ATAN prezentuje nowy singiel. Posłuchaj utworu “Origami Doll”!

“Origami Doll” to nowy singiel progmetalowego zespołu ATAN. Utwór pochodzi z albumu “Ugly Monster” i powstał do niego wyjątkowy teledysk.

“Utwór “Origami Doll” skomponowałem i nagrałem na gitarze 8-strunowej, kompozycja jest oparta na riffie przewodnim w podziale rytmicznym 9/8, poza tym w utworze występują takie podziały  jak 3/4 i 4/4. Jak na dosyć krótki utwór ma on w swojej zawartości dużo “treści” i tak począwszy od wymienionego riffu, który “zapętlony” nadaje utworowi melodyjności, wokalistka bardzo ciekawie śpiewa linie melodyjna ponad nieparzystymi podziałami, dodając nieoczywistych harmonii.” – wyjaśnia lider Andrzej Czaplewski i dodaje:

“Perkusista nie “łamie” riffu razem z gitara w podziale 9/8 tylko wybiera poszczególne dźwięki na “stopie” natomiast werbel jest grany parzyście i to jest celowy zabieg, który “prostuje” polirytmię utworu, do tego ciekawe partie na kotłach dodają pikanterii utworowi. Poza tym mamy w utworze solo na gitarze, solo na basie… czyli cała kwintesencja progresywnego grania w bardzo zwartej pigułce pod nazwa Origami Doll.”

Do napisania tekstu Claudię Moscoco zainspirowała pewna sytuacja związana z gitarzystką i wokalistką – St. Vincent, która na swoim spotkaniu z fanami osobiście podawała lampkę szampana każdemu uczestnikowi, ściskając rękę i wymieniając kilka słów i uśmiechów. Claudia odebrała artystkę, jako niezbyt szczęśliwą, wręcz jakby była tam za karę, biorąc udział w bardzo sztucznym przedstawieniu i podobnie się zachowywała, jakby czekając kiedy w końcu wróci do domu.

fot. materiały prasowe

*****

ATAN to zespół prog metalowy z Londynu, założony w 2020 roku przez Andrzeja Czaplewskiego – gitarzystę i kompozytora oraz Claudię Moscoso – wokalistkę i autorkę tekstów. Claudia rozpoczęła karierę muzyczną jako aktorka musicalowa występując na deskach teatrów w Ameryce Południowej, skąd pochodzi. Andrzej rozwijał swoje muzyczne doświadczenie jako członek kilku zespołów w Wielkiej Brytanii, z którymi zagrał blisko 400 koncertów, w tym trasy koncertowe w Wielkiej Brytanii i Europie.

Do współpracy z ATAN został zaproszony Jerry Sadowski (perkusja), z którym Andrzej dzielił już wspólnie scenę grając w latach 2011-2014 w pochodzącym z Cape Town (RPA) zespole The Spindle Sect, szeregi AtAn zasilił również basista Marcin Palider. W kompozycjach zespołu odnajdziemy wpływy różnych stylów muzycznych – od soulowej Sade przez prog, na tech metalowym Meshuggah skończywszy. Całość zblendowana w niepowtarzalny styl AtAn.

ATAN to intrygujące harmonie wokalne, ciężkie riffy 7 i 8-strunowych gitar, solidny groove sekcji rytmicznej, wsparty ciekawymi, nieparzystymi podziałami rytmicznymi.

Grupa debiutuje pod skrzydłami Lynx Music albumem zatytułowanym „Ugly Monster”, który ukazał się 14 września 2022 roku. Album promuje singiel „Absentee”, w którym gościnnie na instrumentach klawiszowych zagrał Derek Sherinian, znany m.in. z zespołów: Dream Theater, Sons Of Apollo, Planet X. Dereka można też zobaczyć w teledysku do utworu „Absentee”. Producentem teledysku jest Przemysław Wszebor Bernacki, który wyprodukował kilka klipów dla zespołu Porcupine Tree, m.in. słynną „Bonnie The Cat”. Miksem i masteringiem „Ugly Monster” zajął się Max Morton, producent znany chociażby z produkcji ostatnich trzech albumów grupy „Jinjer”.

*****

Album “Ugly Monster” kupisz tutaj: oficjalny sklep

 

fot. okładka singla

Leave a Reply