem muzycznym.

Artystce udało się zbudować całą infrastrukturę artystyczną wyłącznie na klasyczno-jazzowych założeniach, ale też emocjach, które w takiej przestrzeni nadają całości magnetycznego wyrazu. Nieprzerysowany artyzm w tym przypadku faktycznie wzbogacił utwór “The Word“. Takie umiejętne balansowanie na różnych obszarach nie przeciąża tej propozycji zbyt skomplikowanymi detalami, a to znów dodaje jej swobody i przystępności. Łatwo zatracić się w tak niebagatelnie zobrazowanym projekcie, tym bardziej, że piękny kawałek wrażliwości wyrwała nam Aga Derlak ze swojej duszy. Czekamy więc na cały album.

*****

To utwór zadający pytanie co by się stało, gdyby to pierwsze /Logos/, słowo które stworzyło czas i przestrzeń jakie dziś znamy, padło z innych ust, raz jeszcze. Autorką tekstu jest wokalistka, songwriterka i liderka zespołu Chłopcy Kontra Basia – Basia Derlak. Utwór wyłania się powoli z majestatycznego intra skomponowane przez Agę Derlak dla Atom String Quartet, którzy wspólnie, wraz z zespołem Agi, snują tę zagadkową opowieść.

Aga Derlak – pianistka, kompozytorka i edukatorka. Absolwentka Berklee College of Music w Bostonie (2019) i Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (2017).  Obecnie wykładowca na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Kształciła się̨ u mistrzów polskiej jazzowej pianistyki: Michała Tokaja oraz Pawła Tomaszewskiego. Przez dwa lata mieszkała w Bostonie, gdzie doskonaliła swe umiejętności pod okiem Danilo Pereza, pianisty Wayne Shortera. W 2019 roku pracowała w Fundacji Danilo Pereza w Panamie, animując swych uczniów do rozwijania odwagi w korzystaniu ze swojej twórczej wolności. Doświadczenie to silnie ukształtowało jej osobowość, cel i misję.

Twórczość Agi Derlak zdobywa szerokie uznanie zarówno wśród jazzowej publiczności, jak i wśród krytyków – w kraju i za granicą.

Pianistka jest laureatką wielu prestiżowych nagród, m.in. Fryderyka 2016 (Jazz: Fonograficzny Debiut Roku), nagrody indywidualnej na Zilina Jazz Competition (2016, Słowacja), Czech Contest (Czechy, 2015) oraz Krokus Jazz Festival (2014).

Aga Derlak koncertowała w USA, Meksyku, Panamie, Niemczech, Grecji, Wielkiej Brytanii, Turcji, Włoszech, Hiszpanii i Mołdawii. Artystka brała udział w najważniejszych festiwalach jazzowych w Europie i nie tylko: (m.in. Athens Technopolis Jazz FestivalAnkara Jazz FestivalXjazz BerlinPanama Jazz FestivalEdinburgh Jazz FestivalJazztopad in NY). We wrześniu 2019 wystąpiła ze swoim kwintetem w legendarnym Jazz at Lincoln Center / Dizzys Club w Nowym Jorku.

Aga współpracowała między innymi ze Zbigniewem Namysłowskim, Michałem Tomaszczykiem, Danielem Toledo, Atom String Quartet, Dorotą Miśkiewicz, Andree Haywardem, Lucianą Souzą, Claudio Ragazzi, Mauricio Moralesem, Patricia Zarate, Jerzym Małkiem, Grzechem Piotrowskim, Sabiną Meck, Łukaszem Żytą i wieloma innymi artystami.

Pianistka realizuje swoje muzyczne inspiracje w kilku projektach. Aga Derlak Trio to formacja, z którą artystka wydała dwa autorskie albumy sygnowane przez słowacką wytwórnię Hevhetia: First Thought (2015, nagroda Fryderyk) oraz Healing (2017). Towarzyszą jej Michał Kapczuk (kontrabas) i Szymon Madej (perkusja).

*****

22.04.2023 roku ukaże się trzeci album Agi Derlak, zatytułowany “Parallel” nagrany w septecie z gościnnym udziałem Atom String Quartet zawierający 10 przemyśleń artystki dotyczących czasu i przestrzeni.

Słuchaj utworu “The Word” w serwisach cyfrowych”: https://adm.ffm.to/AgaDerlakTheWord

 

Leave a Reply