Paweł Jabłoński z emocjonalnym utworem “Malutka nas kupiła” [RECENZJA]

Paweł Jabłoński nagrał wyjątkową piosenkę dla córki z okazji jej roczku. Utwór nosi tytuł “Malutka nas kupiła”.

Malutka nas kupiła” to propozycja, która rządzi się swoimi prawami. Jej specyfika jest nierozerwalnie związana z przekazem, więc w sposób bezpośredni nawiązuje do opowieści w niej zawartej. Paweł Jabłoński chciał wyrazić swoją miłość do córki, która przyszła na świat w trudnym dla niego czasie, stąd jego wypowiedź artystyczna jest prosta, w żaden sposób niezawoalowana, a więc bardzo czytelna. W tym przypadku ma to swoje całkowite uzasadnienie – wokalista napisał emocjonalny tekst, jak gdyby wyrzucając z siebie ważne dla niego słowa. Od strony muzycznej dostaliśmy klimatyczny utwór, z miękko poprowadzoną melodyką, która niesie osobliwie zaprezentowane dźwięki.

fot. materiały promocyjne

Jego zaciszny nastrój staje się niezwykle znamienny w nieprzesadnie rozwiniętej formie popowej. Właściwie ważniejsza w budowaniu takiej konstrukcji artystycznej staje się subtelność brzmień, tworząca pewnego rodzaju kołysankę. Warto zauważyć, że Paweł nie starał się wokalnie przeforsować tej piosenki, dzięki czemu każdy jej element sprawnie układa się w jedną całość. Od strony aranżacyjnej także nie można niczego zarzucić (za aranżację odpowiadają Rafał Tarłowski i Piotr (armia) Pietrzak).

Reasumując, “Malutka nas kupiła” to dobrze przygotowany utwór, który broni się swoim emocjonalnym wydźwiękiem. Tak osobistego przekazu nie należy poddawać ocenie, bo to swego rodzaju muzyczna laurka. W szerzej rozumianym gatunku pop nie dostaliśmy nic zaskakującego, choć piosenka została przyzwoicie zrealizowana. Owszem, dodanie większej ilości żywych instrumentów mogłoby ją urozmaicić, ale być może właśnie chodziło o pewną oszczędność. To taka zasługująca na uwagę ciekawostka, która być może znajdzie swój właściwy odbiór nie tylko wśród dotychczasowych odbiorców Pawła Jabłońskiego.

*****

Córka Pawła i Patrycji Jabłońskich, przyszła na świat 1 grudnia zeszłego roku, jej tata był wówczas na ostatnim cyklu chemioterapii i nie mógł w tym dniu przywitać swojej córki. Teraz na roczek wydał utwór napisany specjalnie dla niej.

Jest to bajeczna, bardzo intymna opowieść, pełna ojcowskiej miłości.  Z takim mała miłość artysty może śmiało iść przez życie.

Rok temu urodziła się moja córeczka Maja. Był to najpiękniejszy i równocześnie najgorszy  czas w moim życiu… ze względu na walkę jaką toczyłem o życie z nowotworem. Świadomość, że pojawi się Ona, dodała mi masę sił. Jestem wdzięczny Bogu, bo mogę świętować jej pierwszy rok. Tą piosenką pragnę Majusi podziękować, chcę żeby zawsze wiedziała, że tata ją kocha. – mówi Paweł

Singiel nosi tytuł ,,Malutka nas kupiła’’ i jest wspaniałym przykładem ojcowskiego uczucia  ‘’Malutka, dałaś  nam  wszystko, jeszcze  zanim  przyszłaś  tu już byłaś kochana’’ – śpiewa Paweł

W tekście pojawia się także zachwyt nad przyrodą i otaczającym światem. Bajeczna opowieść o uczuciu które wydrąży drogę w skale, z ostrzeżeniami i ojcowskim wsparciem, zamknięta w delikatnej muzyce.

*****

Paweł Jabłoński to młody wokalista z Tokarni koło Kielc, autor tekstów i melodii wokalnych do własnych piosenek. Tworzy w gatunku pop. Aktualnie – od 3 lat, wydaje solowo. Mimo choroby nowotworowej jaka go dotknęła, nie zrezygnował z muzyki i marzeń o wielkich scenach. Współpracuje z kilkoma producentami muzycznymi z województwa świętokrzyskiego, śląskiego i małopolskiego. Ma na swoim koncie 9 utworów utrzymanych w gatunku pop. ,,Tobą Tak” – ze stycznia 2020 roku – to Pawła pierwszy solowy singiel, który znalazł się później na EP ,,TOBĄ”. Ostatni singiel wydany przez artystę o tytule ,,Wakacyjny sen’’ ma już 118 tysięcy wyświetleń teledysku na platformie YouTube.

 

Leave a Reply