Muzyka baroku i elektronika. Premiera albumu “OFFbaroque”

OFFbaroque to pierwszy w Polsce projekt muzyczny łączący muzykę baroku z syntetycznymi brzmieniami elektroniki. Pomysłodawczynią jest wokalistka i aktorka musicalowa Kaja Mianowana, która zaprosiła do współpracy kompozytora, pianistę i dyrygenta – Szymona Sutora.

Projekt powstał on z inicjatywy solistki albumu Kai Mianowanej, która do stworzenia i opracowania warstwy muzycznej zaprosiła Szymona Sutora. Album składa się z największych, wokalno-instrumentalnych dzieł przedstawicieli angielskiego baroku. Sutor dokomponował autorskie części łącząc ze sobą dwa skrajne światy muzyczne. Wykorzystał klawesyn, tradycyjny instrument baroku, syntetyczne brzmienia oraz naturalną kolorystykę perkusji i pianina.

fot. okładka płyty

 

Warstwa elektroniczna wzbogaca walory instrumentów akustycznych, a w połączeniu z metaliczną i przeszywającą barwą głosu sopranistki ukazuje najgłębsze, muzyczne treści epoki baroku.

Projekt OFFbaroque miał swoją premierę podczas Festiwalu Dramma per Musica 2021.

“Oto dojrzałe owoce angielskiego baroku, przepuszczone przez filtr współczesnej elektroniki, oprószone sekcją rytmiczną, spreparowane i zsyntetyzowane przez Szymona Sutora. Spowite lekką i czystą mgiełką sopranowego głosu Kai Mianowanej zachwycą każdego!” – Dramma per musica

Album “OFFbaroque” dostępny jest w Empiku.

*****

Kaja Mianowana – zadebiutowała na profesjonalnej scenie musicalowej, mając zaledwie 17 lat. Wygrała casting na główną rolę w musicalu „Upiór w Operze” w Teatrze w Muzycznym „Roma”. Był to pierwszy profesjonalny casting w jej życiu. Jednocześnie stała się wtedy jedną z najmłodszych na świecie odtwórczyń roli Christine na świecie. Podczas prób do Upiora, w 2007 r. zadebiutowała w musicalu “Koty” jako kot Promyczek (Jemima).

Ukończyła studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie na specjalności: śpiew solowy (muzyka dawna) w 2016 r., z przerwą na stypendium na Uniwersytecie Muzycznym w Grazu w Austrii (Die Universität für Musik und darstellende Kunst Graz – Kunstuniversität Graz). Od 2016 r. wykładowca przedmiotu: stylistyka musicalowa na kierunku: musical na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Artystka śpiewa musical, muzykę dawną, muzykę filmową oraz pieśni sefardyjskie. Od 2014 r. jest wokalistką zespołu MelluSya, z którym wydała debiutancką płytę.

Szymon Sutor – kompozytor, aranżer, dyrygent oraz pianista. Laureat IX oraz X Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Komedy. Zdobywca tytułu „Osobowość roku 2015” w kategorii „Kultura” w plebiscycie Dziennika Bałtyckiego, Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego dla Twórców Kultury 2018 oraz Stypendium Kulturalnego Prezydenta Miasta Gdańska.

Na swoim koncie posiada wiele kompozycji zarówno na aparat kameralny, jak i symfoniczny, w tym czteroczęściową mszę „Missa de Beata Maria Virgine” na orkiestrę symfoniczną, chór mieszany, trio jazzowe oraz solistów. W 2019 roku artysta wydał album “Jazz Septet & String Orchestra”.

Zaangażowany w liczne projekty muzyczne, współpracuje z wybitnymi artystami muzyki poważnej, jazzowej oraz rozrywkowej. Założyciel, aranżer oraz dyrygent orkiestry rozrywkowej „Szymon Sutor Orchestra”.

*****

Muzycy:
Kaja Mianowana – soprano
Szymon Sutor – synths, piano, music production
Stanisław Łopuszyński – harpsichord
Patryk Dobosz – drums

 

fot. materiały prasowe

Jedna odpowiedź do “Muzyka baroku i elektronika. Premiera albumu “OFFbaroque””

Leave a Reply