AMBA powraca z mocnym singlem “PATOLSKA”!

Poznańska AMBA zaprezentowała kontrowersyjny singiel „PATOLSKA”, który powstał we współpracy z wytwórnią Antena Krzyku. Jest to drugi, po „Real Find” singiel, ale tym razem po polsku i w powiększonym składzie (trio).

Grupa z nowym utworem czekała na odpowiedni moment. W myśl „dzień święty, święcić” wydała go tuż przed 11 listopada. Do singla został stworzony równie intensywny teledysk. Wideoklip został nagrany na złomowisku, gdzie brud, ziemistość i zepsucie idealnie rezonują z przekazem utworu.

Od strony literackiej, „PATOLSKA” to brak zgody na aktualny stan RZECZY POSPOLITYCH i obnażenie ich w dość ekspansywny sposób. Sztucznie generowane podziały prowokują konflikt, a co za tym idzie, brak tolerancji wobec odrębnych wartości. Instrumental mocno to podkreśla.

fot. materiały prasowe

PATOLSKA” jest utworem łączącym muzykę elektroniczną z obszarów techno (mocny bit, ciężka stopa, bas, synthy) z punkowymi, riffowymi gitarami. Dwa wokale w stylu „pop/rap”(Marika „Maryjka” Bocewicz oraz Magda „Rita” Wójtowicz) kontrastują się w zwrotkach, by potem połączyć z Bajzlem (głównym producentem i instrumentalistą) w skandowanym refrenie. Dynamika „PATOLSKI”, na którą składają się: pęd, różne rodzaje ekspresji, moderacje głosu, zwolnienia i przyspieszenia tempa, może przy pierwszym przesłuchaniu mocno zaskoczyć słuchacza. Jest to celowy zabieg. Utwór ma skupić uwagę na jego dosadnym i mocnym przekazie. Paradoksalnie singiel „PATOLSKA” ,mimo swojej złożoności, można uznać za wpadający w ucho utwór z serii zaangażowanych.

*****

Nazwa zespołu w pełni odzwierciedla charakter jego twórczości. AMBA w gwarze poznańskiej (dosłownie “dostać amby”), oznacza “zwariować”. Debiutujący zespół z Poznania, łączy brzmienia z pogranicza muzyki rave, indie rock/pop, rap i electro-punk. Ich muzyka to fuzja nieoczywistych (modulowanych elektronicznie) wokali i nieoczywistych tekstów, sampli, bitów, brzmień elektronicznych i gitary elektrycznej. Taka mieszanka pozwoliła Ambie na wypracowanie własnego, nieszablonowego brzmienia. Zespół z powodzeniem zadebiutował w sierpniu 2021 roku na scenie 18. Fląder Festiwalu w Gdańsku. Na koniec ubiegłego roku Amba wydała swój pierwszy singiel „Real Find”, który stał się głównym motywem muzycznym do nowo powstałej gry komputerowej Ski Jump Simulator.

 

fot. okładka singla

Leave a Reply