Marek Gaszyński nie żyje. Miał 83 lata

15 stycznia 2023 zmarł w wieku 83 lat Marek Gaszyński, dziennikarz i prezenter muzyczny, autor tekstów ponad 150 piosenek oraz książek o tematyce muzycznej, wybitny znawca historii polskiej muzyki rozrywkowej i sceny jazzowej.

fot. TVP/PAP Jan Bogacz

O śmierci Marka Gaszyńskiego poinformowała najbliższa rodzina na jego profilu na FB.

Żona Ania napisała: “Kochani przyjaciele, znajomi i fani Mareczka. Nie udało mu się pokonać choroby. Do ostatniej chwili mieliśmy nadzieję, że to się nie stanie. Odszedł dzisiaj nad ranem, serce nie wytrzymało zbyt dużego obciążenia, ale jego dusza pozostanie z nami na zawsze. Proszę, pamiętajcie go wiecznie młodym, pełnym życia i humoru, miłości do muzyki, ludzi i brydża. Pamiętajcie, że miał dla Was zawsze dobre słowo, pisał dla Was dowcipne wiersze, piosenki, książki, i kochał z Wami biesiadować i słuchać dobrej muzyki. Pamiętajcie o nim, kiedy będzie śnił swój sen o mieście, które ukochał i którego nigdy na dłużej nie opuścił.

Dziękujemy za wszystkie słowa wsparcia i otuchy przesłane podczas jego pobytu w szpitalu. Przekazywałam mu je na bieżąco. Wiem, że słyszał. Dziękuję wszystkim, którzy śpiewali jego piosenki. Zwłaszcza tym, których już nie ma. Zaopiekujcie się nim w niebie. Żona Ania z rodziną”.

Marek Gaszyński był absolwentem Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Pracę dziennikarską rozpoczął w latach 1958-1962, w Rozgłośni Harcerskiej Polskiego Radia. W 1962 został dziennikarzem muzycznym Polskiego Radia. Tworzył audycje muzyczne dla radiowej Trójki i Jedynki, a także pisał artykuły, związane z tą tematyką, dla prasy codziennej i muzycznej. W latach 2006-2007 był prezesem warszawskiego Radia dla Ciebie.

TEKŚCIARZ. Od 1964 Marek Gaszyński tworzył teksty piosenek dla popularnych wykonawców muzyki rozrywkowej, big bitu i rocka, m.in. dla Breakout, Budki Suflera, Czerwonych Gitar, Haliny Frąckowiak i Grupy ABC, Heleny Majdaniec, Gangu Marcela, Jerzego Grunwalda, grupy Test, Macieja Kossowskiego, Bogusława Meca, Wojciecha Gąssowskiego, Niebiesko-Czarnych, Czesława Niemena, Polan, Wojciecha Skowrońskiego, Tadeusza Woźniaka.

Pierwszą piosenką, do której Marek Gaszyński napisał tekst, był utwór do muzyki Czesława Niemena “Czy wiesz o tym, że…” z 1965. Niemen śpiewał wówczas z Niebiesko-Czarnymi.

 

Leave a Reply