Big-beat, rock, synth-pop i poezja. Tańka Szafraniec prezentuje album “MOZAIKA”

“MOZAIKA” to tytuł pierwszej solowej płyty Tańki Szafraniec. Jednym z utworów, który się na niej znalazł jest singiel “Biec”.

Pierwszy album Tańki Szafraniec – wokalistki, kompozytorki i autorki tekstów – jest silnym głosem niezależnej artystki. “Mozaika” to pełna barw mieszanka muzyczna: od big-beatu po alternatywny pop-rock. Tutaj synthy łączą się z poezją, mocny wokal spotyka gitarowe brzmienie, a „ejtisowy” beat porywa do tańca. “Mozaika” jest kolażem kobiecych ról i karuzelą emocji. Płyta ukazała się 1 października 2021 roku.

fot. Aleksandra Kamińska-Broniek

Producentem albumu “MOZAIKA” jest Tomasz (Harry) Waldowski – perkusista zespołu LemON, producent albumów m.in. Renaty Przemyk, Skubasa, Chłopcy Konta Basia. 

Płytę współtworzyli – Michał Szafraniec (Mrozu), Kacper Stolarczyk (Zakopower), Tomasz Świerk (LemON), Maciej Matysiak (Bitamina, Vito Bambino).

W maju 2022 roku koncertem z utworami z debiutanckiego albumu Tańka wygrała LIGĘ ROCKA, czyli największy na Dolnym Śląsku festiwal dla zespołów rockowych i metalowych, odbierając nagrodę z rąk jury w składzie: Tomasz Organek, Tomasz Kasprzyk(Antyradio), Maciej Karbowskiego (Tides From Nebula).

Przez lata śpiewała w chórkach, wykonywała covery, a własne piosenki pisała do szuflady. Współpracowała z gwiazdami polskiej sceny muzycznej, m.in. Zbigniewem Wodeckim, Dorotą Miśkiewicz, Kasią Cerekwicką, Krzysztofem Cugowskim, Wojtkiem Cugowskim czy Dodą, Paullą. Pracowała na scenie programów X Factor, Must Be The Music, KFPP w Opolu, Sylwestrowa noc przebojów, Teatrem Telewizji.

Debiutancki album “Mozaika” niesie poczucie wolności, zatrzymuje w pędzie i zatapia w refleksji, a innym razem porywa do tańca.

“Mozaika” muzycznie nawiązuje do lat 60′, 70′ i 80′. – Od lat uwielbiałam big-beat, Karin Stanek, Alibabki czy twórczość Czesława Niemena. Śpiewałam chwytające za serce ballady – mówi Tańka. – Ale w środku drzemał temperament, który domagał się, by jednak mniej grzecznie pomuzykować.

Na płycie znalazły się zatem autorskie piosenki artystki i trzy utwory napisane do słów Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. To faktycznie mozaika emocji i dźwięków – opowieści o ludziach i własnych przeżyciach: od szczęśliwego “Teraz i tu”, stworzonego z zapisków po narodzinach syna, po “Przemijam” powstałego w momencie życiowego kryzysu. Od big-beatowego “Biec po erotyk”, po “Pochyl się miły nade mną” ubrany w elektroniczne brzmienia

“Mozaika” Tańki Szafraniec to niezależny głos kobiety afirmującej codzienność z jej różnymi odcieniami. To silny wokal, który poruszy słuchaczy. Dla Tańki to marzenie: – Płyta była marzeniem dziewczyny, która śpiewała od zawsze, ale za bardzo się bała – mówi. – Stała się marzeniem mamy, która postanowiła znaleźć czas na realizowanie siebie i pokazać swoim dzieciom, że można, a nawet trzeba, gdy się czegoś pragnie.

 

Leave a Reply